Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
BPPrice via Foter.com / CC BY, zdroj

BIS: Hlavní zájem Ruska v Česku je informační válka a ekonomická špionáž

Ruskými prioritami pro rok 2015 byly v České republice operace vedené v rámci informační války a politická, vědecko-technická a ekonomická rozvědka; zejména úsilí dostat se prostřednictvím nastrčených českých osob k tuzemským a evropským dotacím.

Ve veřejně přístupné verzi své výroční zprávy za rok 2015 to píše česká kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba (BIS).

Ruské informační působení

I nadále podle BIS platí, že značná část ruských zpravodajských důstojníků působí pod diplomatickým krytím ruské diplomatické mise.

Jak už dříve upozornil Hlídacípes.org, ruská diplomatické mise je ve srovnání s jinými velvyslanectvími (například USA či Číny) značně naddimenzovaná. Aktuálně na ruské ambasádě v Praze působí zhruba 140 lidí.

BIS ve své výroční zprávě popisuje i užívané metody a cíle takzvané hybridní války. Cílem ruského informačního působení v českém prostoru v roce 2015 bylo podle BIS zejména:

 • oslabení informačního potenciálu země (utajená infiltrace českých médií, internetu a masivní produkce ruské státem řízené distribuce propagandy a dezinformací);
 • posilování informační rezistence ruské společnosti (prefabrikované dezinformace z českých zdrojů pro ruské publikum);
 • ovlivnění vnímavosti a myšlení českého publika a oslabení vůle společnosti k odporu či konfrontaci (informační a dezinformační zahlcení publika, relativizace pravdy a objektivity, prosazení motta „všichni lžou“);
 • vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR (zakládání loutkových organizací, skrytá i otevřená podpora populistických či extremistických entit);
 • narušování vnitřní soudržnosti a akceschopnosti NATO a EU (pokusy o subverzi česko-polských vztahů, dezinformace a poplašné informace očerňující USA a NATO, dezinformace vytvářející virtuální hrozbu války s Ruskem);
 • poškození pověsti Ukrajiny a její mezinárodní izolace (zapojením českých občanů a organizací do Ruskem skrytě řízených vlivových operací na Ukrajině či proti ní).

Takto vybudovaná (dez)informační struktura může být podle BIS kdykoliv použita „k destabilizaci či manipulaci české společnosti či politické scény, pokud to bude v zájmu Ruska“.

K proruským postojům se nově hlásí i část krajně pravicové extremistické scény. „Část krajní pravice se výrazně prezentovala proruskými postoji, zvláště články na internetu a pořádáním několika akcí, kterými se chtěla mediálně zviditelnit. Prorusky se začaly vyjadřovat i některé subjekty, které tak v předešlých letech nečinily,“ píše BIS.

Na pomezí legality

„Navzdory trvající krizi na Ukrajině a napjatým vztahům mezi Ruskem na straně jedné a NATO a EU na straně druhé Rusko pokračovalo ve vlivových aktivitách zaměřených na udržení a posílení ruských pozic a perspektiv v české energetice. V roce 2015 také pokračovaly ruské aktivity na poli ekonomické a vědecko-technické rozvědky v ČR,“ varuje dále kontrarozvědka.

V loňském roce podle poznatků BIS společnosti s ruským kapitálem ve zvýšené míře „nedodržovaly pravidla a porušovaly zejména daňové a regulatorní předpisy i smluvní vztahy“.

Za příčinu BIS označuje zejména propojení ruského kapitálu s šedou zónou ekonomiky pohybující se na pomezí legality.

„Toto propojení pak v situaci, kdy řada mateřských ruských společností nebo i fyzických osob měla potíže s financováním, vedlo k většímu sklonu překračovat zákonné nebo smluvní hranice. Nově se tyto případy objevovaly i ve společnostech, které částečně vlastní či nepřímo kontroluje ruská státní administrativa,“ píše BIS.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Karel napsal:

  Dalo by se tedy rict, ze se svym nekritickym proruskym postojem je prezident Zeman v primem rozporu se zajmy Ceske Republiky. De facto je to Putinuv trojsky kun, ktery nam to tu ma rozlozit zevnitr a pripravit na dalsi „bratrskou“ pomoc.

  • PP napsal:

   Přesně, normalizace 2.0. Nastolení nového boje s inteligencí nově pojmenovanou jako pražská kavárna, očerňování neziskového sektoru, odříznutí od USA, odříznutí od norských finančních zdrojů, opětovné sblížení s komunistickými a jinými totalitními zeměmi na úkor těch západních… Otázka je, co s tím?

