Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Bust it Away Photography via Foter.com / CC BY-NC-SA, zdroj

Ruská ambasáda v Praze je stále při síle. Aktuálně zde působí 129 lidí, nejvíce ze všech ambasád

AKTUALIZOVÁNO. Ruské velvyslanectví v Praze patří dlouhodobě mezi personálně nejsilnější zahraniční ambasády v Česku. Konkrétně k 1. červnu 2017 mělo Velvyslanectví Ruska v Praze 48 členů diplomatického personálu a 81 členů administrativně-technického personálu. Dalších 11 lidí pracovalo na konzulátech v Brně a Karlových Varech. 

Pro srovnání: na pražském velvyslanectví USA pracuje 40 diplomatů plus 26 členů administrativně-technického personálu, velvyslanectví Číny má 25 členů diplomatického personálu, administrativně-technické záležitosti řeší jen čtyři lidé.

„U výše uvedených velvyslanectví se počet členů personálu v posledních pěti letech výrazně nezměnil.  V případě Ruska se pohybuje mezi 130 a 150 členy, USA mají mezi 66 a 71 členy personálu a velvyslanectví ČLR mezi 24 a 29 členy,“ shrnulo na dotaz HlídacíPes.org české ministerstvo zahraničí.

V roce 2014 na ruské ambasádě (plus na konzulátech v Karlových Varech a v Brně) pracovalo celkem 142 lidí, o rok později 140 osob.

(Aktuální údaj 129 zaměstnanců zahrnuje výhradně pracovníky velvyslanectví v Praze (pro srovnání s ambasádami USA a Číny, jež žádné konzulární pracoviště mimo Prahu nemají). Dalších šest osob působí na konzulátu v Karlových Varech a pět v Brně. Celkem jde tedy stále o 140 osob, pozn. red.)

Monitorovat a mít přehled

Na stále vysoký počet lidí pracujících na ruské ambasádě upozorňuje ve svých výročních zprávách pravidelně česká Bezpečnostní informační služba.

„Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled,“ řekl v nedávném rozhovoru pro HlídacíPes.org ředitel BIS Zdeněk Koudelka.

PŘEČTĚTE SI: Exkluzivní rozhovor s ředitelem české kontrarozvědky BIS. Dezinformace, propaganda a ruský vliv v Česku 

Pouhé počty podle něj mnoho neznamenají. „Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří,“ konstatuje ředitel Koudelka, který mezi lety 2006 až 2016 vedl v BIS oddělení kontrašpionáže.

V jistém smyslu však počty diplomatů i akreditovaných administrativně-technických zaměstnanců ambasády důležité jsou. „Obecně se odhaduje, že na ruských ambasádách na Západě nejméně třetina diplomatů nejsou diplomaté, ale příslušníci zpravodajských složek. Odhadl bych to až ke čtyřiceti procentům,“ upozorňuje bezpečnostní analytik, někdejší specialista Národní bezpečnostní agentury USA John R. Schindler.

A v jistém smyslu podle něj pro ruské špionážní služby pracují na ambasádě všichni.

„Dám příklad. Jsem Jurij a jsem kulturní atašé, skutečný kulturní atašé. Ale zároveň vím, že když v rámci svých pracovních povinností potkám někoho, kdo by mohl být zajímavý, řekněme někoho, kdo je analytik pro některou českou politickou stranu, je součástí mé práce to, že půjdu na rezidenturu a kontakt předám. V tomto smyslu pro zpravodajské služby pracují na ruské ambasádě všichni. Někteří na plný úvazek, někteří částečně,“ shrnuje Schindler.

PSALI JSME: Na ruské ambasádě v Praze je víc ruských špionů než českých diplomatů v Moskvě

Rok nového Putinova muže

Mezi hlasité kritiky přebujelé ruské ambasády v Praze patří poslanec KDU-ČSL a člen výborů pro obranu a pro bezpečnost Ivan Gabal. Ten vysoký počet ruských diplomatů (a dalších akreditovaných profesí) označuje za „relikt okupační mocnosti“.

„Chybí nám razance v prosazování národních bezpečnostních zájmů. Muselo by z nás být patrné, že to myslíme vážně. Museli bychom mít odvahu jít na nulovou variantu zastoupení v Moskvě. My jsme ale vůči Rusku vážně nic nepodnikli už hodně let,“ říká Gabal.

V uplynulých několika letech bylo z ruské ambasády z České republiky vyhoštěno (či jim byl zamezen návrat nebo příjezd do Česka) více než deset lidí – diplomatů, ale i administrativně-technických pracovníků a zástupců vojenského úseku.

Je běžné, že na každé vyhoštění reaguje stejným způsobem i druhá strana. Důvody vyhoštění zástupců ruské ambasády nechce otevřeně komentovat ani ministerstvo zahraničí, ani BIS.

„Z podstaty práce zpravodajské služby jasně vyplývá, že musíme mít aktivity zpravodajských služeb pod kontrolou a pokud vyhodnotíme, že činnost některých cizích zpravodajských důstojníků začíná ohrožovat zájmy České republiky, tak musíme jednat,“ komentoval to v obecné rovině ředitel BIS Koudelka.

