Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
mapamedii.cz,

Mapa českých webových médií. Hlavní proud, bulvár, investigace, dezinformátoři a ti druzí

Jak rozdělit a popsat webová média na českém internetu? Pokusil se o to sémiotik Josef Šlerka v rámci projektu Mapa médií, který vznikl ve spolupráci s Nadačním fondem nezávislé žurnalistiky. Nabízí osm základních typů zpravodajských webů – od seriózních, přes bulvární až po vysloveně antisystémové (nebo chcete-li dezinformační).

Klasifikace zhrub 60 webů vychází z podobností publika, které na ně přichází. Doplněna je o další parametry, jako je struktura návštěvnosti a obsah.

Weby byly rozčleněny do těchto základních kategorií.

 • Hlavní proud: idnes.cz, lidovky.cz, aktualne.cz, novinky.cz, tiscali.cz, ceskenoviny.cz, irozhlas.cz, metro.cz, ihned.cz, denik.cz, e15.cz, seznamzpravy.cz, info.cz, respekt.cz, tyden.cz, reflex.cz, euro.cz
 • Bulvární média: blesk.cz, ahaonline.cz, super.cz, expres.cz, g.cz, extra.cz
 • Analyticko-investigativní: reportermagazin.cz, neovlivni.cz, hlidacipes.org
 • Politický bulvár: parlamentnilisty.cz, prvnizpravy.cz, eurozpravy.cz
 • Stranické deníky: halonoviny.cz
 • Názorové deníky: blisty.cz, echo24.cz, a2larm.cz, forum24.cz, denikreferendum.cz, literarky.cz
 • Market-Driven Media: stars24.cz, extrastory.cz, instory.cz, ctidoma.cz, nasregion.cz, denikplus.cz, globe24.cz, krajskelisty.cz
 • Antisystémové weby: bezpolitickekorektnosti.cz, eportal.cz, freeglobe.cz, nwoo.org, pravyprostor.cz, novarepublika.cz, tadesco.cz, pravdive.eu, casopis-sifra.cz, outsidermedia.cz, protiproud.cz, svobodny-vysilac.cz, czechfreepress.cz, aeronet.cz, zvedavec.org, ac24.cz, svobodnenoviny.eu, vlasteneckenoviny.cz. rukojmi.cz. ceskoaktualne.cz. euportal.cz. casopisargument.cz, skrytapravda.cz, stredoevropan.cz

„Zaměřili jsme se na ty, které působí hlavně jako internetové zpravodajské servery, vynechali jsme tedy kupříkladu web ČT 24,“ uvádí Josef Šlerka. Vyloučeny byly rovněž weby úzce tématicky orientované, tedy oborové, a výslovně regionální.

K označení médií hlavního proudu Šlerka říká, že nejde o média, která by byla bez hodnotové nebo názorové orientace novinářů. Naopak označení názorový deník nemá implikovat, že jsou v něm uveřejněné texty automaticky zkreslené či ve sporu z novinářskou dobrou praxí. „Řada názorových deníků využívá toto sebeoznačení pro jasné odlišení právě od médií hlavního proudu,“ uvádí autor Mapy médií.

Kdo si s kým povídá

Pro první třídění byla východiskem data o tom, jak jsou si podobná publika, která lajkují posty různých zpravodajských i zábavních serverů na Facebooku (podrobnější popis metodologie lze nalézt na serveru Databoutique).

V grafu jsou dobře vidět tři základní shluky. V červeném jsou weby, které jsou charakterizované publikem s výrazně protisystémovým laděním. V zeleném jsou bulvární média a média pro ženy. Tedy média zaměřené na zábavu a tzv. soft news. Konečně pak v posledním shluku vidíme ostatní servery.

