Ilustrační foto: Profimedia

Ústečtí radní vybrali nástupkyni úřednice, která chtěla nezaměstnaným omezovat vycházky

Napsal/a Robert Malecký 16. srpna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

V čele ústeckého odboru sociálně právní ochrany dětí po desetiletích definitivně končí žena, která chtěla sociálně slabým lidem omezovat vycházky a kontrolovat, co dělají ve volném čase. Na cestu do 21. století jako nástupkyni Ivany Šťastné radní v úterý vybrali dosavadní vedoucí odboru sociální práce Lenku Jaremovou. Zároveň oba klíčové sociální odbory sloučili.

Ivana Šťastná by třeba lidem, kteří dlouhodobě pobírají sociální dávky, zavedla kontroly toho, co ve ,volném čase‘ dělají, a třeba i omezila vycházky. Kdo dá dítě do ústavu dobrovolně s tím, že na péči o něj nemá peníze, ale přitom kouří nebo pije alkohol, bude muset za pobyt dítěte v ústavu platit.

Citace z dnes již legendárního rozhovoru Ivany Šťastné pro MF DNES z července roku 2019 ukazuje, proč bylo město Ústí nad Labem za své směřování v oblasti sociální práce dlouhodobě odborníky kritizováno.

Ivana Šťastná postupně opustila pozice úřednice dohlížející na výkon státní správy a posunula se na ryze politické postoje, kde se našla ve směřování Okamurovy SPD.

Jedna uchazečka odstoupila

V posledních týdnech se navíc dostávala čím dál častěji do sporů i s vedením města, paradoxně v situaci, kdy se vládnoucí hnutí ANO domluvilo na koalici právě s Okamurovci. Ani její dva zástupci v radě města nedokázali konci své chráněnkyně zabránit.

V červnu se pouze zdrželi hlasování, když rada města rozhodla o sloučení dosavadních odborů sociálně právní ochrany dětí a sociální práce pod jednotné vedení a vypsání konkursu na jeho vedoucí.

A ve středu pak radní potvrdili závěr výběrové komise, která do čela sloučeného odboru navrhla Lenku Jaremovou, a to s účinností od 1. září.

„Do výběrového řízení se přihlásily dvě uchazečky, které splňovaly podmínky výběrového řízení. Jedna z uchazeček z výběrového řízení odstoupila,“ uvedla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

Onou odstoupivší byla právě Ivana Šťastná, která nejprve řízením prošla, v jeho závěru ovšem oznámila, že se ho neúčastní jako výraz nesouhlasu s údajně zmanipulovaným konkursem a na protest proti sloučení odborů, které je podle ní účelovým krokem, jak se jí zbavit.

Faksimile dopisu Ivany Šťastné zastupitelům. Repro: HlídacíPes.org

29 let nemaká! A desítky takových!

HlídacíPes.org v minulých týdnech detailně popsal řadu kontroverzních až xenofobních vyjádření, která Ivana Šťastná v uplynulých letech dávala například Parlamentním listům nebo Mladé frontě DNES a která spíš než úřednický pohled vypadala jako kampaň budoucího politika.

Ostatně svůj příklon k SPD Tomia Okamury dávala úřednice najevo opakovaně a stejně jí oplácel i šéf strany, označené soudem za „parlamentní fašistické hnutí“.

Příklady vyjmenoval HlídacíPes.org v textu Laboratoř politiky: Proč končí úřednice, která nezaměstnané označila za hvězdnou pěchotu.

Parlamentní listy ve spolupráci s Ivanou Šťastnou vydaly dva texty: rozhovor „Pět dětí. Mléko a máslo v lednici? Dotaz, co snídaně? Šéfka sociálky v Ústí: Cítím se diskriminovaná“ a o měsíc později ještě parafrázovaný článek s titulkem „29 let nemaká. A desítky takových. Úřednice vynesla čísla: Občané, dívejte se, na co platíte daně“.

Ivana Šťastná například uvádí svých TOP 25 „hvězdné pěchoty“, tedy dlouhodobě nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce.

Mám přehled takzvaných TOP 25, což je přehled osob, které dlí nejdéle v evidenci ‚uchazečů‘ o zaměstnání v okrese Ústí nad Labem. Z prvních pětadvaceti osob této pomyslné pěchotě velí žena, která je nepřetržitě v evidenci úřadu práce. Když byla poprvé zaevidována, bylo jí neuvěřitelných 37 let. Nyní jí je 65 let, a je téměř 29 let v evidenci úřadu práce a zároveň pobírá finanční prostředky.

Poslední kapkou pro vedení města byla porada ředitelů škol, městské policie a OSPOD o záškoláctví.

Šťastná na ní podle účastníků oznámila, že ji nezajímají podněty o vysokém počtu zameškaných hodin, které mají ředitelé povinnost OSPODu ohlašovat a také tak činí.

Bylo to poměrně překvapivé prohlášení, neboť OSPOD nejen, že taková oznámení přijímat a prověřovat musí, ale dokonce tak běžně činí.

V tomto smyslu argumentoval ředitel strážníků Bakule, který citoval z příslušného zákona a nabídl přítomným ředitelům škol, že pokud by měli problém při spolupráci s OSPODem, mohou se případně obracet na městskou policii.

Integrita, důstojnost, porozumění…

Nebyl to první konflikt podobného druhu, kdy si pracovníci městských institucí stěžovali na váznoucí spolupráci s vedoucí OSPOD.

Krátce poté rada města odhlasovala organizační změnu, kterou sloučilo dosavadní odbory OSPOD a sociálních služeb. A na místo jeho vedoucí vypsalo výběrové řízení.

Veřejná vystoupení Ivany Šťastné byla dlouhodobě předmětem kritiky z odborných kruhů. A to ještě předtím, než si jejího příklonu ke stranám hlásajícím laciná řešení povšimli v „domácím“ Ústí nad Labem. Na dvojici jejích textů pro Parlamentní listy reagoval v roce 2021 otevřeným dopisem například sociální pracovník Pavel Veleman.

„Žádný vedoucí sociálních odborů, žádná asociace sociálních pracovníků, o MPSV ani nemluvě na tuto dlouhodobou mediální smršť výše zmiňované dámy nereaguje. Takže musí reagovat ,obyčejný‘ referent sociální práce na Praze 10,“ uvodil svůj text a pokračoval k věci.

Vedoucí odboru sociálních věcí má přeci ze své pozice pomáhat a chránit klienty, jejich integritu, důstojnost a porozumět současnému stavu ve společnosti (komplexní problémy tzv. kultury chudoby, které má vedoucí sociálního odboru alespoň tušit a seznamovat s jejími následky většinovou společnost) a zejména upozorňovat politiky. Šíření laciné nenávisti a stavění proti sobě skupiny méně deklasovaných a více deklasovaných, je skutečně výsměch moderní praxe sociální politiky na místní úrovni a zejména naprosté nepochopení oboru sociální práce.

Veleman se ptá, jakou mohou mít důvěru tito klienti k celému odboru sociálních věcí, pakliže Ing. Šťastná se jim takto vysmívá v tisku, dokonce vytváří tzv. „Hvězdnou pěchotu“ TOP 25 občanů, kteří jsou nejdéle v evidenci uchazečů o zaměstnání v okrese Ústí nad Labem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)