Ruským velvyslancem v České republice je od loňského roku diplomat Alexandr Zmejevskij. Po šesti letech nahradil předchozí hlavu ambasády Sergeje Kiseljova.

Zmejevskij působí v diplomatických službách již od sovětských dob, od roku 1979, a je považován na Putinova muže. To podporuje i fakt, že v roce 2011 se stal stálým představitelem pro otázky mezinárodní spolupráce v boji s terorismem a nadnárodní organizovanou zločinností.


OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

12 komentářů

 1. Tondach napsal:

  A to ještě, kdyby se zjistilo, kolik tam působí internetových diskutérů z řad Čechů, to bychom asi zírali. Jestliže v jakékoliv diskuzi razantně vystupuje několik jedinců s proruskými názory a používají stejná slova a stejná slovní spojení, tak to nemůže být samo od sebe!
  Kdysi měl takovou „kancelář“ Vít Bárta z Věcí veřejných, divil bych se, kdyby ruská ambasáda takovou věc neprovozovala!

  • Weber napsal:

   Takoví ti „diskutéři“, které zmiňujete, působí nepochybně nejen na RA, je třeba rozlišit, zda to dělají z ideových důvodů (z lásky), nebo jsou za to placeni – na ty by si měla posvítit Finanční správa (krácení daní) a také ČSSZ, zda nepobírají sociální dávky.

   • Frank Zappa napsal:

    Západ kupí chybu na chybu, když to řeknu hodně mírně a lidi jim přestávají věřit, to je celé. Můžete případně fízlovat jak chcete, omezovat názory atd., ale podstatu věci to samozřejmě nevyřeší a navíc vznikne totáč s hromadou geniálních perzekucí. Což už se mnohdy z iniciativy poťapaných politiků i děje.

    • Tondach napsal:

     „Západ kupí chybu na chybu“? Tím je řečeno vše, přesně podle ruských instrukcí, že se okamžitě musí všechno otočit proti USA …..a západu!

 2. teufel3424 napsal:

  Teď byl na aktuálně článek, že my sami Rusákům pomáháme, co nám síly stačí, konkrétně Milda Chovanec. Jeho úřad uděluje české občanství především těm Rusům, kteří jsou jedna ruka s Vladimirem, a jeho odpůrci na něj nedosáhnou ani po 10 letech trvalého pobytu u nás. TAkže si sami pěstujeme skrytou kolonu škodičů. Komu to asi vyhovuje?

 3. Nemec napsal:

  Je zajímavé sledovat jaké zmatky vyvolalo zvolení nového prezidenta v USA a dlouhé prsty ruských špionů v USA. To u nás jsou ještě dál za přispění všech, co žádají vystoupení České republiky z NATO a EU. Dokonce ve Franci měli málem Rusové svoji prezidentku. Pobaltské státy spoléhají na pomoc NATO a přitom se díky domácím kolaborantům v evropských státech NATO otřásá v základech. Ruští špioni dělají svoji práci. Ale naši politici Zeman, Okamura, Foldyna atd. pracují pro koho? Asi pro Klub českého pohraničí a né mladé sebevědomé občany. Co Evropu zničí dříve, zvrácená víra nebo domácí kolaborace s lidmi, kteří vraždí novináře?

 4. herman napsal:

  Vážení autore článku a diskutující.Upozorňují vás, že kdyby Němci vyhráli válku, tak nikdo z vás by nesděl u PC
  ale tvdě by pracoval pro říši.To na okraj,ale jsem rás, že je někdo hloupější než já.

  • Tondach napsal:

   A co má společného nadměrný počet lidí na ruské ambasádě v České republice s Němci?

   • Josef původní napsal:

    Z příspěvku pana hermana to lze opravdu vyčíst jen obtížně. Možná chtěl pan herman upozornit na fakt, že kdyby Němci válku vyhráli, pracovali by dnes pro Říši i ti zaměstnanci na ruské ambasádě. Protože však Němci válku prohráli, musejí nyní ti zaměstnanci pracovat pro říši ruskou.

 5. ČERT napsal:

  Teď si jen narychlo kladu otázku, zahrnuje-li ten uváděný počet pracovníků ruské ambasády v Praze jen ruské nebo i naše občany. Stejná otázka nakonec platí i v případě uváděných počtů zaměstnanců velvyslanectví USA nebo Číny, protože je přece samozřejmé, že na ambasádách cizích států pracují i naši lidé, kteří by se dali asi zařadit k tomu administrativně-technickému personálu. – – – A k tomu, že Rusko si u nás navíc vydržuje konzuláty v Karlových Varech a v Brně, kdežto USA a Čína žádný (předpokládám, nefungují paralelně s ambasádami jejich konzuláty v Praze…?). Z toho by se dalo třeba i usoudit, že pro Rusy můžeme být jaksi zajímavější, atraktivnější, důležitější než pro Američany nebo Číňany. Z toho lze případně odvodit to ostatní…

 6. Josef původní napsal:

  Když vezmu v úvahu, kolik je pod články na Hlídacím psu, ale i jinde, proruských diskuzních příspěvků, nelze se divit, proč má ruská ambasáda tolik zaměstnanců. Někdo ty příspěvky přece napsat musí!

Přidávání komentářů není povoleno