Tyto servery v levé dolní části modrého shluku lze charkaterizovat jako weby hlavního proudu s pestrým tématickým záběrem a směrem doprava nahoru pak přibývají servery se specificky politickým zaměřením. Jsou tu média, u nichž existuje jasná politická orientace a která se občas sama označují jako názorové deníky, až po menší a malé projekty zaměřené na analyticko-investigativní zprávy.

Mezi ně byl zařazen i HlídacíPes.org.

Když obsah řídí kšeft (a kliky)

Pro druhé třídění byla využita služba Alexa Rank. Ta nabízí přehled překryvu mezi publiky jednotlivých webů.

„Při analýze shluků se opět objevily zřetelně odlišitelné shluky antisystémových webů a menších názorových a analyticko-investigativních webů. V shluku většinového publika vystoupil pak zřetelně shluk tmavě zelených médií. Při bližší analýze se ukázalo, že část z nich je charakteristická tím, že mají převažující obsah tzv. soft news a zábavového obsahu, případně přetiskují hojně zpravodajství ČTK,“ uvádějí autoři analýzy.

Tyto weby (tmavě zelené vlevo dole) vypadají jako projekty zaměřené primárně na generování obsahu přizpůsobeného příjmu z reklamy, a proto jsme byly označeny jako tzv. market-driven media.

Zajímavé místo v těchto analýzách sehrávají podle Šlerky Parlamentní listy, které se pohybují mezi světy většinových médií a antisystémovými. „Zejména pro Parlamentní listy je typicky značný záběr do politické a názorové šíře. Díky tomu, že poskytuje platformu pro celé názorové politické spektrum, a to včetně těch názorů, které jsou již typické pro tzv. antisystémové weby, tvoří pomyslný most mezi dvěma světy,“ říká Šlerka.

Tento segment byl označen jako politický bulvár.

Najděte si vlastní obsah

Druhou novinkou je pak možnost vyhledání obsahu prostřednictvím Google, ale už přizpůsobeného jednotlivým kategoriím. Tento nadstavbový vyhledavač najdete zde a umožňuje například vyfiltrovat obsah pouze analytických médií, nebo naopak médií antisystémových.

O tom, jak odlišné vidění světa potom použití filtru nabízí, svědčí následující ukázky.

Použili jsme vyhledavání podle klíčových slov „česká justice“ nejprve na média hlavního proudu, potom na analyticko-investigativní weby a nakonec na weby protisystémové.

Média hlavního proudu.

 

Analyticko-investigativní média.

 

Antisystémová média.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

28 komentářů

 1. Karel Novotný napsal:

  Hned první obrázek není vůbec žádné překvapení: že je názorá hranice „mezi dvěma světy“ někde mezi Echem a Týdnem cítí asi všichni, kdo se aspoň občas pohybují na českém zpravodajském webu …

  • hokin napsal:

   Nad každou správou se zamyslím a porovnám jestli něco podobného již někdo někdy nenapsal. Dřív lidi masírovalo jedno médium (rádio) dnes všechna. Mohu posuzovat že ty dnešní jsou horší.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  1) Myslite, ze se takove analyzy objevuji i v antisystemovych mediich a bulvaru? 2) Myslite, ze kdyby si takovou analyzu precetli ctenari antisystemovych medii a bulvaru, zmeni to jejich pohled na svet nebo je to jen utvrdi v jejich presvedceni? 3) Myslite, ze kdyz si takovou analyzu prectu ja, zmeni to muj pohled na svet nebo se jen utvrdim ve svem presvedceni?

  • Ina napsal:

   Třeba vás nikdo nechce měnit, máte nevšední otázky. Jen vám nabízí přehled stránek, které by ještě vyhovovali vašim nárokům a jiné, které ani nemá cenu otevírat. A méně bystrým i trochu vodítko, jakou mají některé stránky informační hodnotu … třeba mě 🙂

 3. nováček napsal:

  Mě tyto analýzy neovlivní. V mém věku jsem toho různého zprava zleva už zažil tolik, že mám svůj názor na smysl věcí a nemíním ho jen tak měnit; čím dál tím víc se mně navíc potrvrzuje, že je v zásadě správný, že „kočka není pes a včera není dnes“. I když se kdekdo snaží dokázat opak.

