V říjnu 2017 získal miliardář Pavol Krúpa od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Soud stvrdil prohru bývalé firmy miliardáře Pavla Krúpy v kauze prodeje někdejších Bakalových bytů

Napsal/a Jan Žabka 7. srpna 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Společnost Serbina Consulting, která dříve pod názvem ARC equity services patřila podnikateli Pavlu Krúpovi, neuspěla s odvoláním proti rozsudku Okresního soudu v Ostravě ve sporu se společnostmi Heimstaden Czech, bývalé Residomo, a RPG Instrustries ve věci prodeje bývalých bytů OKD. Jde o pravomocný výsledek soudního sporu, o kterém průběžně informuje redakce HlídacíPes.org.

Odvolací soud definitivně zamítl žádost společnosti Serbina Consulting o náhradu škody, která měla tehdejším nájemníkům ostravských bytů vzniknout neumožněním jejich přednostního odkupu před prodejem bytového fondu z někdejšího majetku těžební společnosti OKD.

Společnost teď musí oběma žalovaným firmám zaplatit náklady na soudní řízení v celkové výši přes 140 tisíc korun. Vyplývá to z dosud nepublikovaného pravomocného rozsudku Krajského soudu v Ostravě z června 2020. HlídacíPes.org ho má k dispozici.

„Nabídková povinnost vlastníka bytového fondu OKD nabídnout předmětné byty k prodeji nájemcům těchto bytů byla vázána na splnění dvou předpokladů, a to za 1., že byty budou rozčleněny na bytové jednotky, a za 2., že se jejich vlastník rozhodne tyto bytové jednotky prodat. Ani jeden z těchto předpokladů dosud nenastal, přičemž ze smlouvy neplyne pro vlastníka bytového fondu ani povinnost tyto předpoklady splnit,“ píše se v něm.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

To odpovídá skutečnosti, že prodej společnosti RPG Byty společnosti Round Hill Capital, který v roce 2015 uskutečnily firmy RPG Industries a dnešní Heimstaden, nebyl prodejem samostatných bytů, ale celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy. „V té souvislosti nelze souhlasit s názorem žalobkyně, že prodej 100 % obchodního podílu jiné společnosti je totéž co prodej bytu,“ píše senát vedený soudkyní Radmilou Baďurovou, a potvrzuje tak rozsudek okresního soudu z dubna 2019.

Pozůstatek z privatizace OKD

Společnost Heimstaden Czech je současný majitel někdejších bytů OKD, společnost RPG Industries Limited je právní nástupkyní společnosti Karbon Invest, která OKD v roce 2004 získala. Žalobu na ně podala Serbina Consulting, tehdy ještě ARC equity services, v srpnu 2016.

Ve sporu šlo o jeden byt a náhradu škody (včetně nemajetkové újmy) v celkové výši přes milion korun.

Tehdejší ARC equity nebyla přímo nájemcem bytu, převzala však pohledávku nájemkyň jednoho z ostravských bytů s tím, že v případě úspěchu žaloby jí zaplatí 50 % z vymožené částky.

„Společností byla podána žaloba ve věci náhrady škody, která vznikla nájemníkům bytového fondu OKD tím, že nájemníkům nebylo přiznáno právo na odkup těchto bytů za zvýhodněných podmínek 40 tisíc korun za byt stanovených v privatizační smlouvě z roku 2004,“ citoval v únoru 2018 server iDnes mluvčí společnosti ARC Barboru Hanákovou.

Nyní je to právě ARC equity, kdo ve sporu prohrál a má zaplatit náklady na řízení. Firma se v mezičase přejmenovala na Serbina Consulting a.s. a miliardář Krúpa ji opustil v dubnu 2017, tedy tři roky před pravomocným rozsudkem krajského soudu.

Jen další z Bakalovo-Krúpovských sporů

Senát krajského soudu složený z předsedkyně senátu Radmily Baďurové a soudkyň Šárky Žmolilové a Terezy Kravalové teď rozhodl ve prospěch RPG a Heimstaden. Potvrdil tak rozsudek Okresního soudu v Ostravě, který v odůvodnění argumentoval mimo jiné právě tím, že nárok na koupi bytu za zvýhodněnou cenu měl podle smlouvy vzniknout pouze v případě, že se budou prodávat jednotlivé bytové jednotky. To se ale nestalo.

Prodej RPG Byty společnosti Round Hill Capital v roce 2015 byl ale prodejem celých společností, v jejichž portfoliu byly celé bytové domy.

Pavol Krúpa, respektive firmy, v nichž působil, podal na Zdeňka Bakalu v souvislosti s krachem těžební společnosti OKD několik dalších žalob. I tyto Krúpovy aktivity jsou považovány za jeden z důvodů, proč slovenský miliardář  vloni získal z rukou prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

Žalobu na Krúpu podal naopak i Bakala. U soudů v USA se domáhá satisfakce za vydírání a dehonestační kampaň, kterou si podle něj objednal a zaplatil právě Krúpa. I tento spor HlídacíPes.org sleduje. Podle aktuálních informací slovenský byznysmen u amerického Federálního soudu v Charlestonu neuspěl se svou námitkou, že soud v Jižní Karolíně není věcně příslušný řešit Bakalovu žalobu.

Informaci o vývoji v případu potvrdila na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Zdeňka Bakaly Šárka Samková. „Soud v americkém státě Jižní Karolína námitku 8. května zamítl. Soudce shledal, že byly splněné tzv. minimální kontakty s daným místem,” upřesňuje Samková.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)