Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
BIS, zdroj

Exkluzivní rozhovor s ředitelem české kontrarozvědky BIS. Dezinformace, propaganda a ruský vliv v Česku

EXKLUZIVNĚ. Informační válka a ruská špionáž v Česku jsou citlivé oblasti, na něž česká civilní kontrarozvědka, Bezpečnostní informační služba, pravidelně upozorňuje ve svých zprávách. Ředitel BIS Michal Koudelka poskytl redakci HlídacíPes.org – jako prvnímu tuzemskému médiu – na toto téma rozhovor. 

 • BIS opakovaně ve svých veřejných výročních zprávách upozorňuje na ruský vliv a informační působení v českém prostoru. Je patrné, že v posledních letech, například s ohledem na konflikt na Ukrajině, tento vliv zesiluje?

Na to nemusíte být špičkový analytik, abyste zaregistroval rostoucí počet nejrůznějších rádoby zpravodajsko-informačních webů, které se naprosto neskrývaně podílejí na šíření dezinformací a podpoře proruské politiky. Ale je na místě si uvědomit, že to je realita na obou stranách pomyslné barikády. Také Západ musí být schopen působit a dělá to. Je na kontrarozvědných službách, aby tomu dokázaly čelit, a včas vyhodnotit případná rizika, a o nich informovat zákonem určené adresáty. V tomto ohledu BIS pracuje myslím velmi zodpovědně.

Prostor plný balastu

 • Je součástí analýzy ruského vlivu v ČR i mediální analýza, tedy sledování proruských médií?

  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

  Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka.

Samozřejmě, že naši analytici nepřetržitě vyhodnocují informace v mediálním prostoru. Nezužoval bych to jen na takzvané proruské weby. I v seriózním médiu se objevují pro zpravodajskou službu zajímavé informace a podněty.

 • Jaký je obvyklý pohled na svět proruských médií?

To by bylo na výrazně větší prostor, než nám dává krátký rozhovor. Stručně řečeno, a tedy velmi zjednodušeně popsáno, se jedná o ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak, že za vším je něco nekalého, demokracie je slabá, západní společnost v čele s EU a NATO prolezlé korupcí a byrokracií a tak dále. Cílem je zahlcení veřejného prostoru spoustou informačního balastu, který běžným občanům má sebrat pevnou půdu pod nohama. Nic není jisté, existují alternativní pravdy… Na reálný základ se pověsí nebezpečná dezinformace, takže pro laika je zpráva věrohodná. Z profesionálního hlediska to dělají výborně, ale nikoliv zcela úspěšně. Lidé u nás nejsou hloupí, a to je dobře.

 • V jakém prostředí si Rusko v ČR nejčastěji buduje své (dez)informační struktury?

Jak už jsem zmiňoval, asi nejlépe je to patrné na rostoucím počtu takzvaných zpravodajsko-informačních webů. Internet je volný svobodný prostor, kde je možné šířit celkem cokoliv. Obranou je osvěta, vzdělávání už těch nejmladších, aby dokázali vstřebávat informace kritickým pohledem a ověřovat si informace z více zdrojů.

 • Ve výroční zprávě zmiňujete „vyvolávání či přiživování vnitrospolečenských a vnitropolitických tenzí v ČR“. Je možné konkretizovat, kdo se na tom podílí, případně jakými metodami?

To jsou právě případy šíření dezinformací a nejrůznějších polopravd, jejichž cílem je vyvolávat konflikty a rozdělovat společnost. A nemusí jít jen o tzv. proruské weby. Těch témat, která rozdělují společnost je řada a cílené dezinformace tuto polarizaci živí. Lidé mají velmi odlišné názory na migraci, Evropskou unii, přijetí eura nebo na ekologii. Typickým znakem manipulace je nahrazení informací a argumentů emocemi. Lidé se často rozhodují iracionálně jen na základě pocitů, které v nich vyvolávají emotivně podané příběhy, které ovšem nemusí mít vůbec reálný základ. To je pak živná půda pro šiřitele dezinformací.

 • Existuje proti tomu vůbec nějaká obrana?

Samozřejmě, že existuje. Říká se jí zdravý rozum. Lidé by měli umět zdravě pochybovat, kriticky uvažovat a snažit se nebýt součástí dezinformačních kampaní například tím, že sdílejí na sociálních sítích různé zaručené zprávy z podivných zdrojů.

Nemůžeme podezřívat všechny

 • Počet zaměstnanců ruské ambasády je i v mezinárodním srovnání nebývale vysoký. Jak tento fakt hodnotí BIS?