  • PM napsal:

   Takže podle vás by to mohlo být i takto. Vypadá to jako kočka, mňouká to jako kočka, chová se to jako kočka, Ale je to samozřejmě pes.
   Fajn, takhle čtu váš postoj.

   • nováček napsal:

    Člověče nešťastná, co to blábolíte? Co je Vám do mého postoje? A co uděláte s tím … včera není dnes? Chcete mě snad usvědčit i z toho, že dnes si myslím, že je včera a ono je už zítra. Jinak Vám zdraví slouží?
    Dopručuji naučit se chápat přečtené.

   • nováček napsal:

    Ještě bych si dovolil se Vás zeptat, kdo Vám dal právo se do mně navážet? Nařídil Vám to snad sám šéf a slíbil Vám za to Zlatou koblihu k n-tému výročí založení politické divize jeho firmy?

    • PM napsal:

     Byl jste mnou použit jako příklad zatvrzelého komunisty, který není schopen sebereflexe, ani se zamyslet nad jiným názorem, čest práci.
     PS:
     Nikdy od revoluce, už jsem si nenechal nikým nic nařizovat.
     dokonce si dovoluji komunisty kritizovat, aniž mi hrozí postih nebo dokonce kriminál.
     Proto si tak vážím svobody. Vám tu svobodu také přeji, tak si nadávejte, jak je libo.
     Jen je zvláštní, jak se stalo, že komunista nemá rád kobliháře. Ale tuším, vy jste ten pravý a Imperialistický koblihář, vám ubírá voliče.

     • nováček napsal:

      Co si to Vy usmrkanče dovolujete? Jestli Váš úsudek o lidech tvoříte,tak jako jste si ho vytvořil o mně, tak Vám pomáhej pán Bůh. Jen pro informaci: Jsem přesně opak komunisty, naší rodině ukradli majetek z dost milonů předválečných korun, na žádnou školu jsem neměl nárok, moji rodiče byly oba bez soudu vězněni, aniž se kdy dověděli za co, krom toho, že byli majetní, a Vaši demokrati, ne komunisté, nám vrátili ani ne polovinu toho, co po komunistech z majetků zbylo. Ale víte co? Trhněte si …

     • nováček napsal:

      „Nikdy od revoluce, už jsem si nenechal nikým nic nařizovat“. Aha, tak Vy také patříte k těm šmejdům – kádrovým reservám, co po tak zvané revoluci (která žádnou revolucí nebyla, to byste tady nepsal sprosté útoky na lidi, které neznáte), stejně jako Babiš/Bureš přestali poslouchat stranu a vládu, zahodili všechny legitimacea průkazy. Možná právě Vy jste byl tím, kdo se zasadil, aby mé rodině nebylo vráceno, z toho co nám komunisté ukradli, aspoň všechno to, co nezničili, nedarovali do vlastnictví různým těm pseudolidovým družstvům a podobným socialistickým vlastníkům, či přímo neprošustrovali. Už Vám rozumím.

     • Olin napsal:

      PM
      Nikdy od revoluce, už jsem si nenechal nikým nic nařizovat.
      ——————————
      Ha, Ha, Ha :-).
      Žádný systém Vás nenechá žít bez zákazů, příkazů a manipulací.

      PM
      dokonce si dovoluji komunisty kritizovat, aniž mi hrozí postih nebo dokonce kriminál.
      —————————-
      Jelikož kritika komunistů je momentální trend. Horší to už je s kritikou homosexuálů, inkluze a dalších propagovaných směrů.

 4. Admirál napsal:

  Zejména mne pobavil hřích, pro nějž byly PL obdařeny nálepkou „politický bulvár“
  – je typicky značný záběr do politické a názorové šíře-

  To je doopravdy pro bulvární médium signifikantní.

