Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF

Mají politickou záštitu od lokálních politiků na Olomoucku a „umí“ i na poslance a senátory. Stojí za většinou sjednaných česko-čínských obchodů v Olomouckém kraji. Česko-slovensko-čínská komora má významné spojence a podporu, od Olomouckého kraje dostala i čtvrtmilionovou dotaci. Kdo stojí za neziskovou organizací, která se snaží nastartovat česko-čínský byznys v kraji? 

Česko-slovensko-čínská komora stojí takřka mimo veškerý zájem médií. Na internetu lze dohledat jen pár zmínek o jejich dosavadní činnosti. Přesto patří mezi významné hráče česko-čínských vztahů na Olomoucku a nedávno získala i politickou záštitu z Hradu.

Podle webových stránek a dostupných materiálů se skládá komora z šesti členů, jejichž hlavním cílem je „podpora ekonomických aktivit podnikatelů a firem“. Dále má komora ve spolupráci s vládními i nevládními institucemi vytvářet podmínky k budování přátelských, kulturních, a obchodních vztahů.

Komora se sídlem u prezidenta

Konkrétně k některým osobám: Prezidentem komory je Roman Spáčil – „hlavní koordinátor komory ve vztahu k politické podpoře“. Jeho hlavním úkolem by měla být, kromě shánění politických kontaktů, podpora exportu zboží do Čínské lidové republiky.

Spáčilovo jméno figuruje podle výpisu z obchodního rejstříku i ve spojitosti s firmou Consells group, ve které má podíl ještě jistý Enguang Hu. Consells group, stejně jako Česko-slovensko-čínská komora sídlí u Spáčila doma.

„Nevidím v tom žádný problém. Je mnoho společností a firem, které mají sídlo ve svém bydlišti. Kanceláře má komora v Praze v budově Hospodářské komory, v Shanghai a v následujících dnech také v provincii Guangdong,“ říká Spáčil.

Komoru prý do Olomouce převedl z „bezpečnostních“ důvodů. „V loňském roce jsem čelil nátlaku některých lidí, kteří stáli mimo naši komoru, abych jim komoru převedl. Jinými slovy mi ji chtěli ukrást. Proto jsem sídlo z Prahy přemístil do Olomouce. Nemám v tomto směru co tajit,“ říká Spáčil.

A kdo měl o komoru zájem? Prý lidé, kteří bývají označovaní jako „pražští lobbisté“ a zpočátku stáli v pozadí. Konkrétní jména však neuvedl.

„Nekonečný prostor možností“

Spáčilovo jméno se okrajově objevuje i při příležitosti loňské návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Spáčil tehdy poskytl několik krátkých vyjádření reportérovi Žen Jen, novináři z ústředního stranického deníku Žen-min ž´pao (Lidový deník).

O jejich překlad se následně pro Deník Referendum postarala sinoložka Olga Lomová. Spáčil v článku například říká, že „česká vláda mimořádně velkolepě a s hlubokým citem přivítala předsedu Sia a obě země v mimořádně přátelské atmosféře podepsaly mnoho dohod o spolupráci a vztahy mezi oběma zeměmi vyzvedly na úroveň strategického partnerství“.

Spáčil zdůrazňuje „opravdové přátelství“, které nám přináší Čína (na rozdíl od běžných vztahů s jinými zeměmi).  V samém závěru reportér znovu cituje Spáčila, který hovoří o tom, jak „předseda Si svou návštěvou rozšířil prostor pro kulturní a osobní výměnu mezi oběma zeměmi a tím vytvořil nekonečný prostor možností a představivosti pro další prohlubování přátelství a spolupráce“.

Návštěvu čínského prezidenta v Praze provázela celá řada kontroverzí a střetů mezi odpůrci návštěvy a čínskými „vítači“, takže o „mimořádně přátelské atmosféře“ se tehdy příliš hovořit nedalo.

Čínská spojka

Kontakty přímo v Číně zprostředkovávají jiní členové komory. Jedním z viceprezidentů je Libor Táborský. Ekonom, investiční bankéř a hlavně dlouholetý ředitel čínské pobočky společnosti PPF Investments, za níž stojí nejbohatší Čech Petr Kellner.

Podle profilu na stránkách agentury Bloomberg byl Táborský také zaměstnán jako vedoucí pracovník v Sotio Medical Research, což je společnost podnikající ve zdravotnictví, mimo jiné i v Číně a patřící také do portfolia PPF. Druhým viceprezidentem je Jiří Vávra, zakladatel a manažer CzechTourismu v Číně.

Za čínskou stranu se objevují dvě jména. James Ruizhen Wu a Liu Donghui. Wu a Spáčil spolupracují již delší dobu. Seznámil je údajně senátor a bývalý předseda JZD Slušovice František Čuba, který komoře v počátcích poskytl politickou záštitu. V roce 2014 pro Olomoucký kraj založili „Styčnou kancelář Olomouckého kraje, Česká republika v provincii Fujian, Čína“. Jde o jakési obchodní „velvyslanectví“, které politicky zaštítilo tehdejší vedení kraje.

V materiálech ke vzniku této kanceláře se lze o Jamesi Wu dočíst: „Pan James pochází z provincie Fujian, kde od roku 1997 přijel do České republiky a kde od tohoto roku aktivně podniká a zabývá se obchodováním mezi Českou republikou a Čínou. Od roku 2009 je zakladatelem komory pro spolupráci s provincií Fujian, kde je prezidentem této komory. Má velmi dobré, až nadstandartní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fujian.“

Druhý muž, Liu Donghui, je redaktor listu Prague Times, hlavní koordinátor kulturních a politických návštěv a delegací z Číny. Prague Times jsou psané v čínštině pro čínskou komunitu v České republice. Jejich největší boom byl viditelný v době návštěvy čínského prezidenta v Praze. Některé fotografie z návštěvy stále webu dominují.

Známé tváře

Ještě letos v lednu figurovalo v dozorčí radě komory několik známých jmen. Kromě Dušana Čaploviče, bývalého slovenského ministra školství, lze z výpisu z obchodního rejstříku zjistit také účast Pavla Dlouhého a jeho blízkého spojence, senátora Tomáše Jirsy. Jde o dva mocné muže z jihočeské ODS. Dlouhého před lety dokonce označil tehdejší předseda strany Mirek Topolánek za kmotra ODS.

Ani jeden z mužů však již v komoře nepůsobí. Podle Spáčila nešlo při ukončení spolupráce o nic osobního. „Oba dva pány jsem potkal všeho všudy dvakrát,“ říká. Právě fakt, že se v činnosti komory v zásadě neangažovali, stál údajně i za ukončením vzájemné spolupráce.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

3 komentáře

  1. Adolf Šicner napsal:

    A co pan Schnilý, který v komoře aktivně působil?

  2. Petr Šichtanec napsal:

    Zadlužený a smrtelnou nemocí (nikdo nezná jeho a on nezná nikoho) trpící „prezident“ Spáčil
    Nevím komu může otevřít dveře spolek který vede nemajetná a mnoha milionovou exekucí zatížená osoba pana Spáčila. Osobně chápu jeho podnikatelský záměr – prodat iluzi o obchodní komoře, ale velmi pochybuji že s ohledem na reputation risk mohla společnost PPF nebo kterýkoliv kraj brát tuto „aktivitu“ vážně natož s ní spojit své jméno.

Přidávání komentářů není povoleno