Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
facebookový profil Jiřího Kajmana Zíchy,, "Nejsem sám a další se přidají."

Krušní psi vyzbrojení státem? Ministerstvo obrany dává od samozvaných strážců hranice ruce pryč

Chceme od státu zbraně a výcvik zdarma a postavíme vlastní zálohu české armády, oznámili minulý týden představitelé Národní domobrany. Požadují také vlastní článek v Ústavě, který by výslovně činnost i samotnou existenci domobrany definoval. Ministerstvo obrany ale tyto návrhy odmítá a od domobrany se distancuje.

„Každý občan má právo na základní vojenský výcvik a na zbraň a výstroj ze státního rozpočtu. Vytváříme Národní domobranu jako budoucí vojsko územní obrany a jako druhou, dobrovolnou zálohou Armády ČR, pro kterou musí platit, že nebude použita mimo území státu,“ uvádí se v prohlášení, pod kterým jsou podepsáni členové rady Národní domobrany Marek Obrtel, Nela Lisková a František Krejča.

Armáda ale nic takového nejen nechystá, ale od samozvaných pohraničních hlídek se přímo distancuje.

„Ministerstvo obrany spolek Národní domobrany ani další podobné spolky nepodporuje a od jejich činnosti se distancuje,“ říká Jiří Caletka z tiskového odboru ministerstva obrany.

Caletka připomíná, že ministerstvem podporovaná platforma pro zájemce o obranu státu je aktivní záloha. „Ta je oficiální součástí zálohy ozbrojených sil,“ dodává mluvčí.

S extrémisty nespolupracujeme

Podle plánu by měla mít česká armáda do roku 2025 v záloze 5000 lidí. Zatím je zhruba na třetině tohoto počtu.

Co se týče Národní domobrany, její politické vedení deklaruje vůči Armádě ČR nedůvěru a její cíle jsou se směřováním české armády neslučitelné. Požaduje například vystoupení ČR z NATO, jehož je Armáda ČR součástí.

To je na jednu stranu důvod, proč Národní domobrana ve svých prohlášeních píše o vytvoření druhé, na armádě nezávislé vojenské jednotky. Na druhou stranu je ovšem právě to důvodem, proč se od ní státní orgány distancují a vedou ji na seznamech extrémistických organizací.

Kromě ministerstva obrany se tak v minulých dnech vyjádřil i resort vnitra.

„Pojem domobrany český právní řád nezná, jejich limity tak vyplývají z právních předpisů ČR, a to jak z Ústavy, tak z dalších zákonů. Ochrana osob, majetku, veřejného pořádku a předcházení trestné činnosti je primárně úkolem Policie ČR. Pokud má někdo podezření z toho, že dochází k páchání trestné činnosti, měl by to neprodleně oznámit příslušným orgánům,“ uvedla k aktivitě domobranců na zelené hranici mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

I ona dodala, že se resort vnitra od aktivit Národní domobrany dlouhodobě distancuje.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

23 komentářů

 1. Nemec napsal:

  Dovede si někdo přestavit, že by si Národní domobranu někdo zakládal v Rusku, Číně nebo Turecku. Ale jistě si každý dovede představit jak by v uvedených zemích dopadli. Proč to nejde u nás ??? To máme čekat až si pozvou své přátele ze zahraničí. Máme historickou zkušenost ! Máme u nás vůbec odvážné vojáky a politiky , kteří této možné hrozbě by dokázali čelit ? Nebo jsem stále národ kolaborantů a zbabělců ? A co naše děti ???

 2. MT napsal:

  Budou se muset obrátit na svou vlastní vládu, do své bližší vlasti, do Ruské federace.

