BIS: Hlavní zájem Ruska v Česku je informační válka a ekonomická špionáž

Napsal/a Robert Břešťan 1. září 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Ruskými prioritami pro rok 2015 byly v České republice operace vedené v rámci informační války a politická, vědecko-technická a ekonomická rozvědka; zejména úsilí dostat se prostřednictvím nastrčených českých osob k tuzemským a evropským dotacím.

Ve veřejně přístupné verzi své výroční zprávy za rok 2015 to píše česká kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ruské informační působení

I nadále podle BIS platí, že značná část ruských zpravodajských důstojníků působí pod diplomatickým krytím ruské diplomatické mise.

Jak už dříve upozornil Hlídacípes.org, ruská diplomatické mise je ve srovnání s jinými velvyslanectvími (například USA či Číny) značně naddimenzovaná. Aktuálně na ruské ambasádě v Praze působí zhruba 140 lidí.

BIS ve své výroční zprávě popisuje i užívané metody a cíle takzvané hybridní války. Cílem ruského informačního působení v českém prostoru v roce 2015 bylo podle BIS zejména:

  • oslabení informačního potenciálu země (utajená infiltrace českých médií, internetu a masivní produkce ruské státem řízené distribuce propagandy a dezinformací);
  • posilování informační rezistence ruské společnosti (prefabrikované dezinformace z českých zdrojů pro ruské publikum);
  • ovlivnění vnímavosti a myšlení českého publika a oslabení vůle společnosti k odporu či konfrontaci (informační a dezinformační zahlcení publika, relativizace pravdy a objektivity, prosazení motta „všichni lžou“);
  • vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR (zakládání loutkových organizací, skrytá i otevřená podpora populistických či extremistických entit);
  • narušování vnitřní soudržnosti a akceschopnosti NATO a EU (pokusy o subverzi česko-polských vztahů, dezinformace a poplašné informace očerňující USA a NATO, dezinformace vytvářející virtuální hrozbu války s Ruskem);
  • poškození pověsti Ukrajiny a její mezinárodní izolace (zapojením českých občanů a organizací do Ruskem skrytě řízených vlivových operací na Ukrajině či proti ní).

Takto vybudovaná (dez)informační struktura může být podle BIS kdykoliv použita „k destabilizaci či manipulaci české společnosti či politické scény, pokud to bude v zájmu Ruska“.

K proruským postojům se nově hlásí i část krajně pravicové extremistické scény. „Část krajní pravice se výrazně prezentovala proruskými postoji, zvláště články na internetu a pořádáním několika akcí, kterými se chtěla mediálně zviditelnit. Prorusky se začaly vyjadřovat i některé subjekty, které tak v předešlých letech nečinily,“ píše BIS.

Na pomezí legality

„Navzdory trvající krizi na Ukrajině a napjatým vztahům mezi Ruskem na straně jedné a NATO a EU na straně druhé Rusko pokračovalo ve vlivových aktivitách zaměřených na udržení a posílení ruských pozic a perspektiv v české energetice. V roce 2015 také pokračovaly ruské aktivity na poli ekonomické a vědecko-technické rozvědky v ČR,“ varuje dále kontrarozvědka.

V loňském roce podle poznatků BIS společnosti s ruským kapitálem ve zvýšené míře „nedodržovaly pravidla a porušovaly zejména daňové a regulatorní předpisy i smluvní vztahy“.

Za příčinu BIS označuje zejména propojení ruského kapitálu s šedou zónou ekonomiky pohybující se na pomezí legality.

„Toto propojení pak v situaci, kdy řada mateřských ruských společností nebo i fyzických osob měla potíže s financováním, vedlo k většímu sklonu překračovat zákonné nebo smluvní hranice. Nově se tyto případy objevovaly i ve společnostech, které částečně vlastní či nepřímo kontroluje ruská státní administrativa,“ píše BIS.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)