   • petrph napsal:

    Co s tím? Ono jde o to že tomuto státu chybí jednotná zahraniční politika aby mohl říct toto je v naše zájmu a budeme to podporovat a dodržovat, a toto ne a budeme to odmítat. A to z těchto důvodů, a tímto způsobem. Tedy pozor, nikoliv jen říct a mlátit o tom h..ou, ale skutečně ze strany politiků i úředníků a diplomatů to v jejich čínnosti zajištovat.
    Protože, i každý z těch bodů je kontroverzní, jsou v něm pozitiva a negativa, ale stát by si měl vybrat buď a nebo.. O každé by šlo vést hlubokou diskuzi. Tak třeba jen o „odříznutí od USA“.. No problém je v tom, že USA je v poslední době poněkud nejistý spojenec, a na jeho aktivní podporu se nedá spolehnout..Což je vidno dnes například na Ukrajině, ale i jinde.
    Svalovat tu nejistou politiku jenom „na Zemana“ nemá moc smysl, tahle naprostá nezodpovědnost v řízení státu je jedním ze znaků současné pseudemokracie

  • nováček napsal:

   Jak prorocké! To by si ti Rusové pomohli, asi jako v Pobaltí. Tam ovšem proti ČR rostou aspoň hřiby, v ČR jen státní dluh.

  • Josef napsal:

   Ano, jistě máte pravdu. Bohužel není ale pouze on sám. On je vidět, o něm se ví, ale co ta masa těch, kteří tolik vidět nejsou a příliš se o nich neví nebo se o nich neví vůbec? Co například náš ministr financí? Tito lidé jsou ještě daleko nebezpečnější než Zeman.

  • nemes napsal:

   A ono je to zatím USA co se nám cpe do naší země,zatím jen cvičením a taháním sem zbraní..A odtamtud nikdy nic dobrého nevzešlo, jen rozvrácená a spálená země.

   • PP napsal:

    Jestli někdo někam tahá zbraně, tak především my, Češi 🙂 Jsme jejich světově známí vývozci. Možná byste tolik neměl číst tu východní propagandu.

  • petrph napsal:

   Já bych to viděl jinak, Zeman sám není trojský kůň, Zeman je ten který dělá prázdný humbuk a soustředí se na něj pozornost médií. Přitom, když si zanalyzujete jeho činnost, tak vlastně nic zásadního pro Rusko politicky nezařídil, pouze něco neoficiálně prohlašuje, média to od něj přebírají a hrozně zveličují.
   Ale jestli je tu nějaký počet trojských koňů, tak ti pracují pěkně potichu ale důsledně skutečně proti zájmům ČR,.. a jestli pro tu nebo onu stranu (nebo jenom za a pro prachy), to by si měla taky Biska dát do kupy..

 2. Němec napsal:

  Rusko a Čína se chovají naprosto normálně a pochopitelně. Ale Česká republika to je úplný děs, prošpikovaný domácími kolaboranty a přisluhovači Ruska. Rodí se nám extremistická garda, která se vidí v síle bývalých našich okupantů, bez znalosti našich hrdinů zlikvidovaných bolševiky a komunisty. Náš prezident a někteří politici tento děs spoluvytváří. O tomto by se mělo otevřeně psát, a né o Rusku a Číně. Česká republika může být jako Izrael a Švýcarsko. Ne pořád někomu posluhovat a kolaborovat. Dříve jsme mohli být hrdi na paní Čáslavskou. Teď už máme jen tu ostudu na hradu.

  • Novák napsal:

   Ano, na nadporučici SNB (i když jen proto, že trenovala v Rudé hvězdě Praha)a vyškrtnutou členku KSČ, jsme hrdi jako na sedminásobnou olympijskou medajlistku, ale tím to končí,ta hrdost.

 3. Sandy napsal:

  Nejvíc se mi líbí dva body : ten první o té infiltraci do našich médií – ten se Putinovi parádně podařil Romancov a Mitrofanov oba píší tak zaníceně , že ten kdo to čte si je vědom že to nemyslí vážně -prostě jsou rafinovaní a ten druhý bod je špinění dobré pověsti Ukrajiny – prosím Vás řekněte mi co na její pověsti se dá ještě očernit ?

 4. Novák napsal:

  „…prosazení motta „všichni lžou“);“ Kdyby nelhali (všichni naši politici), tak ti Rusové by museli tento „cíl“ vypustit a to by je pěkně naštvalo! To bychom s nimi „vyběhli“!

Přidávání komentářů není povoleno