 5. František Mlejnek napsal:

  Problém je ten, že media a weby, které označujete jako hlavní proud, nedávají prostor tomu názorovému proudu, který nesouhlasí s naší zahraniční politikou, který má přirozený strach z proudu uprchlíků a s totální liberalizací společnosti (podpory genderu, LGBT a podobně). Pak velká část lidí hledá zdroje i tam, kde jsou evidentně úmyslně zkreslené nebo bulvárně přibarvené.

  • P.Heller napsal:

   Přesně jste to popsal, lidi, co podléhají emocím hledají alternativu, aby se tolik nebáli.
   Pak tu máme druhou, asi menší skupinu, která pro rozhodování používá rozum a emoce cíleně potlačuje. Ta chce maximálně objektivní informace.
   Dlouhodobě je ovšem dané, že používání emocí v rozhodování vede ke stagnaci společnosti a její degeneraci.

 6. Pavel Liška napsal:

  Zamýšlím se hlavně nade dvěma věcmi .
  1) K čemu to celé je dobré a na co budou mít výsledky tohoto projekty vliv. Co se podle těchto výsledků změní nebo bude dít ?
  2) Kdo ty weby rozčlenil do skupin ( „Weby BYLY ROZČLENĚNY …. “ ). Pan Šlerka ? Jako nejvyšší autorita ? Sémiotik …. ???!!
  ( Sémiotika (z řec. σημειον sémeion, znak, označení) je nauka o znakových systémech. Oblastí jejího zájmu nejsou jen jazykové znaky, ale obecně i všechny ostatní znakové systémy (piktogramy, dopravní značky apod.). Vlastní znakové systémy s pravidly gramatickými i sémantickými mají mj. umělecké obory, náboženství, hry nebo rituály.

  • Robert Malecký napsal:

   V textu je to vysvětleno:
   Pro první třídění byla východiskem data o tom, jak jsou si podobná publika, která lajkují posty různých zpravodajských i zábavních serverů na Facebooku (podrobnější popis metodologie lze nalézt na serveru Databoutique).
   Netřeba se zamýšlet, stačí číst.

   • Pavel Liška napsal:

    Hmmm…. a k čemu to tedy celé je dobré ? A otázka zněla ne na to JAKÁ byla východiska dle kterých to celé bylo roztříděno, ale KDO a PROČ, za jakým účelem byla zvolena právě tato východiska a kritéria . CO a PROČ se tím vším chtělo sledovat.
    Je dobré správně pochopit otázku….

   • Admirál napsal:

    Netřeba se zamýšlet. To už jsem někdy slyšel.

 7. Evropan napsal:

  Rozdělit a vládnout. Nic horšího vymyšleno nebylo.

