Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

Báječná tři léta s HlídacíPes.org. Přes 3 000 článků a 3,5 milionu čtenářů

HlídacíPes.org slaví tři roky existence. Investigativní projekt odstartoval 10. prosince 2014, symbolicky na Den lidských práv. Od té doby se stal respektovaným zdrojem původních informací, které přebírají největší tuzemské mediální domy i světová média jako The Economist, BBC či měsíčník Fortune.

HlídacíPes.org za tři roky od svého vzniku publikoval 3 205 materiálů, v drtivé většině šlo o naše původní témata a informace. Do dnešního rána (10. prosince 2017) registrujeme 7 530 988 návštěv a 3 495 250 uživatelů, kteří zhlédli celkem 11 692 515 stránek (zdroj: Google Analytics).

Naši práci oceňují nejen čtenáři, ale i odborná veřejnost. O tom svědčí úspěchy HlídacíPes.org v prestižních Novinářských cenách i v Křišťálové Lupě – Cenách českého internetu. Po dvou druhých místech v kategorii OBSAHOVÁ INSPIRACE z uplynulých dvou let jsme letos ve stejné kategorii zvítězili a zařadili jsme se do společnosti toho nejlepšího a nejúspěšnějšího ze současného českého internetu – například Kiwi.com, Alza.cz, DVTV, Rohlík.cz, provokatéra Kazmy, či Mall.cz.

Aby si nás Rusko nekoupilo

„Inspirovat – to je podstata existence naší unikátní novinářské neziskovky. Jako první jsme před třemi lety začali mapovat ruské zájmy v Česku, mediální fauly oligarchů, později jsme přidali fokus na Čínu. Těší nás, že naše zjištění přebírají největší tuzemské – občas i světové – mediální domy. Ukazuje se, že koncept Žurnalistiky ve veřejném zájmu má smysl a všímá si toho i odborná veřejnost,“ okomentoval úspěch Ondřej Neumann, zakladatel neziskového Ústavu nezávislé žurnalistiky, který server HlídacíPes.org provozuje.

Opakovaně HlídacíPes.org uspěl i v prestižních Novinářských cenách. Za rok 2016 redakce zvítězila v kategorii Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za sérii textů k čínské CEFC a jejímu působení v Česku a za unikátní analýzu Pavučiny byznysu Andreje Babiše získala třetí místo v Česko-slovenské ceně veřejnosti.

O rok dříve šéfredaktor Robert Břešťan získal cenu za Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek za článek pro časopis Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“. Soutěž Novinářská cena, která jednou ročně oceňuje kvalitní žurnalistické práce, pořádá od roku 2010 Nadace Open Society Fund Praha.

„Zlatá kaplička“ žurnalistiky

Server HlídacíPes.org je prvním projektem Ústavu nezávislé žurnalistiky. Projektem, jehož autoři jsou přesvědčeni, že nezávislá odhalovací žurnalistika je veřejným statkem, stejně jako např. Národní divadlo. A jako taková si i zaslouží veřejnou podporu. Podporu od všech, kterým záleží na svobodě politické, ekonomické i osobní. Právě neziskový charakter činí z projektu evropský unikát.

HlídacíPes.org je neziskovou platformou, která nabízí zdarma špičkový obsah zavedeným médiím i novým žurnalistickým projektům. Vznikl jako reakce na razantní změny v tuzemských médiích. Na jednu stranu probíhá a dále bude pokračovat koncentrace vlastnictví (s výrazným angažmá Andreje Babiše), na straně druhé se v celém oboru výrazně šetří. Jako první za oběť padá to nejdražší – tedy investigativní (odhalovací) žurnalistika.

V roce 2016 Ústav nezávislé žurnalistiky získal z darů, grantů i vlastní činnosti 4,5 milionu korun, které použil na tvorbu a provoz serveru HlídacíPes.org.

„Pražská kavárna“? Pes je i v regionech

Redakční tým se ve spolupráci se správní radou a díky podpoře donátorů snaží projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu stále rozvíjet. V únoru jsme vydali první tištěnou exkluzivní publikaci ZE-MAN, Skutečný příběh českého prezidentav září jsme přidali knihu Babiš – Vůdce pro 21. století, věnovanou novopečenému premiérovi. Obě luxusní stostránkové publikace mají unikátní design a můžete si je pořídit ZDE.

Díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky jsme připravili modernější podobu webu i zřídili dvě regionální mutace – HlídacíPes.org/Ústí nad Labem a HlídacíPes.org/Olomouc. Ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka jsme vedli úspěšnou crowdfundingovou kampaň, která nám vynesla bezmála milion korun. Prostředky jsme samozřejmě použili na podporu našeho projektu Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Letos jsme také díky podporovatelům z řad filmařů a herců natočili i reklamní video, které slavilo úspěch na sociálních sítích a v rámci pro bono ho vysílala Retro Music Television.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

1 komentář

  1. František napsal:

    Přeji vám vše nejlepší k narozeninám, hodně štěstí a zdraví. Děkuji vám za zajímavé čtení.

Přidávání komentářů není povoleno