Levhart sněžný v ústecké zoo. / Foto: Profimedia

Seděl na dvou židlích. Teď kvůli kauze peněz pro ústeckou zoo chtějí strany odvolání politika Eichlera

Napsal/a Robert Malecký 2. března 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Přes tři roky je ústecký politik Jan Eichler předsedou dozorčí rady zdejší zoo a zároveň zakladatelem Nadačního fondu Folivora, který jménem zoologické zahrady vybíral od dárců peníze. Jenže letos se ukázalo, že z nich zoo zatím neviděla ani korunu, a tak s fondem ukončila spolupráci. Některé strany v ústeckém městském zastupitelstvu nyní hledají cesty, jak Eichlera z dozorčího orgánu zoo odvolat.

Bývalý zastupitel za Sportovce a ČSSD Jan Eichler je mimo jiné i dlouholetým ředitelem Domu dětí a mládeže v Ústí nad Labem. Když v roce 2017 město přeobsadilo dozorčí radu zoo, najmenovalo do ní i Eichlera, který se vzápětí stal jejím předsedou. Zároveň byl ale zakladatelem Nadačního fondu Folivora, který měl pro zoo vybírat peníze.

Nakonec vybral přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Zoo ale nedostala nic, podle prezidenta fondu Karla Sladkého není na pomoc připravena, nemá stavební povolení na projekty. Fond ale po celou dobu z peněz odebíral 35 procent. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence.

Fond vybíral peníze od dárců bez jakékoli písemné smlouvy se zoo, vše bylo pouze na ústní dohodě. Zoologická zahrada proto před měsícem oznámila, že s fondem ukončuje veškerou spolupráci, a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se zase chystá předat celou věc policii.

Jan Eichler pro HlídacíPes.org uvedl, že chtěl pomoci dobré myšlence. „Zvažuji, jak svou pomoc při vzniku podpory zoo ukončit,“ uvedl s tím, že pomohl jen k založení a vše ostatní bylo v režii prezidenta. Se zvažováním mu možná brzy pomohou ústečtí politici. Část z nich totiž požaduje Eichlerovo odvolání z dozorčí rady.

Třeba předsedkyně hnutí PRO! Ústí Karolina Žákovská se domnívá, že by rada měla být přeobsazena. „Problém dozorčí rady zoo bych nezužovala na osobu jejího předsedy. Ve stávající podobě ji považuji za zbytečnou – přestože má být odborným orgánem, nemají v ní většinu odborníci, natož nezávislí, se zastupitelstvem nijak nespolupracovala, neuvědomuji si, že by nám někdy byl předložen jakýkoliv její výstup. Též nemám pocit, ze by se skutečně zabývala problémy či problematickými kroky zoo,“ říká Žákovská.

Její hnutí před nedávnem vstoupilo do koalice s vládnoucím hnutím ANO. Jeho radní Eva Nováková, která má v hnutí agendu zoo na starosti, říká, že se koalice situací zabývat musí. „Možná to fond kdysi myslel dobře, ale poškodil zoo, využíval její jméno,“ říká Nováková.

Ta upozornila, že dozorčí radě tak jako tak končí letos na podzim čtyřletý mandát. „Zatím jsme to neřešili, ale čekají nás nové volby členů,“ říká Nováková.

Opoziční hnutí Vaše Ústí se přiklání k variantě, podle níž by měl být Eichler neprodleně odvolán. „Ústecká zoologická zahrada dlouhodobě čelí mnoha vnitřním i vnějším problémům a to poslední, co na cestě k tolik potřebné konsolidaci potřebuje, je to, aby kterýkoliv z představitelů této významné městské příspěvkové organizace byl jakkoliv spojován s pochybnými aktivitami fondu,“ říká předsedkyně hnutí Yveta Tomková s tím, že dvojrole Jana Eichlera v pozici jednoho ze zakladatelů nadačního fondu Folivora a současně i člena a předsedy dozorčí rady zoo je neudržitelná. „Pokud pan Eichler v řádu jednotek dnů dozorčí radu sám neopustí, očekáváme zásah ze strany rady města a jeho odvolání,“ říká Tomková.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)