 3. Jan Macků napsal:

  Nakonec domobrana není v leckteré zemi až tak neobvyklá, určitě je to levnější a racionálnější řešení, když je patrné, že tito lidé by chtěli bránit vlast, než základní vojenská služba lidí kteří ji nechtějí absolvovat z nejrůznějších důvodů, třeba proto, že jsou líní. Že naše slavná tzv. profi armáda je spíš expediční sbor NATO, než armáda mající za úkol bránit vlast začíná být zřejmé, pravděpodobně je početně slabší než islámští teroristé, kteří se dostali do EU. Situaci je potřebné urychleně řešit, než budeme obsazeni a nebude jak.

  • Martin napsal:

   Za prvé, jsme vnitřní stát v EU, obklopeni jinými členskými zeměmi EU. Hovořit v této situaci o ohrožení je idiocie.

   Za druhé, tihle lidi nechtějí bránit stát, chtějí si zastřílet do lidí – stejný ksindl, jako bývalí pohraničníci. Kdyby chtěji bránit stát, jsou zde oficiální zálohy AČR.

   Za třetí, předpokládám, že jim věnuje značnou pozornost BIS – lidi jako Lisková musí mít v hledáčku povinně.

   Podtrženo a sečteno, nelíbí se mi, že si tu někdo organizuje polovojenské jednotky. Na Slovensku dělají podobná alotria kotlebovci a ještě minimálně jedna proruská ozbrojená pakáž. Asi by bylo nejlepší je odzbrojit a velmi, velmi pečlivě sledovat.

   • Petr Michalský napsal:

    A co náš „expediční sbor“ tzv. profi armády ? Ti hoši berou prachy za to,že poskakují jak jim USA a NATO píská,zájem bránit hranice jsem nikterak nezaznamenal a to včetně MNO.

   • Lexa lub napsal:

    Cituji:“Za prvé, jsme vnitřní stát v EU, obklopeni jinými členskými zeměmi EU. Hovořit v této situaci o ohrožení je idiocie.“ Naopak jsme v přímém ohrožení idioty. Vedoucí EU se nám tady snaží nacpat dle smluv od 56 miliónů imigra do EU. Smlouva EUromed. Další smlouvy hovoří o 600 mil. potřebných. Já se ptám ? Kde je CTHC , Chovanec, ČT, ať to vyvrátí.

 4. nováček napsal:

  Nemají náhodou „aktivní zálohy“ také být použity pro zahraniční mise ČA? Něco někde o takové zákonné úpravě bylo napsáno.
  Pozn.: 5 000 + cca 20 000 vojáků z povolání (a z toho je ještě fůra generálů a plukovníků co jsou za bojů „za bukem“), to není ani jedna divize na plných stavech předlistopadové, ale i předválečné armády ČSSR (ČSR). Ti se mohou v tomto počtu tak akorát vzdát a dát se na pochod do zajeteckého tábora.

 5. nováček napsal:

  Ještě dodatek : „Krušní psi vyzbrojení státem? Ministerstvo obrany dává od samozvaných strážců hranice ruce pryč“. Ti blázni by ještě nutili naši milou profesionální armádu i doopravdy bojovat!

  • Otakar Jíra napsal:

