Foto: Profimedia

„Zastavili Pendolíno v plné rychlosti.“ Šéfka ústeckého OSPOD odstoupila z výběrového řízení

Napsal/a Robert Malecký 26. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Hledání nové vedoucí odboru sociálních věcí ústeckého magistrátu je ve finále. Rada města by měla v nejbližší době vyhlásit výsledky výběrového řízení, do kterého se přihlásily dosavadní vedoucí odboru sociálně-právní ochrany dětí Ivana Šťastná a šéfka odboru sociálních služeb Lenka Jaremová. Právě tyto dva odbory město slučuje a dlouholetá ředitelka OSPOD Šťastná v tom vidí způsob, jak se jí vedení města chce zbavit. Z výběrového řízení přitom sama odstoupila.

Ani na kole, ani pěšky, ani oblečená, ani neoblečená. Ivana Šťastná se sice v pondělí zúčastnila konkursu a výběrové komisi dlouze vypočítávala, jak úspěšně po třicet let v Ústí nad Labem vedla sociální práci, vzápětí ale všem zastupitelům rozeslala dopis, v němž z konkursu odstoupila.

Důvodem má být její dojem, že řízení je zmanipulované a neobjektivní.

Faksimile dopisu Ivany Šťastné zastupitelům. Repro: HlídacíPes.org

HlídacíPes.org má dopis k dispozici. Ivana Šťastná se podle něho domnívá, že sloučení odborů je jen záminka, jak se jí zbavit. V dopise také vypočítává, jaká ocenění a doklady o práci ve prospěch sociálně právní ochrany dětí získala. Pro HlídacíPes.org uvedla, že město „zastavilo Pendolíno v plné rychlosti“.

Hvězdná pěchota

Co už ale v dopise všem zastupitelům nezmiňuje, je řada kontroverzních až xenofobních vyjádření, která v uplynulých letech dávala například Parlamentním listům nebo Mladé frontě DNES a která spíš než úřednický pohled vypadala jako kampaň budoucího politika.

Ostatně svůj příklon k SPD Tomia Okamury dávala úřednice najevo opakovaně a stejně jí oplácel i šéf strany, označené soudem za „parlamentní fašistické hnutí“.

Příklady vyjmenoval HlídacíPes.org v textu Laboratoř politiky: Proč končí úřednice, která nezaměstnané označila za hvězdnou pěchotu.

Například Parlamentní listy ve spolupráci s Ivanou Šťastnou vydaly dva texty: rozhovor „Pět dětí. Mléko a máslo v lednici? Dotaz, co snídaně? Šéfka sociálky v Ústí: Cítím se diskriminovaná“ a o měsíc později ještě parafrázovaný článek „29 let nemaká. A desítky takových. Úřednice vynesla čísla: Občané, dívejte se, na co platíte daně“.

Ivana Šťastná například uvádí svých TOP 25 „hvězdné pěchoty“, tedy dlouhodobě nezaměstnaných osob v evidenci úřadu práce.

Mám přehled takzvaných TOP 25, což je přehled osob, které dlí nejdéle v evidenci ‚uchazečů‘ o zaměstnání v okrese Ústí nad Labem. Z prvních pětadvaceti osob této pomyslné pěchotě velí žena, která je nepřetržitě v evidenci úřadu práce. Když byla poprvé zaevidována, bylo jí neuvěřitelných 37 let. Nyní jí je 65 let, a je téměř 29 let v evidenci úřadu práce a zároveň pobírá finanční prostředky.

Poslední kapkou pro vedení města byla porada ředitelů škol, městské policie a OSPOD o záškoláctví. Šťastná na ní podle účastníků oznámila, že ji nezajímají podněty o vysokém počtu zameškaných hodin, které mají ředitelé povinnost OSPODu ohlašovat a také tak činí.

Bylo to poměrně překvapivé prohlášení, neboť OSPOD nejen, že taková oznámení přijímat a prověřovat musí, ale dokonce tak běžně činí. V tomto smyslu argumentoval ředitel strážníků Bakule, který citoval z příslušného zákona a nabídl přítomným ředitelům škol, že pokud by měli problém při spolupráci s OSPODem, mohou se případně obracet na městskou policii.

Nebyl to první konflikt podobného druhu, kdy si pracovníci městských institucí stěžovali na váznoucí spolupráci s vedoucí OSPOD.

Krátce poté rada města odhlasovala organizační změnu, kterou sloučilo dosavadní odbory OSPOD a sociálních služeb. A na místo jeho vedoucí vypsalo výběrové řízení. Jeho výsledky by měla rada města vzít na vědomí a buď jmenovat Lenku Jaremovou nebo případně konkurs zopakovat.

Veřejná vystoupení Ivany Šťastné byla dlouhodobě předmětem kritiky z odborných kruhů. A to ještě předtím, než si jejího příklonu ke stranám hlásajícím laciná řešení povšimli v „domácím“ Ústí nad Labem. Na dvojici jejích textů pro Parlamentní listy reagoval v roce 2021 otevřeným dopisem například sociální pracovník Pavel Veleman.

„Žádný vedoucí sociálních odborů, žádná asociace sociálních pracovníků, o MPSV ani nemluvě na tuto dlouhodobou mediální smršť výše zmiňované dámy nereaguje. Takže musí reagovat ,obyčejný‘ referent sociální práce na Praze 10,“ uvodil svůj text a pokračoval k věci.

Vedoucí odboru sociálních věcí má přeci ze své pozice pomáhat a chránit klienty, jejich integritu, důstojnost a porozumět současnému stavu ve společnosti (komplexní problémy tzv. kultury chudoby, které má vedoucí sociálního odboru alespoň tušit a seznamovat s jejími následky většinovou společnost) a zejména upozorňovat politiky. Šíření laciné nenávisti a stavění proti sobě skupiny méně deklasovaných a více deklasovaných, je skutečně výsměch moderní praxe sociální politiky na místní úrovni a zejména naprosté nepochopení oboru sociální práce.

Veleman se ptá, jakou mohou mít důvěru tito klienti k celému odboru sociálních věcí, pakliže Ing. Šťastná se jim takto vysmívá v tisku, dokonce vytváří tzv. „Hvězdnou pěchotu“ TOP 25 občanů, kteří jsou nejdéle v evidenci uchazečů o zaměstnání v okrese Ústí nad Labem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)