Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Jiřího Kajmana Zíchy,, "Nejsem sám a další se přidají."

TOP 2017: Haf! Jsme Krušní psi. Jak Národní domobrana loví nelegální migranty na zelené hranici

Série textů o severočeských lokálních skupinkách Národní domobrany patřily k těm, které vás z produkce nové ústecké redakce HlídacíPes.org letos zaujaly nejvíc. Píšeme záměrně skupinky, protože nejde o početné sestavy, které chodí „strážit“ zelenou hranici v Krušných horách. Na druhou stranu i výsledek podzimních sněmovních voleb ukázal, jak důležité je poukazovat na propojení nacionalistů, bývalých pohraničníků a třeba Okamurovy SPD. O proruských spolcích – jako je třeba tzv. Doněcký konzulát, vedený jednou z šéfek Národní domobrany Nelou Liskovou, nemluvě.

Rodinný renault zaparkovaný bokem k silnici jako vozová hradba. U něho pan Jiří Kajman Zícha se svým ovčákem a husitským praporem. Bývalý hraniční přechod Petrovice na Ústecku, 12. června 2017. První hlídka Národní domobrany „Krušní psi“ vyrazila do terénu. „Dnes musíme být vidět. Přijde čas a splyneme s hranicí,“ šturmuje Zícha na Facebooku.

Národní domobrana neprožívá nejlepší období. Na konci června zrušil soud v Ostravě spolek, který provozoval konzulát Doněcké lidové republiky na severu Moravy. V čele samozvaného konzulátu stála jedna z trojice šéfů domobrany Nela Lisková.

Na severu Čech se naopak od poloviny června začaly formovat hlídky dobrovolných strážců zelené hranice. Vyrážejí do terénu, zatím v úseku mezi Petrovicemi a Cínovcem. A na Facebooku vyzývají, aby se přidali další lidé. Je to jen hra? Nebo je snaha zformovat občanské hlídky složené třeba z bývalých pohraničníků myšlena vážně?

Mix Zemana, Husa a Žižky

Facebookové profily Národní domobrany a jejích příznivců z regionů jsou obvyklým mixem sdílení proruských webů, podpory prezidentovi Miloši Zemanovi a historických person českých dějin – Jana Husa nebo Jana Žižky.

Ale taky vlastní aktivity. 12. června se s kamarády na první hlídku u Petrovic vydal záložák Jiří Kajman Zícha.

„Vojáci, domobranci, přidejte se, je lepší být připraven. Potřebujeme obsadit úseky: Cínovec-Fláje a Petrovice-Děčín, na zatím namátkové kontroly zelené hranice,“ stojí na jeho facebookovém profilu vedle fotografií „z akce“.

Další výpravy do terénu se konaly 18. a 29. června. A před pár dny připojila fotografie z akce i další podobná skupina – Národní domobrana Litvínov. Ta „hlídá“ úsek kolem přehrady Fláje.

Cílem má být propojení všech úseků na bývalé hranici s NDR, jak ostatně píše František Fanda Kanga, sám bývalý příslušník Pohraniční stráže. „Každá rota PS měla své pojmenování. Moldavští Tygři, Cínovecký Tchoři, Habartičtí Orli, Krásnoleský Kozlové. A tak to šlo až do Hrádku nad Nisou, kde končila Děčínská brigáda PS,“ píše.

Naši hranici ubráníme!

Ale proti komu? Smysl takového počínání v situaci, kdy počet ilegálních migrantů překračujících zelenou hranici klesl na minimum, je nejasný. Má jít o obranu proti lidem překračujícím hranici směrem do Německa? Nebo naopak těch, kteří by se případně vraceli zpět?

HlídacíPes.org se to rozhodl prozkoumat a představitele domobrany požádal o rozhovor.

„Lepší by bylo osobní jednání, jelikož vše nejde ve zkratce popsat. Mohlo by dojít k nedorozumění, nebo špatnému pochopení. Jinak nic neskrýváme, jelikož naše vlastenecké svědomí je čisté,“ odepsal Kajman Zícha.

Po několika dnech tedy dolaďujeme podrobnosti. „Pokud budete mít zájem přijet do Teplic (Dubí) a dostat nezkreslené informace o činnosti skupiny Domobrany, v zájmu pravdy si udělám neomezený čas. Jsou to složité a důležité věci, aby se na ně dalo odpovídat pár slovy na FB. Děkuji za pochopení a jsem připraven k diskuzy. Jiří Kajman Zícha Dubí.“

V pondělí tedy přišel čas, kdy se chce HlídacíPes.org vydat za Krušnými psy do Teplic. Schůzka se ovšem nekoná. „Dobrý den. Již toto setkání není možné, obraťte se prosím na: František Krejča, Rada národní domobrany,“ píše Kajman Zícha.

František Krejča je jedním z trojice lídrů Národní domobrany. Spolu se zmíněnou Nelou Liskovou k nim patří ještě podplukovník v záloze Marek Obrtel.

Na žádosti redakce ale nikdo z vedení Národní domobrany dál nereaguje.

Proveďme defenestraci!

