Česko se raduje z miliardových čínských investic, pro Čínu jsou to drobné

Napsal/a Robert Břešťan 18. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

CzechInvest slibuje nové čínské investice v hodnotě zhruba pěti miliard korun. I když se Česko raduje, na čínské poměry jsou to drobné. Podobně jako většina dosavadních čínských investic v ČR.

„V roce 2015 dojednala agentura CzechInvest investice z Číny za více než jednu miliardu korun. Proti předchozím rokům, kdy roční objem čínských investic nepřekročil 500 milionů, je to skokový nárůst. V jednání jsou navíc další, které by do České republiky mohly přinést přes 5 miliard korun,“ pochlubil se před několika dny generální ředitel agentury CzechInvest Karel Kučera.

Podpora čínského prezidenta

Čínský kapitál v České republice ovšem celkově nepředstavuje ani půl procenta všech zahraničních investic. „Čínský kapitál aktuálně evidujeme jen u 41 firem, které podnikají v oblasti zpracovatelského průmyslu,“ říká analytička společnosti Bisnode Petra Štěpánová.

„Z pohledu celkových čínských investic ve světě je ČR pro Čínu takřka pod rozlišovací úrovní,“ připouští Karel Havlíček, šéf Asociace malých a středních podnikatelů. Na druhé straně platí, že čínské peníze v Česku viditelnější než dříve – aktuálně třeba na fotbalových dresech pražské Slavie. Číňanům se detailně věnují média, vztahy s miliardovou zemí aktivně propagují a podporují i čeští politici.

Výrazné oteplení česko-čínských vztahů potvrzují i vzájemné návštěvy. Dosavadním vrcholem má být historicky první březnová návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pching v Praze.

Podpora politiků je v Číně ostatně nezbytnou součástí finalizace významných kontraktů. „Ale nesmí se při tom zapomínat, že Číňanům jde o zisk, tak jako každému jinému,“ upozorňuje na čínský pragmatismus Tomáš Pala, který stál u vzniku Čínského investičního fóra, působil i jako poradce CzechInvestu pro Čínu a nyní je výkonným ředitelem Governance Institute.

„Pokud čeští politici mluví o tom, jak nás má teď Čína ráda, říkají nesmysly. V Číně místy nevědí ani to, kde leží Francie, natož Česko a už vůbec ne některé jeho kraje,“ říká i Tomáš Hülle, prezident Czech-China Entrepreneurs Forum a generální ředitel společnosti zaměřené na investiční bankovnictví First Eastern.

„Každý Číňan je ryzí pragmatik. Nepůjde do byznysu, jemuž nevěří. Kvůli ČR podle mne nebudou čínské politické elity nijak aktivně lobbovat,“ doplňuje muž, který se Číně intenzivně věnuje čtyři roky.

Byznys za 100 miliard?

Obecně platí, že pokud v Číně zbohatne jednotlivec, nestane se tak bez požehnání komunistické strany. Většina velkých čínských investic má také základ ve státním či polostátním kapitálu, jakkoli rozklíčovat původ peněz je někdy poměrně obtížné.

Tak je to i s čínskou společností  CEFC, v níž se angažuje exministr a hlavního pročínský lobbista v ČR Jaroslava Tvrdíka. Firma, jež oficiálně uvádí obrat srovnatelný s rozpočtem České republiky, má podle dostupných, poměrně kusých informací blízko k čínské armádě a vojenskému zpravodajství. Což zároveň nijak nebránilo tomu, aby šéfa společnosti Jie Ťien-minga, český prezident Zeman jmenoval svým poradcem.

CEFC v Česku zatím díky Tvrdíkovi investovalo v České republice zhruba deset miliard korun. Číňané ale obvykle cílí na mnohem větší ryby než je provinční fotbalový klub, menšinový podíl v mediálním vydavatelství či menší pivovarská skupina. Čínu zajímají hlavně velké infrastrukturní projekty, energetika a ideálně na stavby zajištěné vládními zárukami.

Optimální hranice se pohybuje kolem sumy 100 miliónů eur a takových v Česku mnoho není, ani nebude. Což zároveň nijak nevylučuje to, že se státy (nejen) střední Evropy předhánějí v tom, kdo nabídne bohatým čínským investorům lepší podmínky.

Česko se v poslední době snaží zaujmout Čínu vedle politické vstřícnosti i svou polohou v centru Evropy. Když už nedokáže nabídnout velké investiční projekty, rádo by se stalo alespoň základnou pro další expanzi Číny směrem dále na Západ.

„Chceme zpropagovat Českou republiku jako možnou bránu Číny do střední a východní Evropy. Byli bychom rádi, aby v Praze vzniklo finanční centrum čínských investorů,“ potvrzuje premiér Bohuslav Sobotka.


HlídacíPes.org detailní rozbor čínského byznysu v České republice připravil pro měsíčník Reportér. Celý text najdete v aktuálním vydání časopisu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Čtěte též

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)