Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Rob Poletto, zdroj

„Ruská ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“

…říká v rozhovoru pro HlídacíPes.org poslanec Ivan Gabal. A blíže vysvětluje i detaily ke svému návrhu na omezení počtu diplomatů na ruské ambasádě v České republice.

„Činnost ruské ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů. Je zřejmé, že se věnují vměšování do našeho vnitřního politického života daleko víc než kvalifikovanému reportování,“ říká Ivan Gabal.

Ivan Gabal, poslanec KDU-ČSLŽije váš nápad na snížení dalším životem? Prezentoval jste ho třeba poslaneckým kolegům, ministrům, nebo je to pořád „jen“ nápad?

Bavil jsme se s několika vysokými státními úředníky a diplomaty a dívají se na to poměrně realisticky jako na otevřenou možnost, o níž je možné mluvit. To je pro mě důležitá informace a je třeba začít hledat mechanismus, jak to případně realizovat. Nepředpokládám, že to při tom poměrně velkém vlivu Ruska v české politice bude snadné. Jde mi o snížení počtu diplomatů, těch má Rusko asi 80. My máme v Moskvě 15 diplomatů. Když se snižují počty, je to obvykle kus za kus, to bychom se „vystříleli“ velmi rychle a tady by zůstávala mohutná převaha ruských diplomatů. Ten postup tedy musí být jiný. Má jít o znovuvyjednání stavu ambasád.

Nechci vyhoštění, ale dohodu

Jaký tedy bude váš další postup?

O postupu jsme se ještě nerozhodl. Nechci to dělat jako nějaký truc podnik a pouhé plácnutí do vody. Jsem si vědomý toho, že je to složitá věc. Budu hledat optimální postup tak, abychom byli v nějaké shodě nejen doma, ale abychom byli schopni vytyčit a vysvětlit důvody, co chceme dosáhnout a proč toho chceme dosáhnout. Rád bych to pozvedl i jako téma ke koaliční diskusi.

Vaše hlavní argumenty jsou tedy jaké?

Jsou dva. Ta asymetrie zastoupení je historicky urážlivá. Vysoký počet lidí na ruské ambasádě je relikt okupační mocnosti, je to sídlo místodržícího, je to dehonestující a jako pamětníkovi roku 1968 mi to vadí. Druhý problém tkví v současnosti. Důležité je, že ruská ambasáda tu neodvádí dobrou práci a poskytuje chybné informace. Jde o to, jak ruská ambasáda vyhodnocuje situaci v České republice, jak komunikuje domů a jaké nepravdivé informace poskytují naopak našim představitelům. Ukázalo se to na summitu NATO v tom, jaké informace měl ministr zahraničí Lavrov o pozici českého prezidenta a jak prezident Zeman informoval o údajné nepřítomnosti ruských vojáků na Ukrajině právě s odkazem na informace od Lavrova. Tím jsme se dostali do dosti trapné situace ve vztahu k našim spojencům.

Myslíte tu poznámku švédského ministra zahraničí Carla Bildta, zda má Česká republika vůbec nějakou zpravodajskou službu?

Jistě. Vždyť to, co říkal prezident Zeman, bylo ve významném rozporu s poznatky západních, ale i našich zpravodajských služeb. Prezident se přitom odvolával na ministra Lavrova. A Lavrovův pohled na našeho prezidenta zase významným způsobem ovlivnila ruská ambasáda v Praze. Mám doma letitého kariérního diplomata. Takže vím, co diplomaté dělají… Činnost ambasády je v rozporu s kvalitou a důvěryhodností vzájemných vztahů. Je zřejmé, že se věnují vměšování do našeho vnitřního politického života daleko víc než kvalifikovanému reportování. Činnost ambasády důvěryhodnosti ve vzájemných vztazích příliš nesvědčí. Při menším počtu diplomatů by byl větší tlak na kvalitnější výběr, odpadli by trafikanti lidí dosazených z politických důvodů a asi by i o něco ubylo zpravodajců. Kvalitě vztahů by to prospělo.

Idea ale nesměřuje k aktu vyhoštění, ale ke vzájemné dohodě s Ruskem…

Cílem je dostat diplomatické vztahy do proporcí vzájemného respektu. Jde mi ale i o to, aby Rusové pochopili, co my vidíme jako svůj národní zájem ve vztahu k nim i k působení jejich ambasády u nás.

Síla proruského trollingu

Nestavíte to tedy jako nějaký trest za dění na Ukrajině, ale jako snahu kultivovat vzájemné vztahy…

Přesně tak. Na druhé straně to lze brát i jako prevenci. Svůj přístup k Ukrajině by Rusko mohlo aplikovat i dále a velikost ambasády velmi podstatná, protože je tam dost lidí, kteří se věnují aktivitám, jež jsou v rozporu se zájmy suverénního státu. Snížení velikosti ambasády snižuje riziko, že Rusko podlehne svodům a bude se ještě více vměšovat do české politiky. Bitva o naši geopolitickou orientaci je viditelná, probíhá dnes a denně. Angažuje se v tom i veřejnost. Byl jsem silou té reakce překvapen. Nejen té podpůrné. Už dlouho jsem nedostal tolik urážlivých a sprostých anonymních mailů. Což dokazuje, že to téma zasahuje cíl.