   Předpokládejme, že úmysly budoucích domobranců jsou křišťálově čisté. Ani tento fakt by ve mně nevzbudil souhlas, tím méně nadšení z těchto úmyslů. Nelze přece jednostranně tvrdit, že stát se ke svým povinnostem, zakotveným v ústavě, staví laxně, případně až „nevlastenecky“, zatímco parta několika tisíc lidiček, o kterých nic nevíme (kromě deklarované touhy uzavřít se ve svých hranicích, aktivní zálohy považovat za zbytečné a nefunkční a kromě touhy nechat se vyzbrojit státem pro saturování svých bůhvíjakých potřeb) nás zachrání před (čím vlastně). Samozřejmě všechny mezinárodní závazky, které máme vůči svým partnerům, bychom nechali nepovšimnuty – však ony by se nám záhy připomenuly. Pokud při složité mezinárodní i vnitropolitické situaci panuje alespoň nějaký konsensus mezi rozhádanou partičkou Parlamentu ČR, je to nutnost jednotného a efektivního přístupu k mnoha potenciálním nebezpečím, která hrozí zvnějšku. Ale tato nebezpečí nemohou být definována nadšenecky, amatérsky, xenofobně, bez podrobné znalosti potenciálního nepřítele, bez patřičné bojové techniky, bez konsenzuálního postoje veřejnosti, bez finančního zázemí, atd., atd. Hrozí tady i nebezpečí honu na nelegálně pobývající uprchlíky a našem území. Honu, kterému schází aspoň špetka humánního pochopení pro strádající, kterému schází schopnost rozlišovat mezi uprchlíkem, ekonomickým imigrantem a islámským teroristou. Trochu mi připomínáte Haškova sapéra Vodičku s jeho „Každej Maďar může za to, že je Maďar!“ Myslím, že zamítavé stanovisko ministerstva obrany je jedinou možnou a správnou reakcí. Tím pochopitelně nechci říci, že MO by mělo rezignovat na strategické plánování činnosti naší armády (třeba se mýlím, třeba existuje taková propracovaná strategie – domobranci, právě tak jako já, nemají podrobné informace; a je to správné. Obrana, která roztrubuje do světa, jak hodlá působit při eliminaci nebezpečí je hodná toho, aby byla nepřítelem zničena. A jsme u začátku konce. Takže páni zbraněchtivci (a to se týká i ostrostřelců, kteří nás úpravou ústavy chtějí vrátit na divoký západ před dvěma stoletími.) Vlastenectví nespočívá (pouze) ve „flintičkách“, vlastenectví je stav ducha. Samozřejmě, že v určitých exponovaných obdobích k tomu i ty „flintičky“ patří; ale patří sem i občanská zodpovědnost a statečnost, podíl na vnitřní stabilitě státu (čímž nemyslím proslulý a zprofanovaný „klid na práci“), ale i respektování lidských práv a (nejen) křesťanských mravních norem. Ale to jsou pro vás pouhé tlachy, že? Vy potřebujete to známé „Hr na ně!“ Ale víte přesně na koho a jak, aniž byste porušili principy demokratického státu?

   • Lexa lub napsal:

    Politici a celá mašinérie státu podporuje naši depopulizaci pomocí daňových zákonů od roku 1993. Více infa na Google i Fcb : Ivo Patta

   • nováček napsal:

    Myslíte to vážně s tím porušováním „principů demokratického státu“?
    Co je potom podle Vás USA a konec konců celé NATO, ale i EU?
    Porušovatelé „principů demokratického státu“?
    Korea, Vietnam, Afganistán, Irák, Somálsko, Ukrajina, Libye, Sýrie, abych vyjmenoval aspoň ty nejznámější, tam to „Hr na ně“ tito „mírotvoci“ předvedli v plné parádě, bez obav, že by tím mohli porušit „principy demokratického státu“. Ve světle těchto skutečností Vaše: „Ale víte přesně na koho a jak, aniž byste porušili principy demokratického státu?“ připomíná cosi, čemu se říká lidově „blbé kydy“.
    Pozn.: Poukazování na nebezpečí potlačování demokracie nebo dokonce na ruské, čínské, severokorejské nebezpečí to přece nemůže omluvit.

 6. plk.v.v.PhDr.Bahner František CSc. napsal:

  Ano jsem pro urychlené vytvoření Národní domobrany.Nelze nevidět,že k tomu existují v  současné době nezbytné subjektivní,ale také výrazné objektivní podmínky. Organizace
  a jejich vznik by měl být řízen centrálně,ovšem „muži a ženy domobrany“by měli být lokalizovány v  jednotlivých krajích,či větších městech.Tedy v místech,kde se stále nachází dostatečný počet zkušených bývalých příslušníků čsl.armády a bezpečnostních složek.Zcela určitě se najdou schopní důstojníci a poddůstojníci,kteří jsou stále vlastenci a to o něčem vypovídá.Chtít bránit naši vlast —-a to tu jde..

