Foto: Profimedia

Hádka o záškoláctví, složitá spolupráce. Proč se v Ústí zbavují známé šéfky OSPOD

Napsal/a Robert Malecký 21. července 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústí nad Labem hledá vedoucí nového sociálního superodboru, který vznikne po sloučení dosavadních odborů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a sociálních služeb. Podle některých médií má být organizační změna způsobem, jak se chce vedení města zbavit dlouholeté ředitelky OSPOD Ivany Šťastné. 

Šťastná v posledních letech opakovaně čelila kritice odborné veřejnosti za napomáhání xenofobním politickým proudům. Jak nyní zjistil HlídacíPes.org, do názorových střetů se dostala i s vedením města.

Příští pondělí se má konat výběrové řízení, ze kterého vzejde nová vedoucí dosud samostatně působících odborů. Podle informací HlídacíPes.org jsou přihlášeny dvě ženy: dosavadní vedoucí OSPOD Ivana Šťastná a šéfka odboru sociálních služeb Lenka Jaremová.

Rozhodnutí o sloučení odborů, které mimochodem město rozdělovalo teprve před dvěma lety, padlo na jednání rady města 12. června a radní ho dostali na stůl jako dodatečný bod.

Schválili ho sedmi hlasy z devíti, zdrželi se zástupci SPD, ke které má Ivana Šťastná v posledních letech blízko – jak popsal HlídacíPes.org před několika dny v textu Laboratoř politiky: Proč končí úřednice, která nezaměstnané označila za hvězdnou pěchotu.

Jen o několik dní tomuto rozhodnutí rady města předcházel incident, který pro HlídacíPes.org pod příslibem anonymity popsali dva jeho svědci.

Záškoláctví? Nezájem

Šlo o poradu vedení města s řediteli škol, které Ústí nad Labem zřizuje. Vedl ji náměstek pro školství Bohumil Ježek (SPD) a přítomni na ní kromě ředitelů a ředitelek škol byli i vedoucí OSPOD Ivana Šťastná a ředitel městské policie Pavel Bakule.

Právě poslední dva jmenovaní se pustili do ostřejší výměny názorů poté, co Ivana Šťastná oznámila, že ji nezajímají podněty o vysokém počtu zameškaných hodin, které mají ředitelé povinnost OSPODu ohlašovat a také tak činí.

Bylo to poměrně překvapivé prohlášení, neboť OSPOD nejen, že taková oznámení přijímat a prověřovat musí, ale dokonce tak běžně činí. V tomto smyslu argumentoval ředitel strážníků Bakule, který citoval z příslušného zákona a nabídl přítomným ředitelům škol, že pokud by měli problém při spolupráci s OSPODem, mohou se případně obracet na městskou policii.

Nebyl to první konflikt podobného druhu, kdy si pracovníci městských institucí stěžovali na váznoucí spolupráci s vedoucí OSPOD.

Ve stejné době řešila podobný střet i rada města, tehdy šlo o kompetence při vyřizování žádosti o dotace. Primátor Petr Nedvědický (ANO) právě v té době začal řešit, jak pomocí organizační změny svěřit vedení odboru do jiných rukou.

Mohu se domnívat, a vše tomu nasvědčuje, že to bylo účelově vytvořené s cílem se mne zbavit.

HlídacíPes.org chtěl potvrzení těchto svědectví po náměstkovi pro sociální oblast Tomáši Vlachovi (ANO). Ten se ale přímé odpovědi vyhnul a pouze odkázal na své dřívější vyjádření pro Ústecký deník. Tomu řekl:

„Proti tomu se ohrazuji, že by to byla osobní záležitost. Organizační změny jsou v pravomoci tajemníka. Je to standardní organizační změna, kterou podpořila rada města. Nevím, z čeho usuzuje, že to má být spiknutí proti ní. Vycházeli jsme z kraje, kde jsou sociální agendy spojené v jeden odbor a funguje to léta letoucí. Nikdy o tom se mnou ani nemluvila. Velmi mne to překvapuje, považuji ji za jednu z nejzkušenějších úřednic. Udělala hodně práce. Krizové byty byly její nápad, na její popud to město dotáhlo do konce. Osobně s ní nemám žádný konflikt, informovali jsme se o věcech, které bylo třeba řešit. Naše vztahy byly vždy korektní, navíc se může normálně přihlásit do výběrového řízení.“

To Ivana Šťastná skutečně udělala, trvá nicméně na tom, že organizační změna je účelová.

„Po svém návratu z dovolené (…) jsem dostala od tajemníka magistrátu nabídku na práci mimo svůj obor v nižší platové třídě. To jsem odmítla. Mohu se domnívat, a vše tomu nasvědčuje, že to bylo účelově vytvořené s cílem se mne zbavit a dostat se svým vlivem i na státní správu,“ řekla Ústeckému deníku.

Město sáhlo ke sloučení odborů po dvou letech, kdy je naopak rozděloval. Podle tajemníka Miloše Studenovského prý proto, že se změna neosvědčila tak, jak se od ní očekávalo. Je prý například složitější jednat se dvěma vedoucími odborů, když je možné jednat s jedním. Podobnou sloučenou strukturu má prý navíc krajský úřad.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)