Geopolitická poloha České republiky je historicky téměř předurčena k tomu být křižovatkou mezi západem a východem a tedy zájmovým bodem velmocí. Vždy to tak v minulosti bylo a nepochybně do budoucna bude. Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné. My zase z logiky věci máme právo být pozorní a aktivity zpravodajských důstojníků jednotlivých zemí monitorovat a mít o nich přehled. Pokud se podíváte do našich již zmíněných veřejných výročních zpráv, tak zjistíte, že o počtech ruských zpravodajských důstojníků máme poměrně dobrý přehled.

 • Co lze z tohoto počtu usuzovat?

Pouhé počty neznamenají nic. Našim úkolem je udržovat si přehled o zpravodajských důstojnících bez ohledu na státy a velikost jejich diplomatického sboru. Jsem přesvědčený, že se nám to daří.

 • V nedávné minulosti bylo několik zaměstnanců ruské ambasády vyhoštěno, či jim byl zamezen návrat nebo příjezd do Česka. Bylo to i v součinnosti s BIS?

Tohle je na veřejný rozhovor už přeci jen příliš citlivé téma. Z podstaty práce zpravodajské služby jasně vyplývá, že musíme mít aktivity zpravodajských služeb pod kontrolou a pokud vyhodnotíme, že činnost některých cizích zpravodajských důstojníků začíná ohrožovat zájmy České republiky, tak musíme jednat.

 • Co je z hlediska kontrarozvědné práce náročnější – sledování činnosti akreditovaných diplomatů (a administrativních pracovníků ambasády), nebo takzvaní ilegálové?

Žijeme ve svobodné zemi s otevřenými hranicemi a tedy volným pohybem nejen zboží ale i osob. Je pochopitelně náročné mít přehled o každém cizinci, který k nám občas přijede nebo zde delší dobu pobývá. U nás žije poměrně dost cizinců z různých zemí a asi není možné je automaticky všechny podezřívat ze špionáže. Svoboda má svá pozitiva i negativa, ale s tím se musíme umět všichni vyrovnat. Jsem nicméně přesvědčený, že BIS plní své úkoly na vysoké úrovni.OSF-25_pozitiv100horizontal

Projekt zaměřený na ruské zájmy v Česku podpořila Nadace Open Society Fund Praha

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

30 komentářů

 1. Němec napsal:

  Boj proti terorismu a ruské propagandě je velmi jednoduchý. VYPNOUT INTERNET a obnovit hranice. ! Ale kdo to udělá?. NIKDO. Takže budeme do nekonečna slyšet plky o jednotě a do tajných služeb se bude vrážet stále více peněz na nějaké mapování situace. USA a Rusko budou stále vyzbrojovat dacany a lhát o boji proti terorismu zatím co šéf NATO bude poskakovat vedle realitního makléře jako blbínek a podržtaška.

  • Josef původní napsal:

   Váš příspěvek pane Němče je vzorovou ukázkou toho, jak hlubokou má pan Michal Koudelka, ředitel BIS, pravdu. Lépe jste pravdivost jeho tvrzení snad už podpořit nemohl.

 2. t117 napsal:

  Naprosto zbytecny rozhovor o nicem. Plny frazi a floskuli. Prost myslenek, o faktech ani nemluve. Jen se zopakovalo par obecnych frazi, ktere ale plati kdekoliv a kdykoliv na svete, a ktere BIS papouskuje uz desetileti. Usmev vyvolava: „…Pokud se podíváte do našich již zmíněných veřejných výročních zpráv, tak zjistíte, že o počtech ruských zpravodajských důstojníků máme poměrně dobrý přehled…“ – ehm, z tech verejnych casti zprav to rozhodne nezjistite, neni tam ani slovo o poctech nebo byt jen odhadu rostouciho/klesajiciho podilu agentu. Zadny PREHLED z nich nevyctete. – A uprimne pochybuju, ze jej BIS ma.
  Kazdy rok ta tzv. vyrocni zprava je v podstate stejna. Nejsou v ni ani sbemensi zminky o vyvoji nejakych trendu.
  Ja rozhodne nepochybuju o silicim vlivu (nejen) ruske a cinske propagandy a „zpravodajske“ cinnosti. Ale bohuzel od BIS se krome plku o tom, ze maji prehled, nic nedozvime.

  • Karel Novotný napsal:

   1) neřekl bych, že rozhovor je o ničem. Redakce i pro lepší orientaci dala dva mezititulky, které popisují, o oc jde: dezinformace a kontrašpionáž.
   2) výroční zprávy BIS čtu každý rok. Někdy jsou podrobnější, někdy méně. Ta poslední byla docela konkrétní.

   • 123top napsal:

    Právě práce redakce a jim navázaných webech jako Echo,Respekt,Aktualně,DVTV-ČT,Sezma Zprávy-Neovlivní,Houpací osel je čirá ukázka jak vypadá agent cizí státní moci a jeho desiformační kanál

    • Robert Břešťan napsal:

     Jakou konkrétní dezinformaci máte na mysli?

