Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
prachatice.anobudelip.cz,

Změnit ANO zevnitř? Tudy už cesta nevede, říká „odpadlice“, která zakládá nové hnutí PRO 2016

Diskuse se uvnitř hnutí ANO moc nenosí. Centrum by bylo nejradši, kdyby se lidé z regionů mezi sebou vůbec neznali a nemluvili spolu, popisuje atmosféru v Babišově hnutí prachatická radní Radka Paulová. Ta počátkem března z hnutí vystoupila a teď spolu s dalšími lidmi připravuje vznik konkurenčního hnutí PRO 2016.

 • Co se vlastně stalo na počátku března, co vás donutilo odejít z hnutí ANO?

Společným jmenovatelem bylo, že jsme měli už delší dobu pocit, že vedení krajské organizace úplně upustilo od původních myšlenek, kvůli kterým jsme do politiky šli. Že už jim nejde o věci, na základě kterých ANO vzniklo, ale reálně jen o místa, zastupitelské posty a podobně. Ztratila se jakákoli možnost diskuse. Jiný názor, snaha diskutovat v rámci ANO byly přijímány jako podraz.

 • Můžete to přiblížit na konkrétním příkladu?

1pet_6892-13x18

Jednou z posledních kapek bylo rušení oblastní a místní organizace ve Strakonicích, kde byly dlouhodobé rozpory mezi členy a vedením. Snaha byla organizaci zrušit hlasováním per rollam, tedy prakticky po mailu, aniž by se někdo někoho na něco ptal. Když jsme to rozporovali, a nakonec se i ukázalo, že při hlasování byly porušeny stranické předpisy, bylo nám řečeno, ať se do toho nemícháme, že je vše v pořádku. Stejně ale byl nakonec velkému předsednictvu návrh na zrušení předložen jako platný.

 • Velkému předsednictvu – tady myslíte Praze, resp. Průhonicím?

Ano, tak.

 • Jak vůbec v hnutí ANO funguje komunikace s centrem?

Informace do Prahy předávány nejsou. Všechno je filtrováno na krajské úrovni. Razí se základní heslo Čím míň lidé vědí, tím lépe. Optimálně abychom se mezi sebou navzájem ani neznali. Když jsme se snažili komunikovat napříč oblastmi, s lidmi z jiných krajů, bylo to vnímáno, že bychom to určitě neměli dělat. Bylo na oblastních šéfech, pokud chtějí něco říct, aby si to sdělili sami.


Čtěte také:

ANO 2011 vs. PRO 2016. Souboj bývalých členů Babišova hnutí již brzy na vašich volebních lístcích

Obrat: Rozpadlé hnutí ANO v Ústí nad Labem se dává znovu dohromady. Ale už ne jako ANO a bez Babiše


 • Čili nějaká komunikace členské základny napříč republikou, to se moc nenosí?

Jistě. Když už spolu náhodou potřebujete mluvit, tak si mluvte uvnitř oblasti.

 • Vy ale pokud vím právě na základě hovorů s jinými, ať už zrušenými, nebo odpadlými regiony, zakládáte nové hnutí.

Nám se po odchodu začali ozývat další lidé z jiných krajů a tam vznikla myšlenka, že chceme dál působit ve veřejném životě, mnozí z nás zůstali zastupiteli. Nechceme opouštět myšlenky, kvůli kterým jsme do politiky šli. Ty byly správné, jen byly v rámci ANO špatně uvedeny do praktické politiky. Dohodli jsme se, že začneme formovat nové hnutí.

 • S kým do toho jdete?

Máme dohodu se dvěma dalšími kraji na Moravě. Konkrétně jde o lidi z Prostějova, kteří v ANO skončili minulý týden, a z jižní Moravy. Ale kromě těch, kteří už skončili, je v ANO spousta lidí, kteří o tom přemýšlí také. My jsme byli v podobné situaci, až mě překvapuje, jak je ten příběh všude stejný. Lidé přemýšlí, zda tam ještě vůbec vidí nějakou naději. Zda je ještě možné hnutí ANO změnit zevnitř. My jsme se o to pokoušeli a zjistili, že tudy už cesta bohužel nepovede.

 • Jak jste daleko? A víte už, jak se chcete jmenovat?

Do dvou týdnů by měl být podán návrh na registraci hnutí pod názvem PRO 2016.

 • Týkají se vaše ambice už letošních krajských voleb, nebo až komunálních za dva roky?

Primární cíl jsou samozřejmě komunální volby. Ale v jižních Čechách stihneme i krajské.

 • Zeptám se ještě na jednu věc, která může být po vašem odchodu z hnutí ANO docela zajímavá. Vy jste čerstvě šéfkou Rejstříku trestů, tedy fakticky zaměstnankyní ministerstva spravedlnosti. To máte nad sebou ministra za hnutí ANO…

Pevně věřím, že se ministr Pelikán bude chovat – a musím říct, že se chová – naprosto profesionálně.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. paul Jaros napsal:

  Nevim o cem ta zakladatelka noveho hnuti PRO,pise.Tady v Novem Jicine,hnuti ANO,stale porada a zve cleny i necleny,na akce,ktere porada.Vubec neni pravda o cem v clanku pise.Vim jiste,ze ona ma zajem o politickou karieru a proto zaklada novou asi opozicni stranu. Paul N.J.

  • Luděk Ludvík napsal:

   Trpaslíci se pohádali o bábovičky a nyní se rozhodli, že na pískovišti uplácají vlastní hrad. ANO 2011 nekomentuje, na nezbednou drobotinu hledí se shovívavostí sobě vlastní.

 2. J: Nemec napsal:

  Předně by členům a voličům hnutí ANO měl někdo neustále připomínat, že jejich vůdce prezentuje obrovský střet zájmů. Co tento střet zájmů u pana Babiše znamená, by zabral několik stránek. Také novináři, tak jak byli posedlí a nepříčetní Opoziční smlouvou, tak dnes by tento střet zájmů měli neustále připomínat a hlavně vysvětlovat. Není pravda, že nemorálnost pana Babiše byla známa i před volbami. Obyčejní voliči si tento hnus neuvědomují ani dnes. Bohužel u nás je politika založena na tom, že jeden hnus střídá jiný. Kdo volí hnutí ANO by měl používat mozek , jinak je na ůrovni komunistické morálky.

 3. český maloměšťák napsal:

  ODS – TOP 09 – VV – ANO – PRO…..
  Už byste to měli zabalit. Nejenom, že je to dost nepřehledné, ale působí to fakt tak, jakože ta korýtka jsou dostatečně lákavá na to, abyste neustále zakládali nová a nová, ryze účelová (zisk moci) sdružení. To je dost nuda, nemyslíte ?

  Ale zřejmě je to nevyhnutelné, dospět až k bodu totálního znevěrohodnění mafijně-partajnické uzurpace zdroje demokratické moci ….a k následné její negaci. Asi je to zakomponováno v biologické podstatě přímého evolučního následovníka opičáka, leccos ovlivnil také kulturní úpad…eh, tedy vývoj.

  No nic, jeden vtip – kvůlivavě odlehčení napjaté interpartajnické situace :

  Babiš : “ Ó Bože, potřebuji někde sehnat velkou částku peněz, abych zalepil díry ve státním rozpočtu !“
  Bůh : “ Tak tam ty peníze vrať, synu !“

Přidávání komentářů není povoleno