Biliony jüanů pro PPF a Home Credit. Jak Češi půjčují Číňanům na iPhony

Napsal/a Sinopsis 25. října 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

Zpravodajská agentura Reuters shrnula minulý týden příběh raketového úspěchu české společnosti Home Credit v Čínské lidové republice. Ukazuje, kdo a jak moc vydělal na obratu v české zahraniční politice směrem k Číně.

Soukromá firma Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se potichu stala jedním z největších nebankovních poskytovatelů spotřebitelských půjček v Číně.

Letos za první pololetí poskytla půjčky ve výši 6,4 miliardy eur – to je zhruba dvakrát více než před rokem. Velká část jejích operací se soustředí na financování nákupu chytrých telefonů.

Financuje přes desetinu nákupů iPhonů na čínském trhu. Ten je pro amerického technologického giganta Apple druhým největším trhem na světě.

Česká společnost má 225 tisíc prodejních míst po celé Číně a odhaduje, že by jejich počet mohl v příštích letech stoupnout na 500 tisíc.

Firmy v rolích diplomatů

Reuters také popisuje, co Home Credit udělal pro svůj úspěch v Číně doma v České republice: „Toto úsilí doprovázely lobbistické snahy Home Creditu a investiční skupiny PPF doma ve vlasti, prosazující těsnější vztahy mezi Prahou a Pekingem – z čehož potom podle analytiků těžil Home Credit v Číně.“

logoV projevu na obchodním fóru v Praze v roce 2016 za přítomnosti českého a čínského prezidenta ředitel skupiny Home Credit Jiří Šmejc naznačil, že právě Home Credit a PPF skutečně napomohly novému sbližování Pekingu s Prahou.

„PPF a Home Credit, a my jsme na to pyšní, stály u zrodu té iniciativy, která, myslím si, vedla k obrodě česko-čínských vztahů,“ sdělil Šmejc na setkání.

Odměna za dobré služby

V roce 2014 letěl český prezident Miloš Zeman – spolu s předními představiteli byznysu včetně většinového majitele skupiny PPF Petra Kellnera a šéfa skupiny Home Credit Šmejce – do Číny podepsat společnou deklaraci o přátelství.

Zeman byl také jediným západním politickým lídrem, který se zúčastnil vojenské přehlídky v Pekingu v roce 2015 u příležitosti výročí konce 2. světové války.

Odměna za tohle angažmá je pro PPF a Home Credit závratně vysoká. Obě společnosti patří k hlavním vítězům česko-čínského sbližování.

Celkový objem aktivních spotřebitelských půjček v Číně dosáhl v roce 2016 sumy 26,76 bilionů jüanů (4 biliony dolarů), což je 282,5 procent úrovně z roku 2011.

Podle odhadů firmy Euromonitor International by navíc do roku 2021 objem půjček mohl dosáhnout 35 trilionů jüanů.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)