 3. Josef původní napsal:

  Vy snad čekáte t117, že vám zde bude pan ředitel BIS předkládat vše co ví? Z toho by jistě ti, kteří sedí na té ruské ambasádě, měli náramnou radost. A měli by jistě náramnou radost také z toho, že máme v BIS takové hlupáky. Možná tam ale sedíte s nimi, pak bych se ovšem vašim požadavkům vůbec nedivil.

  • t117 napsal:

   od ststnich teroristickych oragnizaci, kterym se eufemisticky rika tajne sluzby opravdu zadny prinos necekam 🙂

   Ale tak jako tak, tento „exkluzivni rozhovor“ ma vypovedni hodnotu NULA.
   Je informacne naprosto na stejne urovni jako: „pres den sviti slunicko a kdyz nesviti, tak je schovano za mraky“ – je to sice pravda, ale takova, kterou zna kazdy.

   • Josef původní napsal:

    Ještě jednou si přečtěte můj předešlý příspěvek, abych se neopakoval a nediskutoval s vámi stylem „já o voze, vy o koze“.

 4. Ladislav Chaloupka napsal:

  „tedy velmi zjednodušeně popsáno, se jedná o ovlivňování nálad široké veřejnosti, neustále vyvolávání pocitů, že všechno je jinak“
  Pokud to pan ředitel nezaregistroval, měl by se mrknout na práci „objektivních zdrojů“ např. CNN a jejich tvorbu virtuální reality o láskyplných muslimech z tohoto týdne. Viz. https://www.youtube.com/watch?v=3e8MiETiGFA

  • Karel Novotný napsal:

   Ale vždyť přesně o tom mluví! Kdo a proč nahrál to video na youtube s nesmyslným titulkem o propagandě, aby zpochybnil tradiční média?

   • Ladislav Chaloupka napsal:

    Vy jste boží :))).
    Odkaz na ukázku toho, jakým neskutečně podlým způsobem je vytvářena vlastní virtuální realita je podle vás jen potvrzením toho, že jsme v podstatě napadeni cizí mocností. Vaše „tradiční media“ tedy mohou fabrikovat jakoukoliv lež a vždy je třeba jim bezmezně věřit. Hlava XXII. Jste svým způsobem fanatik. Lidé jako vy vedou svět k válce za každou cenu.

    • Karel Novotný napsal:

     Četl jste vyjádření CNN? Co si o něm myslíte? Proč podle vás není pravdivé? Nebo jste četl jen titulek u toho videa?

     P.S. Mimochodem proč píšete o napadení cizí mocností? Nic takové jsem nezmiňoval. Co o tom víte?

     • Ladislav Chaloupka napsal:

      add 1. viděl jsem inkriminované video, nikde žádný průvod, jen pár policajtů hlídá, aby páni a paní redaktoři se svými herci nepřišli k úhoně.
      Takovou blbost „dodatečně umožnit seznámení s nápisy na plakátech musulmanských aktivistů“ vymyslí a uvěří jí jen skutečný zoufalec či fanatik.
      add 2. K čemu asi myslíte, že slouží veškerá ta protiproganda včetně masáže ředitele BIS? Nemá snad za cíl fabrikovat nepřítele a jeho činnost směřující „údajně“ právě k našemu napadení? Proberte se.

 5. Adam Hladky napsal:

  „Je výsostným právem každé země, aby měla velikost diplomatického sboru takovou, jakou uzná za vhodné.“ – trochu podivné, ne? V tom případě by se při „vzájemném vypovídání“ mohlo stát, že jedna strana už bude mít všechny diplomaty vypovězené, a druhé jich ještě hafo zbyde. Viz třeba pověstný ruský konzulát v Brně, kam se musela chodit až do roku ’89 každý měsíc hlasit paní Věra Melka/Sosnarová, vězeňkyně z ruského gulagu.

 6. Nemec napsal:

  Pan Koudelka nám jen exkluzivně oznámil co už dávno víme nebo tušíme, pravdu jsem napsal já, ale nikomu ji nevnucuji ani nemám čas ji vysvětlovat. Světem vládne mamon, který vyhovuje zbrojnímu průmyslu a realitním makléřům. Teroristi nás považují za užitečné idioty, kteří tento systém podporují a proto nás zabíjejí. Pokud má někdo lepší vysvětlení , může ho napsat.

 7. Bubo napsal:

  Vážení, jsem sice odchovancem rádia Svobodná Evropa, ovšem po r.89 jsem musel hodně své názory měnit. Pokud chcete zůstat zabednění jak ke světu tak k ČR, čtěte ty jejich bláboly dál. Chvála internetu, kde si člověk vybere, čemu lze věřit. V žádném případě nadnárodní elitě, která vlastní téměř všechno a jejich domácím poskokům od Sobotky, BAbiše, a blbů z médií.