Zmínil jste vliv Ruska na českou politiku. Čím si vysvětlujete tu silnou orientaci na Rusko ze strany některých politiků – ministra Jan Mládka, prezidenta Zemana a dalších?

Já si ji nevysvětluji, já ji konstatuji. Česká republika si nyní je v reakci na zpochybňování naší západní orientace z nejvyšších úrovní politiky vyjasňuje znovu svou geopolitickou orientaci. Projevuje se to zřetelně v probíhajícím veřejném diskursu. Odvedli jsme spoustu práce ve snaze vstoupit do NATO a stát se členem Evropské unie a určitě není správné, že se naše geopolitická orientace musí řešit až ve Washingtonu a že až tam premiér slyší pořádně to, co mu máme říkat my tady doma. I v parlamentu vidím, že máme silně zastoupené proruské síly. A opět je na místě si položit otázku, do jaké míry je to způsobeno vlivem působení ruské ambasády v Praze.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

11 komentářů

 1. Admirál napsal:

  No to je titulek.

  „Ruská ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“

  Analogicky by se dalo napsat

  „Německá ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“

  nebo

  „Americká ambasáda v Praze je relikt okupační mocnosti“

  • dayana napsal:

   nejde o analogii, jde o fakta, a ta jsou tristní

  • PetrV napsal:

   do Americké embassy si chodí nejvyšší státní zástupkyně pro pokyny… tak potom kdo řídí naši zemi… 🙂 plus ty červené kartičky a plakáty v angličtině, které přišly poštou z US… ti amíci ty ambice už ani neskrývají 🙂

  • Vilém napsal:

   Stačí se podívat na počty diplomatických a nediplomatických pracovníků na ambasádách v ČR např.

   Německo 24
   USA 70
   Čína 28
   RF( Rusko ) 142

   Za co má Rusko takovou výhodu? Za okupaci z roku 1968 ?? Myslím si že by ten počet byl oprávněný někde kolem 40 – 50 pracovníků.

   Počet osob z  ČR na ambasádě v Rusku je cca 15. Není to náhodou velký nepoměr. Nebo by byl správný počet na obou stranách stejný tj. 15 na 15.

   Přemýšlejte hlavou a ne emocemi !!!

 2. Stanislav Cerman napsal:

  Ivan Gabal je velmi schopný politik KDU ČSL. spolu s Danielem Hermanem tvoří intelektuální jádro poslaneckého klubu. Ve své skromnosti pan Gabal navrhl omezení počtu ambasády RF. Ve skutečnosti pan Gabal měl na mysli i ambasádu SRN protože ti nás také okupovali s ambasády USA protože ti pro nás v roce 68 nehli ani prstem. Naopak rozšířit by se měla ambasáda Turecka , Sýrie a KSA aby nám pomohli s uprchlíky.

 3. Patrman napsal:

  Pocet lidi na ambasadach nas tak neohrozuje jako event.vojenske zakladny. Co by o nas chteli vedet zvlastniho a jake pratele by ziskali?
  To se tyka vsech velmoci – tedy Ruska,USA,Nemecka,Anglie
  co je tak u nas tajneho – ze ten ci onen poslanec nenadava na Rusko nebo ano, ten ci onen poslanec nebo ministr se necha podplatit – na to nepotrebuji ambadsadu a s panem ministrem nebo jeho pribuznym se setkaji na dovolene treba v Dubai nebov Africe.
  Lidi nenechte se zblbnout tim Gabalem -on se chce jen zviditelnit, abyste ho priste volili jak haji nasi republiku?????

 4. Tadeus napsal:

  Pane Gabal. Tyhle žvásty mě fascinují. Pokud dojde k válce mezi západem a Ruskem neproběhne podle představ generálů Nato včetně toho našeho pomatence generála Pavla. Začne a skončí následovně. V jižním Atlantiku a Indickém oceáně se tiše otevřou poklopy sil raket jaderných ponorek, vzduchová bublina je vynese nad hladinu, tam zaburácí raketové motory a to bude poslední zvuk, který bude slyšet. Pak už nebude nic. Takže vaše hrdinské kecy jsou uplně na nic.

  • Robert Břešťan napsal:

   Děkujeme za názor. Nešlo by to příště bez těch „žvástů“ a „keců“? Díky.

   • Jiří napsal:

    Máte pravdu, předchozí sprosté komentáře jsou toho důkazem… Už šéf Jelcinovy ochranky pravil ( a ilustroval tím ruskou imperiální neomalenost) před cca 15 lety: celé Karlovy Vary jsou z peněz ruské mafie, patří Rusku a jednoho dne si pro ně příjdeme !

 5. Martin napsal:

  Myslím, že redakce (nejen Vaše, ale obecně) by měla pročišťovat žumpu, ve kterou se proměnila diskusní fóra. Hulvátství, sprostota a hloupost už překročila únosné meze – lepší zahraniční servery mají publikaci příspěvku až po schválení, bylo by vhodné tuto praxi zavést i u nás.

  Důležitá totiž není kvantita, ale kvalita a publikovatelných je podle mého odhadu tak 5% příspěvků.

  • Robert Břešťan napsal:

   Diskusní příspěvky u nás podléhají schválení. Sice tu pak trollové vykřikují cosi o cenzuře, ale máte pravdu – žumpa se musí čistit.

Přidávání komentářů není povoleno