Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Obrat: Rozpadlé hnutí ANO v Ústí nad Labem se dává znovu dohromady. Ale už ne jako ANO a bez Babiše

Praha, Brno, České Budějovice, Ostrava, Opava, Hodonín. V regionech stále pokračuje rozpad radničních koalic, v nichž mělo zastoupení hnutí ANO. Naposledy přibyl Prostějov: zde hnutí opustila třetina členů včetně tří zastupitelů a volební jedničky Hany Naiclerové. Naopak v Ústí nad Labem se lidé z rozpadlé a Andrejem Babišem zrušené buňky znovu dávají dohromady. Ale už ne jako ANO.

Je to zřejmě vůbec poprvé, co se někde v Česku znovu dávají dohromady lidé, kteří kandidovali v komunálních volbách za hnutí ANO, ale pak se rozhádali. V Ústí nad Labem se dnes oficiálně představí nové hnutí Vaše Ústí.

Ústecká „laboratoř“ zdejší politiky obohatila český politologický slovník termíny pučisti a ne-pučisti. Loni v červnu polovina z dvanáctičlenného zastupitelského klubu svrhla „svého“ primátora Josefa Zikmunda, vypověděla koalici s „herci“ z hnutí PRO! Ústí a dala dohromady slepenec několika stran a hnutí s vlastní primátorkou Věrou Nechybovou.

„Chápeme to jako ukázkový puč, od kterého se jako vedení ANO důrazně distancujeme,“ reagoval tehdy Babiš. Puč, neřízený, partyzánský způsob, znělo z hnutí ANO.

Teď se karta obrací. Devět z dvanácti původních zastupitelů vytvořilo nové hnutí Vaše Ústí. Vzniká tak nejsilnější klub v zastupitelstvu. Co je důležité – nikdo z jeho členů už nechce být spojován ani s hnutím ANO, které v Ústí nad Labem pomalu staví novou organizaci, ani s bývalým šéfem Andrejem Babišem.

Překvapení? Spíš pragmatismus

Spojení dvou znesvářených táborů je do určité míry překvapivé. Zvítězil pragmatický pohled: mezi lídry nového hnutí jsou starostky městských obvodů Neštěmice a Severní Terasa Yveta Tomková a Renata Zrníková. Důležitým momentem, který se brzy nejspíš objeví i v dalších městech, kde se ANO teprve rozpadá, jsou i pomalu se blížící komunální volby; čtyřletý cyklus se dostává do poloviny.

„Vyříkali jsme si staré křivdy a začínáme bez zatížení minulostí. Víme, že jsme před necelým rokem udělali spousty chyb, které vedly ke konci ve vedení města,“ říká zastupitel Martin Mata, který patřil do tábora ne-pučistů.

S Babišem už ne

Co oba tábory spojovalo, je pocit křivdy z postupu, který loni v červnu po „puči“ vytyčil Andrej Babiš a aktivně ho na severu Čech do praxe uvedl krajský místopředseda, ministr životního prostředí Richard Brabec. A totiž tehdejší nekompromisní zrušení ústecké buňky, týkající se obou táborů.

ANO to stálo hodně. Ačkoli v Ústí nad Labem dosáhlo se ziskem přes 26 % svůj nejlepší výsledek mezi statutárními městy, dnes stojí jeho nově zakládaná buňka zcela mimo zdejší aktivní politiku. Nový předseda Petr Nedvědický dal do konce loňského roku, kdy buňku oživil, dohromady devět členů, vesměs lidi napojené na jednu ze zdejších realitních kanceláří.

S některými z bývalých členů přitom počítal, aspoň o tom tak mluvil v rozhovoru pro ústeckou mutaci MF Dnes. „Mám zájem nevykašlat se na lidi, kteří pro ANO už něco dokázali a teď třeba jako nezařazení pracují v různých funkcích v samosprávě. Pokud tam svou práci vykonávají, měli by od našeho hnutí dostat podporu, budou-li o ni stát,“ řekl.

Jenže nezařazení o podporu ani o členství nestáli. A netýká se to jen zastupitelů. „Věřil jsem, že hnutí ANO přinese do politiky opravdovou změnu. Také proto jsem pomáhal v kampaních a pracoval pro ústecké ANO. Bohužel Andrej Babiš ukázal, že není tou novou tváří, na kterou by se dalo spolehnout,“ říká další z tváří nového hnutí Lukáš Kinkor, který na severu Čech dříve vedl „juniorku“ Babišova hnutí, Mladé ANO.

Zklamání je teď právě na straně nově vzniklé buňky ANO, svědčí o tom aspoň první reakce, které lidé z hnutí Vaše Ústí od bývalých spolustraníků dostávají. I když oficiálně ANO 2011 drží tvář. „V souvislosti s aktuální situací chápeme zrušení organizace jako správné rozhodnutí,“ říká krajský manažer ANO Jakub Komárek. Otázku na aktuální postavení své strany v rámci regionu ponechal bez odpovědi, blíže se nevyjádřil ani ministr Richard Brabec.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno