Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
V říjnu 2017 získal miliardář Pavol Krúpa od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.
printscreen Česká televize,

Soud v USA dál řeší Bakalovu žalobu kvůli vydírání, Krúpa se stížností neuspěl

Slovenský byznysmen Pavol Krúpa u amerického Federálního soudu v Charlestonu neuspěl se svou námitkou, že soud v Jižní Karolíně není věcně příslušný řešit žalobu finančníka Zdeňka Bakaly. Ten se domáhá satisfakce za vydírání a dehonestační kampaň, kterou si podle něj objednal a zaplatil právě Krúpa.

Informaci o vývoji v případu potvrdila na dotaz HlídacíPes.org mluvčí Zdeňka Bakaly Šárka Samková. „Soud v americkém státě Jižní Karolína námitku 8. května zamítl. Soudce shledal, že byly splněné tzv. minimální kontakty s daným místem,” upřesňuje Samková.

V Česku se o tomto posunu v případě dosud nepsalo. Od května se pak – pravděpodobně i vlivem koronavirové krize v USA – v tématu zatím nic dále nepohnulo.

Bakala: vydírali mne

Zdeněk Bakala je přesvědčen, že služby kontroverzního podnikatele Adama Swarta a jeho „davy na objednávku“ si najal slovenský finančník Krúpa. V září 2018 proto na oba muže podal žalobu.

Podle ní se Swart a Krúpa snažili Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za to, že „měsíce trvající obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“ ukončí.

Swart už letos v lednu s Bakalou uzavřel dohodu o narovnání a veřejně se omluvil za to, že jeho firma „vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi“.

„Nyní se posuzují důkazy o spolupráci Crowds on Demand a firmy Pavola Krúpy, které se Swart v rámci dohody o narovnání rozhodl předat,“ dodává Samková.

Naopak Pavol Krúpa nemá podle vyjádření své mluvčí Barbory Hanákové „žádnou informaci o rozhodnutí soudu ve vztahu k námitce nepříslušnosti a absence pravomoci soudu USA“ a žádné rozhodnutí soudu v této věci mu nebylo doručeno.

Vzhledem k tomu, že ze strany soudu USA není ničeho doručováno, pan Krúpa nemá žádné povědomí o tom, v jakém stadiu se nyní řízení nachází. Vzhledem k uzavření státních hranic se pan Krúpa nemá možnost ani seznámit s případným obsahem spisu, ani se účastnit jakýchkoliv jednání. Pokud ve věci probíhají úkony a jednání bez přítomnosti pana Krúpy, pak uvedené považuje za fatální zásah do základních lidských práv zaručených Úmluvou,“ říká Hanáková.

Kopie rozhodnutí soudu: 

Bakalovi mají své americké sídlo v Hilton Head v americkém státě Jižní Karolina. Právě tam proti nim probíhaly demonstrace a protesty. Kromě toho najatí autoři systematicky oslovovali kritickými maily i telefonáty instituce spojené s Bakalou. Například Aspen Insitut, pražské centrum Dox či Design Museum v Londýně, jehož je Bakala sponzorem.

Žalobní spis odkazuje i na facebookové stránky s českými vyhrůžkami smrtí Zdeňku Bakalovi, ať již zastřelením, oběšením, ubitím či useknutím hlavy.

Žaloba byla podána podle amerického federálního zákona RICO, který byl přijat v šedesátých letech minulého století k boji se zločineckými organizacemi.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Součástí dohody Swarta s Bakalou o narovnání je i webová stránka ApologyToBakala (v překladu Omluva Bakalovi). Na ní ve třech jazycích: anglicky, česky a slovensky Swart vysvětluje okolnosti zakázky.

„Jsem rád, že jsme já a moje společnost Crowds on Demand vyřešili tento spor s panem Zdeňkem Bakalou. Společnost Crowds on Demand byla najata společníky firmy Krupa Global Investments, kterou, pokud vím, řídí Pavol Krúpa, aby vedla nepřátelskou kampaň proti panu Bakalovi, a Crowds on Demand dostávala pokyny k vedení této kampaně výhradně od těchto společníků,“ stojí v úvodu omluvy podepsané Swartem.

Krúpa: Nemám s tím nic společného

Firma Crowds on Demand najala a platila v USA komparzisty, aby se vydávali za demonstranty vystupující na obranu českých horníků OKD jako koalice „Stop Bakala“ a protestovali ve čtvrti, kde Bakalovi v Hilton Head v Jižní Karolíně bydlí.

Krúpa dlouhodobě tvrdí, že se Swartem a jeho firmou nemá nic společného.

„Pan Pavol Krúpa nemá se zmiňovanými aktivitami, které měla vykonávat společnost Crowds on Demand pana Adama Swarta, žádnou spojitost. Pan Swart v této věci konal či koná dle vlastního uvážení, pan Krúpa žádnou činnost pana Swarta spojenou s osobou Zdeňka Bakaly neinicioval ani nefinancoval, v Jižní Karolíně nikdy nebyl,” řekla už dříve na dotaz HlídacíPes.org jeho mluvčí Barbora Hanáková.

„Pan Krúpa považuje tvrzení pana Bakaly za zmatečná a nepravdivá. Zdeněk Bakala účelově poškozuje a očerňuje dobrou pověst pana Krúpy a účelově dehonestuje jeho dobré jméno,“ doplnila nově.

Slovenský finančník, který se ale svým odporem k Bakalovi dlouhodobě nijak netají, ve svém posledním podání namítá mimo jiné právě to, že v Jižní Karolíně nikdy nebyl. Podle soudce však jeho fyzická přítomnost v místě není rozhodující.