  • Martin napsal:

   Pro tento účel jsou zde aktivní zálohy AČR.

   • nováček napsal:

    Aktivní zálohy v „úctyhodném“ počtu asi 1500 kusů! Ty toho tedy zmohou!
    Pokud by Domobrana byla v Ústavě, byla by legální a podmínky její existence a jejich cílů by byly výsledkem jistě obsáhlé diskuze.
    Pro MO, s jeho Aktivními zálohami, je to ovšem v současnosti „nekalá“ konkurence, jejíž existence navíc není závislá na státním rozpočtu.

  • Lexa lub napsal:

   Na Svobném vysílači běží propagace N. domoobrany.

 7. Jan Macků napsal:

  Ani se nedivím, že ve zblblé miltikulti EU (a naší vládě, která hájí její stanoviska), která zatím pomalu páchá sebevraždu dovozem islámských nájezdníků, není zájem o lidi, kteří chtějí bránit svou vlast. Není pravda, že není proti komu, že jsme uprostřed EU. Naše pidiarmáda bude snadno přečíslena islámskými teroristy, kteří již v EU jsou, zatím nemají asi dost zbraní, ale i to určitě dokážou vyřešit. Špatné je, že si jen málo lidí pamatuje historické události, to co dokázali Britové a Francouzi v době Mnichova dokáží bez mrknutí oka i dnes. Stále jsme bezvýznamná zemička ve středu Evropy, dovede si někdo představit, že nás jde bránit Ital nebo Dán či Francouz, já určitě ne, určitě by do dokázali státnicky vysvětlit. Proto je škoda, že vláda se nesnaží s domobranou najít k sobě nějakou cestu.

  • Lexa lub napsal:

   Boj bude probíhat v ulicích měst, Pandury jsou k smíchu. Islámské bojovníky za demokracii bude podporovat USAF ze vzduchu. Alternativa mluví o kontejnerech zapomenutých dragouny v Czechii. Kontejnerech je sušené mléko.

   • nováček napsal:

    Nebylo by divu, kdyby Islámské bojovníky za demokracii podporovala USAF (letectvo USA) ze vzduchu. Naplnila by se vize exguvernérky Aljašky Sarah Louise Heathové Palinové (* 11. února 1964 Sandpoint, Idaho) americké republikánské političky , která se v roce 2008 účastnila prezidentských voleb jako kandidátka na úřad viceprezidentky Spojených států společně s republikánským prezidentským nominantem Johnem McCainem; jako kandidátka na viceprezidentku se dožadovala bombardování Česka a Prahy zvláště. Prý si to Česko, coby absolventka University of Idaho, spletla s Čečnou. Je to zřejmě, vzhledem k jejímu vzdělání, pochopitelné.

   • Karel Novotný napsal:

    To je hezké, že „alternativa mluví o zapomenutých kontejnerech“. To je informace stejné relevance, jak že „Lexa lub každý den obcuje s Marťankami“. Prostě pokud k tomu není žadný důkaz z jiného zdroje, tak je to jen žblebt …

  • Jiří Kajman Zícha napsal:

   Jedna z prvních věcí při vzniku Vojáků v záloze,později Národní Domobrany, byl oficiální návrch na vládu,aby při neexistenci armády ČR bylo využito schopností a výcviku lidí,kteří prošli z větší části vojenskou službou.Jediná podmínka byla,aby tito vojáci směli být použiti výhradně na obranu státu,popřípadě při přírodních pohromách,jako např.záplavy apod. Z neznámých(bojím se ale opaku)důvodů,této nabídce nebylo vyhověno.Jsme kdykoli ochotni a připraveni v budoucnosti bránit svou zem,tak,jak jsme přísahali:věrnost vlasti a lidu ČR.

Přidávání komentářů není povoleno