Vyhostíme z ruské ambasády polovinu diplomatů? Těžko, ale možnosti tu jsou

Napsal/a Robert Břešťan 16. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruská ambasáda v Praze sídlí v krásné prvorepublikové vile. V roce 1927 ji nechal postavit český bankéř Jiří Popper. K vystěhování dostala jeho rodina 15. března 1939 od gestapa 24 hodin. A už se tam nikdy nevrátila.

Hned po válce vilu i s pozemky prezident Edvard Beneš daroval zvláštním dekretem Sovětskému svazu. A to přesto, že rodinu původních majitelů osobně znal z první republiky a věděl, že válku přežila v zahraničí.

Potomci pana Poppera se o vrácení ukradené vily dlouhé roky marně soudili, odškodnění se nedočkali; vila už je z vyšší vůle prostě ruská. Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij a jeho suita tak možná stále ještě jí ze stejných talířů a příborů jako někdejší továrníkova rodina (a dost možná i jako příslušníci gestapa, kteří vilu v roce 1939 obsadili).

Snižte to o 60 procent!

Nyní je v ruských diplomatických službách v Česku 140 lidí (členů diplomatického sboru i registrované ruské administrativně-technické síly v Praze a na konzulátech v Brně a Karlových Varech). Suverénně nejvíce ze všech velvyslanectví v ČR, USA jsou pod polovinou tohoto počtu, Čína pod čtvrtinou.

Rekord zatím drží rok 2011, kdy měla ambasáda hned 151 členů.

Nic nenasvědčuje tomu, že by Rusové chtěli Prahu opouštět. I když například podle poslance Ivana Gabala (který se specializuje na otázky bezpečnosti a obrany) by se měl počet Rusů snížit o 60 %, tedy zhruba na 45.

Gabal v této věci nedávno napsal oficiální dopis ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi, který by podle něj měl vyzvat Rusko k dobrovolným personálním škrtům.

O neadekvátně vysokém počtu lidí na ruské ambasádě s Ivanem Gabalem HlídacíPes.org hovořil poprvé koncem roku 2014. Tehdy situaci Gabal příhodně nazval „reliktem okupační mocnosti“.

Gabal se paradoxně nechal inspirovat Rusy. Ti vyzvali, aby Washington snížil o šedesát procent počet amerického personálu na ambasádě v Moskvě (jde o odloženou reciprocitu za vyhoštění 35 Rusů z ambasády ve Washingtonu v loňském roce).

Dá se očekávat, že Gabalův dopis zůstane bez odezvy, respektive, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek konstatuje, že s tím těžko může něco dělat.

V zásadě bude mít pravdu – pokud nechce Česká republika zcela zavřít své velvyslanectví v Moskvě (což nechce), nemůže jednostranně vypovědět ani deset ruských zaměstnanců ambasády, natož sto.

Každé vypovězení (jakkoli precizně zdůvodněné a oprávněné) kohokoli z ambasády vede k automatické protiakci a vyhoštění „druhé strany“.

Příjemná základna Praha

Stejně jako se pravděpodobnost, že se kdy vila vrátí potomkům původním majitelů (jakkoli o to stále usilují) limitně blíží nule, těžko očekávat, že se Kreml ťukne do čela a sníží sám od sebe počet rezidentů.

Ruská ambasáda v Praze (plus konzuláty v Karlových Varech a v Brně) je totiž i základnou zpravodajských aktivit nad rámec české kotliny. Praha je pro ruské zpravodajce příjemným místem k životu, i místem pro další expanzi.

Navíc, jak upozornil americký bezpečnostní expert John R. Schindler „v podstatě všichni ruští diplomaté, včetně těch skutečných, svým způsobem plní zpravodajskou činnost“. Tím, že svým kolegům – zpravodajcům, hlásí zajímavé informace a předávají kontakty.

Nezbývá než na dlouhodobou personální přebujelost ruské ambasády alespoň pravidelně upozorňovat, vysvětlovat, proč to tak je, hlídat zpravodajské aktivity a čas od času – když nediplomatické aktivity přesáhnout míru – někoho vyhostit.

Stalo se to ostatně v posledních letech – bez velkého humbuku okolo – hned několikrát.

Ředitel BIS Zdeněk Koudelka v rozhovoru pro HlídacíPes.org (vůbec prvním pro média) řekl že „našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru“. „Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ dodal ředitel ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže. Zda tomu tak skutečně je, běžná veřejnost nezjistí.

Obecně však se má za to, že na západních ambasádách nejméně třetina diplomatů – v Praze možná i více – nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek.

Na Hrad to není daleko

Svébytnou kapitolou jsou pak takzvaní ilegálové, kteří s ambasádou nemají navenek nic společného a je krajně obtížné je odhalit. Jde o příslušníky ruské civilní rozvědky SVR a vojenské rozvědky GRU. I těch bude v Česku víc než dost.

Ale alespoň v souvislosti s ruskou ambasádou – a jejími českými kamarády – stojí za to připomínat pravidelně se opakující varování české kontrarozvědky o cílech ruského informačního působení.

Ve zkratce: Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU.

Asi všichni víme, kam tato slova (také, možná především) míří. Na Hrad to ostatně z náměstí Pod kaštany není vůbec daleko…


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)