Na výsledku sporu má prý zájem i samotný stát Jižní Karolína – s ohledem na to, že jde o zásah do práv jednoho z jeho rezidentů a to, že i „další lidé ve městě byli vystaveni dezinformacím“.

Krúpa si původně pro spor najal čtyři právníky, s nimiž ale ukončil spolupráci a nemá tedy nyní u amerických soudů právní zastoupení. „Pan Krúpa má v úmyslu se hájit sám,“ potvrzuje Barbora Hanáková.

Krúpu v této souvislosti soudce federálního soudu poučil, že i když se rozhodl zastupovat sám sebe, musí se řídit pravidly soudu a vyzval jej, ať se seznámí s federálním občanským soudním řádem a místním občanskými právními předpisy.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

10 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  Krupa = lhar. A jeste k tomu dalsim lharem (Emanem) vyznamenany.

  • skeptik napsal:

   Inu, vrána k vráně sedá. K panu Bakalovi sice žádné zvláštní sympatie nepociťuji, ale plísnit z našich miliardářů právě a pouze pana Bakalu, neboť není nijak napojen na Rusko, zatím co ostatní naši miliardáři na Rusko většinou napojeni jsou a jsou svými praktikami buďto stejní nebo ještě horší než pan Bakala, to mi vadí.

  • Radomír napsal:

   Bakala je v soudním sporu s L. Zaorálkem soudně potvrzený gauner, který veřejně přislíbil, že byty OKD odprodá nájemníkům, kteří na ně měli mít podle zákona předkupní právo, za cenu, za kterou mu je min financí Sobotka a spol darovali, tedy za 40 tisíc Kč za kus, nebytové prostory a pozemky dostal Bakala od státu zdarma.

   • Petr napsal:

    Nájemci podle zákona žádné předkupní právo nemeli. Pokud ano, mají se obrátit na naše slavné soudy. Ty ale nefunguji tak efektivně jako americké, čehož zneužíváte i Vy a sirite dezinformace.

    Předkupní právo na byty OKD nikdy nikdo neviděl!

   • skeptik napsal:

    Ano, pan Bakala bezesporu gaunerem je, jenže není mezi našimi miliardáři zdaleka gaunerem jediným. Proč pokud některé noviny nebo časopisy cosi napíší o nekalé činnosti některého jiného našeho miliardáře, pak vzápětí zpráva zmizí a není o ní náhle ani vidu, ani slechu? O průšvizích pana Bakaly se dozvím vše z první ruky. Proč o často i větších průšvizích ostatních našich miliardářů, většinou napojených na Rusko, se cosi dozvím pouze nějakým omylem nebo nedopatřením a vzápětí zpráva zmizí a nikdo se průšvihy těchto miliardářů už nezabývá? Není vám to Radomíre divné? Mně ano. Proč ostatní gauneři mezi našimi miliardáři požívají takové ochrany? Čím si takovou ochranu zasloužili?

 2. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Jenže, pan Bakala je českým soudem potvrzen jako „gauner“ („Praha – Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek se nemusí omluvit finančníkovi Zdeňku Bakalovi. Ač jej nazval gaunerem. Pražský městský soud žalobu podnikatele zamítl. Bakala po Zaorálkovi požadoval 300 tisíc korun a omluvu.
  „Podle soudu byla slova na adresu pana Bakaly ostrou, ale přípustnou kritikou. Zdeněk Bakala je veřejná osoba a musí s takovým kritickým vyjadřováním na svou adresu počítat,“ uvedla mluvčí soudu Martina Lhotáková.“).

  • Petr napsal:

   Působí to na mě tak, ze soud netvrdí, ze je gauner, ale ze to slovo není sprosté a silné dost na to, aby se dalo považovat za zalovatelnou urážku. Plus bla bla bla o veřejné osobě, již bezpochyby je.

 3. Dušan napsal:

  V říjnu 2017 získal miliardář Pavol Krúpa od prezidenta Miloše Zemana Medaili Za zásluhy.

  Chápu to správně, že Pavol Krúpa byl pouze vykonavatel a zadavatel mu veřejně v přímém přenose poděkoval. Marně vzpomínám za co jiného by si vyznamenání zasloužil.

  • skeptik napsal:

   Vy mi snad Dušane čtete myšlenky. Myslím, že jste trefil hřebík přímo doprostřed hlavičky. Jen velká škoda, že takový komentář musí napsat čtenář Dušan na diskuzní stránce Hlídacího psa a nepřijde s tím žádný novinář, ani investigativní reportér v TV.

 4. skeptik napsal:

  Ano, pan Bakala bezesporu gaunerem je, jenže není mezi našimi miliardáři zdaleka gaunerem jediným. Proč pokud některé noviny nebo časopisy cosi napíší o nekalé činnosti některého jiného našeho miliardáře, pak vzápětí zpráva zmizí a není o ní náhle ani vidu, ani slechu? O průšvizích pana Bakaly se dozvím vše z první ruky. Proč o často i větších průšvizích ostatních našich miliardářů, většinou napojených na Rusko, se cosi dozvím pouze nějakým omylem nebo nedopatřením a vzápětí zpráva zmizí a nikdo se průšvihy těchto miliardářů už nezabývá? Není vám to Radomíre divné? Mně ano. Proč ostatní gauneři mezi našimi miliardáři požívají takové ochrany? Čím si takovou ochranu zasloužili?

Přidávání komentářů není povoleno