Levhart sněžný v ústecké zoo. / Foto: Profimedia

Dva miliony od dárců, režie 700 tisíc, vyplaceno nula. Jak fond místo na zvířátka vybíral především na sebe

Napsal/a Robert Malecký 11. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Nadační fond Folivora vybral pro ústeckou zoo přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Na opakovaný dotaz redakce HlídacíPes.org a Českého rozhlasu to uvedl prezident fondu Karel Sladký. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence, zoo nedostala nic.

Zbylé peníze teď bude fond dárcům vracet, pokud projeví zájem. Budou ale ponížené právě o 35procentní režii, kterou si fond nárokuje.

Karel Sladký dosud tvrdil, že je na účtech kolem půl milionu korun, později částku opravil na 700 tisíc. „500 tisíc, já nevím, nebo 700, řekl jsem částku, na kterou jsem si vzpomněl,“ říkal ještě o víkendu Sladký.

HlídacíPes.org pak z dostupných výročních zpráv a jiných dokumentů spočítal, že celkové příjmy fondu musely od založení v roce 2017 vysoko přesáhnout částku milion korun. Na to prezident Sladký reagoval ve středu e-mailem, v němž přiznal skutečné příjmy. „Celkový příjem na účet NF od založení činí 2 024 120,-, současný stav včetně 100 000 z účtu KB činí 1 237 677,- Kč. Ne všechny peníze byly určeny na projekty Zoo ÚL, nadační fond má drobné své projekty,“ napsal Sladký s tím, že vyúčtování bude provedeno do konce března 2021 „v souladu s dohodou s obchodním rejstříkem a nastalou situací“.

Nastalá situace znamená, že poté, co Sladký dlouhodobě odmítal vedení zoologické zahrady předložit zprávy o hospodaření fondu a stav jeho účtu, s ním zoo minulý pátek ukončila veškerou spolupráci a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se chystá předat celou věc policii.

Bohatý život fondu

Zoologická zahrada z peněz, které byly vybírány na její podporu, zatím neviděla ani korunu. Podle Sladkého nesplnila podmínky, aby jí mohl fond peníze vyplatit. Prakticky tak z podpory dosud „žil“ jen nadační fond, a to velmi štědře. Za tři roky činnosti „ukousl“ z podpory měst, firem i malých dárců minimálně 700 tisíc korun.

„Bohužel to odpovídá číslům, která jsem zhruba předpokládala. Jsem přesvědčená o tom, že naprostá většina dárců dávala fondu peníze s přesvědčením, že pomohou ústecké zoo, přitom – zdá se – podporovala spíše nadační byznys pana Sladkého, a to poměrně velkoryse,“ říká ústecká zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí), která je činná v pracovní skupině pro řešení situace v zoo.

Zastupitelka namítá, že zoo si mohla dárce oslovovat sama a bylo by to pro ni výhodnější. Mezi zoologickou zahradou a fondem navíc po celou dobu neexistovala žádná písemná smlouva, která by upravovala podmínky, za nichž budou vybrané peníze do zoo proudit. Vše se dělo jen na základě ústní dohody. „Každopádně v tuto chvíli je třeba udělat vše pro to, aby zoo získala alespoň zbytek prostředků, které se na účtech fondu nacházejí. Pokud je fond odmítne vyplatit, měla by zoo dát soudu návrh na jeho zrušení, neboť by v takovém případě bylo evidentní, že fond neplní účel, ke kterému byl zřízen,“ říká Žákovská.

Podle Sladkého je ovšem možné, že se peníze budou dárcům vracet. „Zároveň budou v následujících dnech osloveni všichni partneři, kteří se zapojili do krátkodobého či dlouhodobého projektu v návaznosti na generel Zoo ÚL s dodatkem ke smlouvě, ať sami rozhodnou, jak má NF s vázanými finančními prostředky naložit,“ uvedl ve středečním prohlášení nadačního fondu. Každopádně podle Sladkého platí, že dárci dostanou zpět pouze 65 procent darované částky.

Vybíráme dál…

Fond, který byl podle dostupných archivních dokumentů a zmínek založen na podporu ústecké zoologické zahrady, nyní ve své činnosti pokračuje a dál vybírá od dárců peníze. „NF nadále pracuje dle statutu ve snaze podpořit zoo na území ČR,“ píše v prohlášení fondu jeho prezident Karel Sladký.

Na přímý dotaz, které konkrétní zoologické zahrady má na mysli a zda s nimi fond má uzavřené smlouvy, reaguje tvrzením, že v jednání jsou zoo v Chomutově a v Děčíně. Tam prý mají nabídku projednat zastupitelstva.

„Ano, oslovili nás, prověřili jsme si je a odmítli,“ říká ovšem ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová. A podobné je to podle mentora ústecké zoo Davida Nejedla i v Chomutově. „V Liberci to ani nezkoušeli, odmítli bychom je také. Sponzorství si řešíme sami,“ říká Nejedlo, který je kromě dohledu nad ústeckou zoo i ředitelem zoologické zahrady v Liberci. „Takže nevím o žádné zoo, kterou by nyní Folivora zastupovala. Pokud to tvrdí, měli by její jméno zveřejnit,“ říká Nejedlo.

S Folivorou nehodlá spolupracovat ani zoo ve Dvoře Králové nad Labem. „Tyto věci si řešíme sami. Vím, že zmíněná firma opakovaně oslovovala obce v Ústeckém kraji. Bylo to nedůstojné,“ říká její ředitel Přemysl Rabas.

Informace o tom, že jím uváděné zoo v Děčíně a Chomutově nejeví o spolupráci zájem, prý Karla Sladkého překvapily. „Já o ničem nevím,“ říká.

Prostě to vymažeme

Fond Folivora v posledních dnech v tichosti upravil své webové stránky, na kterých dál vybírá na podporu zoologických zahrad. Kompletně z nich zmizela jakákoli zmínka o ústecké zoologické zahradě, na jejíž podporu byl původně založen. Vystupuje tak v roli univerzálního nadačního fondu na podporu všech zoo. Nadále na stránce chybějí podrobné informace o hospodaření fondu nebo výroční zprávy – vyjma jediné z roku 2019, o níž jsme psali zde.

Z archivu uložených webových stránek je ovšem možné zrekonstruovat, že vybírané peníze byly přímo určeny pro ústeckou zoo. Plyne to z verze stránek ze srpna 2020, kterou zachytil internetový projekt archive.org.

Aktuální výzva dárcům na stránkách folivora.cz. Zdroj: Screenshot

 

Verze ze srpna 2020. Zdroj: Screenshot

Je pod ní podepsán i tehdejší ředitel zoo Roman Končel. Zdroj: Screenshot

V nové verzi se mluví o tom, že byl fond založen na podporu všech zoo v Česku. Zdroj: Screenshot

V původní verzi se ovšem píše výhradně o ústecké zoo. Zdroj: Screenshot


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)