To nejlepší z pavučin byznysu: Kdo stojí za CEFC a co všechno už patří Číňanům

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 31. prosince 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vzhledem k rozmachu aktivit čínské společnosti CEFC v Česku se HlídacíPes.org pokusil rozkrýt vlastnickou strukturu této firmy. Pátrali jsme v čínské databázi a zjistili, že skutečný majitel společnosti je důsledně skryt. Podařilo se však dohledat alespoň vlastníka 5% podílu.

Dohledat majitele společnosti CEFC China Energy Company Limited, jež nyní aktivně působí a investuje i v České republice, z otevřených zdrojů v Česku nelze. Odpověď ale nepřináší ani pátrání přímo v Číně.

Pátrání po vlastnících skupiny vedlo ke dvojici společností s ručením omezeným, jejichž většinový vlastník či vlastníci nejsou známi.

I to je důvod, proč se ve vztahu k CEFC spekuluje o tom, že firma má úzké vazby na čínské zpravodajské služby a Ústřední vojenskou komisi (tedy nejvyšší vojenský orgán pod vedením Komunistické strany Číny).

Nakonec se podařilo dohledat alespoň to, že po pěti procentech v obou společnostech s ručením omezeným, jež se jeví jako koneční vlastníci firmy, drží předseda CEFC China Energy Company Limited Jie Ťien-ming.

PSALI JSME: Pátrali jsme po kořenech „Tvrdíkovy“ CEFC v Číně. Konečný vlastník je neznámý

CEFC Čína - final


Současně s analýzou vlastnické struktury čínské skupiny CEFC jsme zmapovali také podnikatelské aktivity této neprůhledné společnosti v Česku. A zároveň jsme poukázali na skutečnost, že ačkoliv čínská společnost v Praze čile nakupuje nemovitosti, neodvádí do státní kasy daň z převodu nemovitostí.

Až na jednu všechny koupily nikoliv jako objekt, ale jako společnost, která danou nemovitost vlastní. Obdobný postup se plánuje i v případě pražského Florentina, o které má CEFC v současné době zájem.

PSALI JSME: Čínská nákupní horečka sílí. Po pivu a fotbalu mají přijít opravdové investice

Čínská CEFC se rychle učí. Při nákupech nemovitostí v Praze obchází povinnost odvést daň

CEFC v ČR


Projekt Pavučiny byznysu podpořil Karel Janeček.   Karel Janeček-logo

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)