  • Robert Břešťan napsal:

   A jaké informační zdroje doporučujete vy?

   • Josef původní napsal:

    Mám pocit, že pan Bubo měl na mysli Sputnik, Aeronet, Parlamentní listy a podobné.

 8. Pavel Polâk napsal:

  Díky za každý takový článek. Z Ruska táhne Sauron a lidé svobodné středozemě se musí bránit, ale pozor na Sarumana z hradu.

 9. Němec napsal:

  Když si pán z BIS myslí, že plní dobře své úkoly tak nechápu jak může být na hradě prezident Zeman a lidé volit pochybný spolek ANO s lží jejich velitele , který má naději velet našim tajným službám včetně pana Koudelky. Ono to vypadá, že BIS pracuje spíš pro Rusko než Českou republiku a jen mlží tím, co dělá Rusko v celé Evropě. Tak to vidím jako hospodský analytik.

  • Karel Novotný napsal:

   Rozhodně si nemyslím, že BIS pracuje pro Rusko jen kvůli Zemanovi. Spíš do toho nejdou naplno nebo možná i jdou, i když nemají podporu z nejvyšších míst, ale všechno nepíší ani do tajných zpráv, když ví, že se to může otočit proti nim.

 10. Tomáš Beran napsal:

  Někdy si říkám, že vládní politika, například v oblasti podpory zahraničních investic a našeho exportu, je politikou procvičování schopností našich služeb.

  Ale to není pojmenovaným tématem tohoto rozhovoru. 🙂

 11. klouda napsal:

  Včera jsem měl oprávněné pochyby, co může ředitel BIS pustit v rozhovoru více než v odtajněné části výroční zprávy.
  Pan Břešťan mne ujišťoval, že jistě více zajímavého.
  Úvaha mne nezklamala, jsou to dnes samé fráze a nesmysly. Docela by mne zajímal reálný výstup činnosti BIS, třeba až po letech po odtajnění.

 12. Frank Zappa napsal:

  Existence skutečně opozičních médií není nic zarážejícího a řeči v tom směru, jak tato média podvrací morálku obyvatelstva, jsou nedůstojná komedie. Pokud se opoziční názor vůči amorální západní politice označí za ruskou propagandu, je to zároveň zastrašování té části mainstreamových novinářů, kteří se ještě snaží o aspoň trochu objektivity. Je jich u nás málo, ale jsou.

  • Robert Břešťan napsal:

   Opoziční nerovná se propagandistická. Lež není alternativní názor.

   • Frank Zappa napsal:

    Ano jistě, lží je mnoho na všech stranách. Nejen lží, ale i třeba polopravd, neznalosti a nepochopení. Ono kdyby se člověk umanutě dokolečka zabýval každičkou lží nebo jen odváděním pozornosti k nepodstatným věcem a banalitám, nezbyl by mu už čas na hledání pravdy.

 13. Josef původní napsal:

  Z profesionálního hlediska to dělají výborně, ale nikoliv zcela úspěšně. Lidé u nás nejsou hloupí, a to je dobře. Konec citátu. V tomto bodě bych si, být na místě Michala Koudelky, nebyl tak docela jist. Volba Miloše Zemana za prezidenta, zisk značného počtu hlasů hnutí ANO pana Babiše v minulých volbách a jeho pravděpodobné vítězství ve volbách příštích svědčí o tom, že i pan Michal Koudelka by se mohl někdy mýlit.

 14. petrph napsal:

  Hehehe to jsem se zasmál.. Takže prý „..
  „Je pochopitelně náročné mít přehled o každém cizinci, který k nám občas přijede nebo zde delší dobu pobývá. U nás žije poměrně dost cizinců z různých zemí a asi není možné je automaticky všechny podezřívat ze špionáže.
  Ovšem na druhé straně, analytiků kteří jak psáno výše „nepřetržitě vyhodnocují informace v mediálním prostoru (včetně internetu) mají zřejmě dost a toto sledování má – jak je ostatně vidět na neustálém informovaní o proruských webech a proruských (pročínských) aktivitách – přebíraných ovšem z veřejných zpráv) absolutní přednost..
  No jasně že sedět v kanceláři a surfovat si na počítači je lepší džob než fyzická sledovačka potenciálních teroristů nebo (i) špijonů :))) Kor když jak ukazují příklady z GB tyhle služby za nic neručí a obsah jejich povrchních výročních zpráv si lze přečíst (a v lepší kvalitě) půl roku předem v novinách..

Přidávání komentářů není povoleno