 8. PM napsal:

  Nádhera děkuji.
  Až mě kacířsky přišlo na mysl, jestli nejsem sledován :-).
  Zrovna dnes ráno jsem se snažil vyhledat nějaká relevantní data o dezinformačních webech, abych je poslal některým svým známým, kteří sdílejí lži z těchto dezinformačních zdrojů nebo se sdružují v bublinách s dominujícím obsahem z těchto webů. Tudy zdá se by mohla vést cesta, alespoň se zamyslet. Někteří lidé, zastávající se Oligarchy, který do veřejného prostoru pronesl slova o tom, jak těžké bude se ho zbavit. Jeho voliči si sami za sebe musí vyjasnit, proč ho chtějí stále volit, jejich argumentační obhajoba je touto analýzou silně narušena.
  Skutečností ale je, že ho kromě některých důchodců obdivují i lidé, kterým je vzorem, lidé, kteří pro prachy udělají cokoli, znám osobně dva takové, jeden z nich, vstoupil do KSČ ihned, když se dozvěděl, že mne bylo nabídnuto místo vedoucího ovšem pod podmínkou, že vstoupím. Naštěstí to bylo v roce 1989. A bývalý kolega zase rychle vystoupil :-).
  Tato podle všeho objektivně provedená analýza, by mohla některým lidem otevřít mysl, mohli by se alespoň pokusit přemýšlet o sobě. Nejspíš je to ale moje naivita.
  Mnoho voličů je pravděpodobně zamilováno, mají svého vůdce, který nejlépe ví co je správné a ty zloděje zlodějský vypráská. Že je ale současná situace, jaká tu od revoluce ještě nebyla, že se musíme začít bát o základní svobody v první řadě o média, že koktejl Zeman na hradě a neodvolatelný trestně stíhaný premiér Babiš zaháněný do kouta. Z toho nemůže nic dobrého vzejít.
  S voliči zamilovanými do Babiše samozřejmě nepohne nic. Pro takové není argumentovaná pravda ničím. Pro ně je účelovka úplně všechno co se jen otře o jejich božstvo, pro takové je samozřejmě zmanipulovaná i tato dle mého úsudku velmi objektivní analýza. Ale přesto si myslím, že určité procento lidí by mohla odradit, alespoň od sdílení „zaručeně ověřených informací“ z těchto dezinformačních zdrojů.

  • nováček napsal:

   „… znám osobně dva takové, jeden z nich, vstoupil do KSČ ihned, když se dozvěděl, že mne bylo nabídnuto místo vedoucího ovšem pod podmínkou, že vstoupím. Naštěstí to bylo v roce 1989. A bývalý kolega zase rychle vystoupil“, A co Vy kdy jste vystoupil?

 9. Weber napsal:

  Nevšední analytická práce pana Šlerky a musela dát robotu! Je to dobrý itinerář k nalézání stravy (do hlavy) podle těch médií (webů), které tvrdohlavě nemění „jídelníček“ a my si můžeme snadno na jejich krmi zajít třeba jen ze zvědavosti. Dobrý počin redakce HP (p. Maleckého). Samozřejmě s významem a pojetím analýzy budou mít pohodlnější čtenáři osobní problém a budou duchaplně remcat, ale to nemůže mít vliv na hodnotu díla. Tak!

 10. Kukuš napsal:

  To myslí autor opravdu vážně? Hlavní proud Tiscali.cz 😀 Ten web nikoho nezajímá, napíše pět článků denně, z toho polovinu tvoří přepsané čtk, a je to hlavní proud. A naopak weby, které informují o všem co se stane v česku i ve světě jsou bulvár? to je k smíchu. V česku je kvůli seznamu webů jak migrantů v německu, ještě nedávno platilo, že kdo nemá co dělat, založí si nějaký web a něco tam píše. Koukám, že dnes se to posunulo a kdo nemá co dělat, hodnotí jiné weby. Vždycky jsem si myslel, že novináři mají psát o všem. A teď koukám, že když „poskytují platformu pro celé názorové politické spektrum,“ tak jsou vlastně bulvár. Tak já nevím, už se tam vzpamatujte. Analýza o ničem. Akorát uzavřít staré známé kamarády novináře v domění, že jim nikdo nesahá ani po kotníky. Očividně analýza, která jim má akorát nahonit ego…

 11. stýv napsal:

  Ti tak zvaní dezinformátoři jsou „pravdě“ blíže ..než oficiální informátoři !! Jenže to bez vzdělání, intuice ..a dostatku informací ..prostě někdo nepochopí …

  • PM napsal:

   A co vám říká vaše intuice?
   Totalitní nebo autoritářský režim je ten správný?
   Máte asi VUML, je to tak?
   Pak bych tomu rozuměl.

 12. Vláďa napsal:

  Prosím vysvětlit pojem „antisystémový“. Vzpomínám si, že před volbami byli takto označováni parlamentní Piráti. A také co je to „názorový deník“. Vyjadřuje různé názory, názory vhodné, nebo názory majitele?

Přidávání komentářů není povoleno