Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Andreje Babiše,

ANO 2011 vs. PRO 2016. Souboj bývalých členů Babišova hnutí již brzy na vašich volebních lístcích

„Odpadlíci, renegáti, pučisté, partyzáni.“ Lidé, kteří po celé ČR opouštějí ANO 2011, dávají dohromady nové celorepublikové hnutí. Jmenovat se bude PRO 2016 a v některých krajích chce stihnout postavit kandidátky už do letošních krajských voleb. Hlavním cílem pak budou komunální volby v roce 2018.

Praha, Brno, Ostrava, Opava, České Budějovice, Ústí nad Labem, Hodonín, naposledy Strakonice, Prachatice, Prostějov. Seznam míst, kde se hnutí ANO postupně rozpadá, je dlouhý a rozrůstá se každý měsíc.

Důvody? Nespokojenost lidí v regionech s centralistickým vedením, zákaz spolu mluvit napříč regiony, nerespektování názorů zdola při sestavování kandidátek. Z Prachatic, kde se buňka rozpadla minulý měsíc, teď vyšel signál k založení nového hnutí, které by sdružovalo lidi z odpadlých regionů. A má ohlas.

Zakládáme nové hnutí

Naposledy se do problémů dostalo Babišovo hnutí minulý týden v Prostějově. Místní organizaci opustila třetina členů včetně tří zastupitelů a jedničky v minulých komunálních volbách Hany Naiclerové. „Prakticky hned po zveřejnění našeho prohlášení se nám začali ozývat lidé z dalších krajů, kde jsou na tom podobně,“ říká prostějovská zastupitelka.

Impuls ale vzešel z jihu Čech, kde se po Českých Budějovicích přidaly problémy ve Strakonicích a Prachaticích. „Do dvou týdnů by měl být podán návrh na registraci hnutí pod názvem PRO 2016,“ říká prachatická radní Radka Paulová, která hnutí opustila počátkem března.


Čtěte také:

Obrat: Rozpadlé hnutí ANO v Ústí nad Labem se dává znovu dohromady. Ale už ne jako ANO a bez Babiše


Lidem „dole“ nejvíc vadí, že se v hnutí ANO nekomunikuje. A pokud ano, tak jen směrem shora dolů. „Všechno je filtrováno na krajské úrovni. Razí se základní heslo Čím míň lidé vědí, tím lépe. Optimálně abychom se mezi sebou navzájem ani neznali. Když jsme se snažili komunikovat napříč oblastmi, s lidmi z jiných krajů, bylo to vnímáno, že bychom to určitě neměli dělat,“ říká Paulová v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

Co bude dál? Po registraci hnutí ministerstvem vnitra by mělo dojít na setkání všech nespokojených buněk, jakýsi přípravný republikový sněm. Za účasti jak odpadlých nebo zrušených buněk, tak možná i dosud stávajících členů. Podle Paulové je totiž dost lidí, kteří v hnutí zatím zůstávají, ale už mu nevěří. „V ANO je spousta lidí, kteří o tom přemýšlí také. My jsme byli v podobné situaci, až mě překvapuje, jak je ten příběh všude stejný. Lidé přemýšlí, zda tam ještě vůbec vidí nějakou naději. Zda je ještě možné hnutí ANO změnit zevnitř,“ říká.

ANO: Přejeme úspěch

Hnutí ANO nápad založit nové hnutí zatím nijak neznervózňuje. Manažer komunikace Vladimír Vořechovský bývalým členům dokonce popřál úspěch a mluví o možné budoucí spolupráci.

„Je to zajímavý fenomén. Je vidět, že hnutí ANO ukázalo lidem, že se nemusí bát jít do politiky a že tradiční strany je možné porazit.  Že odešli z ANO je holt realita, občas se stane, že se lidé v nějakém kolektivu neshodnou,“ říká Vořechovský. To, že se členové hnutí v tuto chvíli rozcházejí, ale podle něho neznamená, že by v budoucnu nemohli aspoň někde spolupracovat. „Každopádně jim přejeme hodně úspěchů,“ dodal Vořechovský.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

7 komentářů

 1. Michal Breškovec napsal:

  Bez Babišových prachů nejsou nic a ani pes po nich neštěkne. Pokud jsou mezi nimi kvalitní lidé, tak mohou vstoupit do už existujících subjektů, které se snaží o obnovu občanské společnosti a vyčištění toho politického brajglu, je jich tu dost (a já si přihřeji vlastní polívčičku třeba s Piráty), ten zbytek je bez šance.

 2. český maloměšťák napsal:

  Partaje doufám že brzy odpadnou…a budou se opět volit jednotliví a především normální lidi.
  Holt tu dobu, kdy vládne plutokrat, musíme nějak přetrpět.
  Asi to historicky nijak jinak nejde. Je to součást evoluce opičáků a jejich následovatelů – jedinců druhu Homo sapiens sapiens….a jejich tlup, of course.

  • Petys napsal:

   Hnutí ANO není ani hnutí ani partaj. Je to prostě Babišova parta.

 3. jana napsal:

  Jen jestli to není zase nějaká Babišovina…..Lidem od Babiše, nevěřím ani nos mezi očima…i kdyby se jmenovali jakkoli..

 4. sony napsal:

  Takových hnutí a stran vzniklých účelově na jedno, nejvýš
  dvě volební období, už bylo mnoho. Potom zaniknou nebo jako neparlamentní subjekty žijou na periferii zájmu. Namátkou uvádím SPR-RSČ, ODA, US, SZ, VV, LIDEM. Většina
  z nich měly kvalitnější volební programy než má současná vládní koalice. Zůstalo u slibů, takže odpadly. Brzo asi
  doplní seznam TOP-09 a možná i ANO. Stát se totiž nedá řídit jako firma.

 5. Petys napsal:

  Tak to přece dopadá, když se politická strana řídí jako firma.
  Ono to vyhnije, čím dřív tím líp.

Přidávání komentářů není povoleno