Jsme tedy dál odkázáni pouze na veřejné projevy členů hlídek na sociálních sítích. Tam jistou strategii naznačují.

„Dnes musíme být vidět. Přijde čas a splyneme s hranicí,“ píše ke smyslu výprav do terénu a postávání kolem bývalých hraničních přechodů Kajman Zícha.

A taky ukázky primitivního rasismu: Zíchu třeba rozčílí, když z hračky uvnitř Kinder vajíčka, které vnučce koupil v Německu, vypadne postavička snědé pleti. „To už je na mne fakticky moc,“ glosuje to.

Kajman Zícha se ale umí i rozvášnit. Při sledování filmů o husitské době, které sdílí, ho napadají myšlenky na opakování defenestrace z roku 1419. „Bude-li to nezbytně nutné, udělejme to!“

A za jakých podmínek by bylo nezbytné vydat se do Prahy vyházet politické představitele z oken? „V době „míru“ by to byla vražda. Ale každý, kdo zve nepřátele do naší země, musí vědět, co ho čeká. V případě napadení (teroristický čin proti národu) musíme být důslední a žádný vlastizrádce nesmí uniknout trestu.“

Přes čáru už se nechodí

Sluší se samozřejmě poznamenat, kolik migrantů hlídky domobrany zadržely, nebo je aspoň potkaly. Sami členové hlídek na to stejně jako na další otázky neodpověděli. Ale nejspíš žádného – aspoň o tom nikde neexistuje žádný záznam.

Počet nelegálních migrantů v Česku klesá. V roce 2015, kdy vrcholila poslední uprchlická vlna, jich cizinecká policie zajistila 3294. Loni toto číslo kleslo na 511.

Zadržených lidí, kteří loni pomáhali uprchlíkům s tranzitní migrací, tedy tzv. převáděčů, bylo loni 56, o 112 méně než v roce předchozím. Je ale třeba říct, že zelená hranice již není pro převáděče zajímavá a organizují spíš hromadné transporty autem nebo po železnici. Policie v této souvislosti varuje před obzvlášť nebezpečnou formou přepravy v cisternových vozech.


(Použité fotografie pocházejí z facebookových profilů Národní domobrany Litvínov a Jiřího Kajmana Zíchy.)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. Kain Václav napsal:

  Samozřejmě,že už je přes čáru nevodí král Šumavy.Ale kde se berou ve velkých městech?Odkud přišli?Vždyť oni tam bydlí.Z čeho žijí? Jak to mají se zdravotní pojišťovnou? Platí vůbec za služby?Takové kecy,že jsme jich přijmuli 12 je lež jako věž.

  • Vojtěch Berger napsal:

   Jestli vás správně chápu, naznačujete, že velká města v Česku jsou plná migrantů. Napište prosím aspoň jedno konkrétní, rádi o tom napíšeme.

   • Kain Václav napsal:

    Bergere, je vidět,že jste jeden z vítačů.Já jsem vůbec nenapsal že jich jsou plná města.Ale jsou jich tady stovky a možná i tisíce.Běžte se podívat do Teplic jak tam zkupují pozemky.Ale to vy a vám podobní nechcete ani vidět ani slyšet.Myslím si,že právě takoví lidé jako jste vy jsou přímo výstavní pokrytci.

    • Vojtěch Berger napsal:

     Nelegalni migranti v Teplicich skupuji pozemky? Napiste k tomu vic prosim, to je skvele tema. Leda ze by to nebyli nelegalni migranti, a vam zkratka jen vadilo, ze jsou kupujici muslimove…

     • Kain Václav napsal:

      Bergere jste suníčkářský vítač a s takovými odmítám jakoukoliv diskusi.

     • Mrk Prk napsal:

      Thumbs up!
      Divím se, že Vás pán nenazval i Havlistou, pražskou kavárnou…
      V Karlových Varech patří tolik nemovitosti Rusům, také nelegální migrant vedle nelegálního migranta…

     • Stanislav67 napsal:

      Bohuzel nenapise, proto ze nic takoveho neni.Podle mne jsou tito samozvani ochranci statni hranice extreme nebezpecni a nechapu jak to muze celni sprava tak nechat?sakra ja se asi take obleknu a budu se vydavat za ochrance mravencu a budu zatykat vsechny co nejakeho zaslaply.

 2. Deeres napsal:

  Vážně jste je v Praze nikdy neviděli?
  Praha ulice V Kotcích 2017

  Nejspíš studenti, nebo turisté:-)
  http://deeres.rajce.idnes.cz/m/#PraskKotce2017.jpg

   • Jiří Horák napsal:

    Nemá cenu se s nimi přít. Buď jsou o své pravdě přesvědčeni anebo jsou za své „přesvědčení“ placeni. Anebo nejspíš – mix obojího. Prostě víc věří našemu příteli největšímu, našemu bratru na východě a jeho skvělému a rozhodnému vůdci. Akorát maličko přehlédli, že tenhleten jejich vůdce se dost nechutně paktuje s dost odpornými muslimy.

 3. Nemec napsal:

  Hajný s klackem v ruce by je měl vyhnat všechny z lesa, než udělají nějakou mezinárodní ostudu.

Přidávání komentářů není povoleno