Ruská ambasáda v Praze je stále při síle. Aktuálně zde působí 129 lidí, nejvíce ze všech ambasád

Napsal/a Robert Břešťan 14. června 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

AKTUALIZOVÁNO. Ruské velvyslanectví v Praze patří dlouhodobě mezi personálně nejsilnější zahraniční ambasády v Česku. Konkrétně k 1. červnu 2017 mělo Velvyslanectví Ruska v Praze 48 členů diplomatického personálu a 81 členů administrativně-technického personálu. Dalších 11 lidí pracovalo na konzulátech v Brně a Karlových Varech. 

Pro srovnání: na pražském velvyslanectví USA pracuje 40 diplomatů plus 26 členů administrativně-technického personálu, velvyslanectví Číny má 25 členů diplomatického personálu, administrativně-technické záležitosti řeší jen čtyři lidé.

„U výše uvedených velvyslanectví se počet členů personálu v posledních pěti letech výrazně nezměnil.  V případě Ruska se pohybuje mezi 130 a 150 členy, USA mají mezi 66 a 71 členy personálu a velvyslanectví ČLR mezi 24 a 29 členy,“ shrnulo na dotaz HlídacíPes.org české ministerstvo zahraničí.

V roce 2014 na ruské ambasádě (plus na konzulátech v Karlových Varech a v Brně) pracovalo celkem 142 lidí, o rok později 140 osob.

(Aktuální údaj 129 zaměstnanců zahrnuje výhradně pracovníky velvyslanectví v Praze (pro srovnání s ambasádami USA a Číny, jež žádné konzulární pracoviště mimo Prahu nemají). Dalších šest osob působí na konzulátu v Karlových Varech a pět v Brně. Celkem jde tedy stále o 140 osob, pozn. red.)

Monitorovat a mít přehled

Na stále vysoký počet lidí pracujících na ruské ambasádě upozorňuje ve svých výročních zprávách pravidelně česká Bezpečnostní informační služba.

„Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled,“ řekl v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Zdeněk Koudelka.

PŘEČTĚTE SI: Exkluzivní rozhovor s ředitelem české kontrarozvědky BIS. Dezinformace, propaganda a ruský vliv v Česku 

Pouhé počty podle něj mnoho neznamenají. „Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ konstatuje ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže.

V jistém smyslu však počty diplomatů i akreditovaných administrativně-technických zaměstnanců ambasády důležité jsou. „Obecně se odhaduje, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetina diplomatů nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek. Odhadl bych to až ke čtyřiceti procentům,“ upozorňuje bezpečnostní analytik, někdejší specialista Národní bezpečnostní agentury USA John R. Schindler.

A v jistém smyslu podle něj pro ruské špionážní služby pracují na ambasádě všichni.

„Dám příklad. Jsem Jurij a jsem kulturní atašé, skutečný kulturní atašé. Ale zároveň vím, že když v rámci svých pracovních povinností potkám někoho, kdo by mohl být zajímavý, řekněme někoho, kdo je analytik pro některou českou politickou stranu, je součástí mé práce to, že půjdu na rezidenturu a kontakt předám. V tomto smyslu pro zpravodajské služby pracují na ruské ambasádě všichni. Někteří na plný úvazek, někteří částečně,“ shrnuje Schindler.

PSALI JSME: Na ruské ambasádě v Praze je víc ruských špionů než českých diplomatů v Moskvě

Rok nového Putinova muže

Mezi hlasité kritiky přebujelé ruské ambasády v Praze patří poslanec KDU-ČSL a člen výborů pro obranu a pro bezpečnost Ivan Gabal. Ten vysoký počet ruských diplomatů (a dalších akreditovaných profesí) označuje za „relikt okupační mocnosti“.

„Chybí nám razance v prosazování národních bezpečnostních zájmů. Muselo by z nás být patrné, že to myslíme vážně. Museli bychom mít odvahu jít na nulovou variantu zastoupení v Moskvě. My jsme ale vůči Rusku vážně nic nepodnikli už hodně let,“ říká Gabal.

V uplynulých několika letech bylo z ruské ambasády z České republiky vyhoštěno (či jim byl zamezen návrat nebo příjezd do Česka) více než deset lidí – diplomatů, ale i administrativně-technických pracovníků a zástupců vojenského úseku.

Je běžné, že na každé vyhoštění reaguje stejným způsobem i druhá strana. Důvody vyhoštění zástupců ruské ambasády nechce otevřeně komentovat ani ministerstvo zahraničí, ani BIS.

„Z podstaty práce zpravodajské služby jasně vyplývá, že musíme mít aktivity zpravodajských služeb pod kontrolou a pokud vyhodnotíme, že činnost některých cizích zpravodajských důstojníků začíná ohrožovat zájmy České republiky, tak musíme jednat,“ komentoval to v obecné rovině ředitel BIS Koudelka.

Ruským velvyslancem v České republice je od loňského roku diplomat Alexandr Zmejevskij. Po šesti letech nahradil předchozí hlavu ambasády Sergeje Kiseljova.

Zmejevskij působí v diplomatických službách již od sovětských dob, od roku 1979, a je považován na Putinova muže. To podporuje i fakt, že v roce 2011 se stal stálým představitelem pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)