Babiš se pustil do „pandí diplomacie“. Může to pomoct, připouští ředitel ZOO

Napsal/a Robert Břešťan 15. února 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Andrej Babiš ví, jak zaujmou veřejnost. Když ale před nedávnem na svůj hojně sledovaný twitterový účet napsal, že „pražská ZOO je jedna z nejhezčích, pomůžu ji získat bílou pandu, Čapák ze soutěže odstupuje“, znělo to spíš jako nějaká šifra.

Klíč k ní je ale docela snadný: bílou pandou měl Babiš na mysli kriticky ohroženou Pandu velkou, „Čapákem“ pak svou farmu Čapí hnízdo. Vzácný zvířecí pár chtěl Babiš původně získat pro sebe a – pokud by to vyšlo – ukazovat jej návštěvníkům právě na „Čapáku“. Teď se ale místo toho rozhodl kopat za populární pražskou ZOO.

„Snad ji časem přemluvím, aby se přestěhovala z Čchung-čchingu do Prahy. Přitáhla by naší ZOO tisíce nových návštěvníků,“ napsal o pár dní později Babiš nový twít nad fotografii Pandy velké.

Vzhledem k tomu, že je ZOO příspěvkovou organizací pražského magistrátu, v jejímž čele stojí hnutí ANO, podpora Andreje Babiše se rozhodně hodí. „O pandy bychom stáli. Je to ale zatím jen úvaha, která podléhá schválení, potřebuje vlastní rozpočet. Zásadní bude postoj magistrátu,“ říká ředitel ZOO Miroslav Bobek.

Je angažmá Babiše ve věci získání pandy jen plácnutí do vody, nebo může skutečně nějak pomoct?

Když tu ideu pan Babiš zveřejnil, reagoval jsme na to tím, že my máme myšlenku získat pandy pro ZOO Praha v naší střednědobé koncepci jako možnost, jako výzvu. O pandy stojíme a jsme vděčni za každou podporu, která téhle myšlence pomůže. Zásadní bude samozřejmě postoj magistrátu. Ale je to projekt na roky.

S novou vládou je aktuální tlak na oteplování v česko-čínských vztazích; je to patrné na vládní úrovni, i u prezidenta Zemana. Myslíte, že to ve vztahu k možnosti získat pandy může hrát nějakou roli?

Dobré vztahy na politické úrovni mohou pomoct, ale nechci hodnotit, zda je to nezbytná podmínka. Myslím, že pražská ZOO je skvělá značka a jsme partnerem pro řadu světových zahrad, ale je fakt, že bez jednání na státní úrovni to v případě pand nepůjde.

reditel-MiroslavBobek

Ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek. FOTO: ZOO Praha

Mluví se o takzvané „panda-diplomacy“, kdy Číňané dávají prostřednictvím pandy najevo to, že některou zemi považují za důležitou, že mají zájem na dobrých vztazích…

Pandy jsou pořád ohromné politikum, ale mění se to. Byla doba, kdy to bylo prakticky úplně spojené s politikou a pandy putovaly do zoologických zahrad v hlavních městech velmocí. Teď už jsou ale i v zahradách mimo hlavní města, mají je některé menší progresivní a moderní soukromé ZOO. Už s tím ta politika není tak jednoznačně spojená.

Andrej Babiš dříve několikrát veřejně zmínil, že by chtěl pandy získat pro sebe, pro své Čapí hnízdo, kde má malou ZOO. Myslíte, že by mohl mít vůbec šanci, nebo se panda prostě nedá koupit ani s jeho kapitálem?

V Belgii je třeba zoologická zahrada Pairi Daiza, který je sice zapojená do světové sítě zoologických zahrad, ale v podstatě ji má soukromý majitel. Takže úplně vyloučené by to za určitých okolností být nemuselo. Získat pandy je každopádně  velmi prestižní věc. Má je asi jen 14 zoologických zahrad na světě, my jsme podle mezinárodních srovnání sedmá nejlepší ZOO světa, takže – když to velmi zjednoduším – proč bychom nemohli mít pandy i my? Další věc je, že panda je zvíře spojené s veřejnou oblibou, veřejným zájmem a je to ikona ochranářských snah, v čemž jsme velmi aktivní. Panda by to jen podtrhla.

Nicméně je to tak, že je to pořád jen sen?

Jak jsme zmínil, mám zpracovanou střednědobou koncepci, kde to uvádím jako možnost. Ale pořád jsou tři základní úskalí. První je, aby byly prostředky na stavbu nových objektů a to jsou velké investice. Podstatným momentem je třeba to, zda se podaří postavit nová expozice pro lední medvědy. Ta současná je pro ně nevyhovující, protože je obrácená na jih. Naopak do tohoto uvolněného prostoru by se mohly v ideálním případě umístit pandy… Druhá věc je samotné získání pand a třetí je provoz. Musí být zájem ze strany zřizovatele a shoda na tom, že bychom v Praze pandu chtěli mít.

Roční platba za „pronájem“ pand je prý milion dolarů ročně. Je to pravda?

Provozně panda vyjde zhruba jako pět slonů. Ale to není rozhodující, to naprosto vyváží její unikátnost. Je pravda, že dalším výdajem jsou ony každoroční platby do Číny. Ale není pravda, že to musí být vždy onen milion dolarů za jednu pandu ročně. Jsou na světě zoologické zahrady, které si dokázaly vyjednat výrazně lepší podmínky. Věřím, že bychom to dokázali také.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)