Seznamování tuleňů v ústecké ZOO / Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Jen jsem pomohl, vše bylo v režii prezidenta fondu, říká ke kauze Folivora šéf dozorčí rady zoo Eichler

Napsal/a Robert Malecký 20. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Zakladatelem nadačního fondu Folivora, se kterým ústecká zoo rozvázala veškerou spolupráci a neviděla od něho za tři a půl roku jedinou korunu, je bývalý zastupitel Jan Eichler (dříve ČSSD a Sportovci). V nynějším sporu se tak ocitl ve zvláštní pozici: od roku 2017 je totiž Eichler předsedou dozorčí rady zoo, kde měl hájit zájmy města jako zřizovatele.

Nadační fond Folivora vybral pro ústeckou zoo přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence, zoo nedostala nic.

Fond vybíral peníze od dárců bez jakékoli písemné smlouvy se zoo, vše bylo pouze na ústní dohodě. Zoologická zahrada proto před dvěma týdny oznámila, že s fondem ukončuje veškerou spolupráci, a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se zase chystá předat celou věc policii.

O možných potížích, které při špatně nastavené formě spolupráce s fondem hrozily, přitom roky věděla dozorčí rada zoologické zahrady. Tedy poradní orgán, který zřídilo město poté, co se ukázalo, že zahrada není v dobré finanční kondici. Například na zasedání 5. prosince 2017 upozorňoval člen dozorčí rady Petr Brázda (za KSČM) že by se při spolupráci s fondem mělo postupovat opatrně. O dva měsíce později na jednání rady zaznělo, že zoo nebude realizovat žádné společné akce, dokud nebude vše projednáno se zřizovatelem, tedy s městem Ústí nad Labem. Na dalším zasedání pak zazněla informace, že činnost nadačního fondu odsouhlasil tehdejší náměstek primátorky Jiří Madar (Ústecké fórum občanů).

Vše bylo na prezidentovi

Po celou dobu, kdy dozorčí rada tyto varovné signály měla, byl jejím předsedou Jan Eichler. Dlouholetý ředitel Domu dětí a mládeže, bývalý zastupitel za ČSSD a Sportovce a rovněž muž, který s Karlem Sladkým nadační fond Folivora založil. Zůstal v roli zakladatele, zatímco Sladký se stal prezidentem.

Po několika urgencích Eichler poskytl redakci HlídacíPes.org rozhovor, v němž svou roli vysvětluje.

  • Jak vnímáte současnou situaci, kdy zoo vypověděla spolupráci s fondem Folivora?

Mrzí mě to, byl jsem ubezpečen že nadační fond plnil podmínky statutu, které mu byly nastaveny v roce 2016 vedením zoo.

  • Jak jste se ocitl v pozici jednoho ze dvou zakladatelů fondu?

Oslovil mě pan Sladký a zoo mě odsouhlasila. Já do toho šel s cílem podpořit zoo a jejich aktivity.

  • Jaké jsou vaše vztahy s prezidentem fondu Sladkým? 

S panem Sladkým komunikuji a snažím se, aby předal pověřenému vedení zoo všechny informace.

  • Po delší čas jste byl v pozici zástupce fondu i dozorčí rady zoo, tedy na obou stranách sporu. Co jste v těchto pozicích dělal pro odvrácení současné situace a zpřehlednění spolupráce mezi fondem a zoo? Jde například o fakt, že mezi fondem a zoo neexistovala žádná písemná smlouva.

Opakovaně osobně i písemně jsem vyzval pana Sladkého k odstranění nedostatků a ke komunikaci s ředitelem zoo. Písemná smlouva byla připravována zoo a pan Sladký se na ní aktivně podílel.

  • Jak komentujete to, že fond z vybraných zhruba dvou milionů korun uspokojil svou režii ve výši cca 700 tisíc korun, ale nevyplatil zatím jedinou korunu na projekty ústecké zoo?

Nemám důvod to komentovat, rád bych, aby prezident vše uvedl na pravou míru. Nadační fond dodržuje statut. Ze strany zoo Ústí nad Labem nebyl zahájen žádný projekt tak, aby bylo možné peníze vyplatit, projekty si zadala sama zoo. 700 000,- jsou náklady na 45 měsíců činnosti, tedy cca 15 555,- Kč na měsíc. 35% bylo stanoveno ze zákona o nadacích a nadačních fondech.

  • Jak funguje vnitřní struktura fondu? Kolik osob a které se podílejí na jeho chodu? Jaká byla vaše úloha coby zakladatele?

Pomohl jsem skutečně k založení a vše ostatní bylo v režii prezidenta. Jsem zakladatelem, nadační fond funguje podle statutu a je v kontaktu s rejstříkem nadačních fondů při krajském soudu, o čemž vedení zoo bylo informováno. Na práci se podílejí dva lidé, kteří musí dodržovat statut a limit 35% nákladů na provoz.

  • Hodláte ze situace vyvodit nějaké další kroky, ať už ve vztahu k fondu nebo vašemu členství v orgánech zoo?  

Určitě jsem chtěl pomoci dobré myšlence a všechny své aktivity jsem vždy vykonával jako dobrovolník – bezplatně. Zvažuji, jak svou pomoc při vzniku podpory zoo ukončit. Naší zoo však stále budu přát to nejlepší, a především dostatek prostředků na její provoz i další rozvoj. Je to zařízení města, které si pozornost nás všech jistě zaslouží.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)