Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
, zdroj

Po stopách tenisového bosse. Kam vedou Černoškovy vazby ze světa byznysu?

Miroslav Černošek se zasloužil o kariérní vzestup nejedné tenisové naděje. Vliv sportovního manažera původem z Prostějova má však dosah i mimo oblast sportu. Během posledních let k sobě stáhl pozornost právě díky projektu olympijského centra. HlídacíPes.org zmapoval jeho byznysové vazby.

Miroslav Černošek zastupuje zvučná jména českého sportu, mezi nimiž nechybí například Jaromír Jágr, Tomáš Berdych nebo Petra Kvitová. Jako majitel společností Česká sportovní a TK PLUS ovládá dva tenisové kluby – Sparta Praha a Prostějov.

Právě prostějovské kurty jsou kromě věhlasných sportovních talentů známy také díky spolupráci s holdingem Agrofert.

Česká sportovní se pyšní spoluúčastí na velkých akcích typu Davis Cup či Fed Cup. V minulosti se jí podařilo zprostředkovat pro české publikum i zápasy kanadsko-americké hokejové NHL. Dále má Černošek pod palcem i největší ženský tenisový turnaj J&T Banka Prague Open nebo atletický mítink Zlatá tretra.

Dotační neúspěchy

Černošek je známý svou schopností opatřit si na své projekty veřejnou podporu a dotace. V poslední době však jeho projekty několikrát narazily. 

V souvislosti s prostějovským olympijským centrem se hovořilo o tom, že dotační program měl být upraven podle potřeb projektu. Ani to mu ale nepomohlo, protože slibovaná dotace na výstavbu centra stále nedorazila.

Česká sportovní letos zorganizovala v kooperaci s pražskou O2 arenou první ročník ojedinělé sportovní akce, tenisového Laver Cupu. Černošek a spol v rámci něj lákali diváky do Prahy na hvězdy celosvětového formátu, jako jsou Federer nebo Nadal.

Město Praha chce ale nakonec omezit podporu turnaje. Projekt se nejspíš nakonec bude muset smířit namísto původně slibované desetimilionové dotace maximálně se 3,3 miliony korun.

S manželkou na kurtech i v kanceláři

Černošek je dále jednatelem a zároveň společníkem marketingové společnosti TK PLUS se sídlem v Prostějově. Ta se v rámci své činnosti soustředí na pořádání sportovních a kulturních akcí. Podle zjištění HlídacíPes.org se tato společnost rovněž stará o propagaci Olomouckého kraje.

V aktivitách sportovního bosse hraje roli i jeho manželka. Petra Černošková je bývalá tenistka, která profesně vyrůstala na prostějovských kurtech.

Dnes je ředitelkou turnaje J&T Banka Prague Open, zatímco Černošek v tomto případě zastává funkci promotéra. Manželé Černoškovi společně figurují jak v akciové společnosti Tenis klub Prostějov, tak v TK PLUS.

Společníci a jejich neslavný byznys

Zajímavou roli v Černoškových aktivitách sehrává postava Rolanda Uhriny, advokáta pocházejícího ze Slovenska. Jeho předlužená společnost Centrum 3000 je spolumajitelem TK PLUS a České sportovní.

Centrum 3000 není jediná společnost vlastněna Uhrinou, která se potýká s problémy. Týká se to i společností, kde je Uhrina členem statutárního orgánu nebo dozorčí rady. Jako předseda představenstva se také setkává s Petrou Černoškovou v Moravské sportovní ovládající prostějovský volejbal.

V čele předsednictva volejbalového klubu se střetává trojice postav, která stála i u jednání ohledně olympijského centra. Jedná se opět o Miroslava Černoška společně s bývalým hejtmanem Jiřím Rozbořilem a exprimátorem Miroslavem Pišťákem.

Černošek je od roku 2013 akcionářem v záhadné společnosti BIC Export Import a.s. Ta v současnosti vykazuje dluh vůči státu. Společnost byla do roku 2014 vedena jako obchodní firma MPS Holding a.s.

U jejího zrodu roku 2011 stál Tomáš Medek, mimo jiné někdejší sponzor místních sportovních oddílů a bývalý šéf Modřanské potrubní (dnes Modřany Power v insolvenci). Dále je také znám jako poradce bývalého ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kocourka. V radě MPS Holdingu svého času působila také Petra Černošková.

Černošek dále vlastní 25% podíl ve spolku Vzdělávací institut Prostějov. Institut nabízí zejména rekvalifikace a školení v oblasti manuální práce. Stopy dalšího společníka institutu, Michala Ptáčka, vedou také k TK Prostějov. Tenisový klub se podílí i na výstavbě zmiňovaného sportovního centra v Prostějově prostřednictvím spolku Prostějov olympijský.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře