Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

V kauze Krajské zdravotní padlo trestní oznámení. Podal ho odvolaný šéf představenstva Zetek

Napsal/a Robert Malecký 11. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Případem údajně fiktivních smluv pro krajskou místopředsedkyni hnutí ANO se bude zabývat policie. Bývalý předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek, který na ně upozornil a vzápětí byl radou kraje vedenou hnutím ANO odvolán, ve čtvrtek podal trestní oznámení. Potvrdil to pro HlídacíPes.org.

„Vzhledem k tomu, že jsem opustil představenstvo a mám informace, které mě opravňují k podezření, že tam došlo k fiktivním plněním, a měl jsem zároveň jako člen statutárního orgánu i odpovědnost ze zákona, musel jsem se k tomu nějak postavit,“ vysvětlil svůj krok Zetek s tím, že v situaci po odvolání už věc sám nedošetří. „Tak ať to došetří policie,“ dodal.

Konkrétní právní kvalifikaci případných trestných činů Zetek neurčil, podle svých slov popsal situaci tak, jak je uvedeno v důvodové zprávě o odvolání generálního ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackého, kterému představenstvo vytklo právě smlouvy s poradkyní hejtmana Vladislavou Marschallovou nebo kumulaci funkcí. Tento dokument HlídacíPes.org přinesl v předchozím článku.

Pro připomenutí: 23. listopadu loňského roku se generálním ředitelem Krajské zdravotní stal Aleš Chodacki. O den později uzavřel dvě pracovní smlouvy s místopředsedkyní krajského hnutí ANO Vladislavou Marschallovou. Dohromady zhruba za 130 tisíc korun měsíčně. Marschallová byla v tu dobu zároveň asistentkou poslance Jana Schillera (rovněž ANO).


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Schiller se jen krátce předtím stal novým ústeckým hejtmanem a spolu se svými koaliční kolegy vyměnil představenstvo Krajské zdravotní. Kruh se uzavřel, když představenstvo jmenovalo generálním ředitelem Aleše Chodackého. Ten se k věci pro HlídacíPes.org nevyjádřil.

Smlouvy ale nebyly jediný důvod jeho konce. Šlo například i odměny, které měl v rozporu s pravidly Chodackému podepsat sám hejtman Schiller, aniž by k tomu měl mandát, nebo o zmíněnou kumulaci funkcí. Aleš Chodacki v jednu chvíli vykonával čtyři funkce naráz – byl generálním ředitelem Krajské zdravotní, ředitelem Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, primářem a krajským koordinátorem očkování.

Podezřelá vazba na hnutí ANO

Jindřich Zetek pro HlídacíPes.org popsal, co konkrétně ve svém trestním oznámení uvádí. Podle něho byly uzavřeny pracovní smlouvy, které nebyly kryté plněním, tedy za ně nebyla odváděna adekvátní práce. „To bylo fiktivní. Zakládám to na adekvátní výši mzdy, na specifikaci činnosti, o které jsme nikdo nevěděli a nikdo jsme tu paní v té oblasti pracovat neviděli, nemá žádnou kvalifikaci,“ uvedl Zetek.

Podle vyjádření hejtmana Jana Schillera měla mít Marschallová v Krajské zdravotní na starosti testování a zřizování očkovacích center včetně jejich koordinace. Krajským koordinátorem byl přitom právě Aleš Chodacki.

 

„Je tam i podezřelá vazba na politickou stranu, a to v konsekvencích jejího úvazku na krajském úřadě,“ říká Jindřich Zetek v odkazu na poradenství pro hejtmana Jana Schillera.

Zetek dále řekl, že se mu až do jeho odvolání nikdo z kraje neozval, situace se ale teď změnila. „Teď mi volal kolega, kterého prý požádal hejtman, zda bych nechtěl uzavřít nějaký smír. Moc nechápu, co tím chtěl básník říct,“ konstatuje Zetek s tím, že jméno prostředníka uvést nechce.

Zetkovým nástupcem v čele představenstva Krajské zdravotní je bývalý ministr zdravotnictví, poslanec Adam Vojtěch (ANO). Ten spolu s ostatními členy představenstva v úterý hlasoval pro Chodackého odvolání a má i Zetkovu důvěru. „Já jsem se s Adamem Vojtěchem seznámil až při výkonu své funkce a připadá mi jako slušný chlap,“ říká Jindřich Zetek.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)