Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Levhart sněžný v ústecké zoo. / Foto: Profimedia
foto: Profimedia,

Dva miliony od dárců, režie 700 tisíc, vyplaceno nula. Jak fond místo na zvířátka vybíral především na sebe

Nadační fond Folivora vybral pro ústeckou zoo přes dva miliony korun, aktuálně je na účtech něco přes 1,2 milionu. Na opakovaný dotaz redakce HlídacíPes.org a Českého rozhlasu to uvedl prezident fondu Karel Sladký. Prakticky to znamená, že zhruba 700 tisíc korun nenávratně spolkla vlastní režie fondu za tři roky existence, zoo nedostala nic.

Zbylé peníze teď bude fond dárcům vracet, pokud projeví zájem. Budou ale ponížené právě o 35procentní režii, kterou si fond nárokuje.

Karel Sladký dosud tvrdil, že je na účtech kolem půl milionu korun, později částku opravil na 700 tisíc. „500 tisíc, já nevím, nebo 700, řekl jsem částku, na kterou jsem si vzpomněl,“ říkal ještě o víkendu Sladký.

HlídacíPes.org pak z dostupných výročních zpráv a jiných dokumentů spočítal, že celkové příjmy fondu musely od založení v roce 2017 vysoko přesáhnout částku milion korun. Na to prezident Sladký reagoval ve středu e-mailem, v němž přiznal skutečné příjmy. „Celkový příjem na účet NF od založení činí 2 024 120,-, současný stav včetně 100 000 z účtu KB činí 1 237 677,- Kč. Ne všechny peníze byly určeny na projekty Zoo ÚL, nadační fond má drobné své projekty,“ napsal Sladký s tím, že vyúčtování bude provedeno do konce března 2021 „v souladu s dohodou s obchodním rejstříkem a nastalou situací“.

Nastalá situace znamená, že poté, co Sladký dlouhodobě odmítal vedení zoologické zahrady předložit zprávy o hospodaření fondu a stav jeho účtu, s ním zoo minulý pátek ukončila veškerou spolupráci a dárce vyzvala, aby o své peníze požádali zpět. Město coby zřizovatel zoo se chystá předat celou věc policii.

Bohatý život fondu

Zoologická zahrada z peněz, které byly vybírány na její podporu, zatím neviděla ani korunu. Podle Sladkého nesplnila podmínky, aby jí mohl fond peníze vyplatit. Prakticky tak z podpory dosud „žil“ jen nadační fond, a to velmi štědře. Za tři roky činnosti „ukousl“ z podpory měst, firem i malých dárců minimálně 700 tisíc korun.

„Bohužel to odpovídá číslům, která jsem zhruba předpokládala. Jsem přesvědčená o tom, že naprostá většina dárců dávala fondu peníze s přesvědčením, že pomohou ústecké zoo, přitom – zdá se – podporovala spíše nadační byznys pana Sladkého, a to poměrně velkoryse,“ říká ústecká zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí), která je činná v pracovní skupině pro řešení situace v zoo.

Zastupitelka namítá, že zoo si mohla dárce oslovovat sama a bylo by to pro ni výhodnější. Mezi zoologickou zahradou a fondem navíc po celou dobu neexistovala žádná písemná smlouva, která by upravovala podmínky, za nichž budou vybrané peníze do zoo proudit. Vše se dělo jen na základě ústní dohody. „Každopádně v tuto chvíli je třeba udělat vše pro to, aby zoo získala alespoň zbytek prostředků, které se na účtech fondu nacházejí. Pokud je fond odmítne vyplatit, měla by zoo dát soudu návrh na jeho zrušení, neboť by v takovém případě bylo evidentní, že fond neplní účel, ke kterému byl zřízen,“ říká Žákovská.

Podle Sladkého je ovšem možné, že se peníze budou dárcům vracet. „Zároveň budou v následujících dnech osloveni všichni partneři, kteří se zapojili do krátkodobého či dlouhodobého projektu v návaznosti na generel Zoo ÚL s dodatkem ke smlouvě, ať sami rozhodnou, jak má NF s vázanými finančními prostředky naložit,“ uvedl ve středečním prohlášení nadačního fondu. Každopádně podle Sladkého platí, že dárci dostanou zpět pouze 65 procent darované částky.

Vybíráme dál…

Fond, který byl podle dostupných archivních dokumentů a zmínek založen na podporu ústecké zoologické zahrady, nyní ve své činnosti pokračuje a dál vybírá od dárců peníze. „NF nadále pracuje dle statutu ve snaze podpořit zoo na území ČR,“ píše v prohlášení fondu jeho prezident Karel Sladký.

Na přímý dotaz, které konkrétní zoologické zahrady má na mysli a zda s nimi fond má uzavřené smlouvy, reaguje tvrzením, že v jednání jsou zoo v Chomutově a v Děčíně. Tam prý mají nabídku projednat zastupitelstva.

„Ano, oslovili nás, prověřili jsme si je a odmítli,“ říká ovšem ředitelka děčínské zoo Kateřina Majerová. A podobné je to podle mentora ústecké zoo Davida Nejedla i v Chomutově. „V Liberci to ani nezkoušeli, odmítli bychom je také. Sponzorství si řešíme sami,“ říká Nejedlo, který je kromě dohledu nad ústeckou zoo i ředitelem zoologické zahrady v Liberci. „Takže nevím o žádné zoo, kterou by nyní Folivora zastupovala. Pokud to tvrdí, měli by její jméno zveřejnit,“ říká Nejedlo.

S Folivorou nehodlá spolupracovat ani zoo ve Dvoře Králové nad Labem. „Tyto věci si řešíme sami. Vím, že zmíněná firma opakovaně oslovovala obce v Ústeckém kraji. Bylo to nedůstojné,“ říká její ředitel Přemysl Rabas.

Informace o tom, že jím uváděné zoo v Děčíně a Chomutově nejeví o spolupráci zájem, prý Karla Sladkého překvapily. „Já o ničem nevím,“ říká.

Prostě to vymažeme

Fond Folivora v posledních dnech v tichosti upravil své webové stránky, na kterých dál vybírá na podporu zoologických zahrad. Kompletně z nich zmizela jakákoli zmínka o ústecké zoologické zahradě, na jejíž podporu byl původně založen. Vystupuje tak v roli univerzálního nadačního fondu na podporu všech zoo. Nadále na stránce chybějí podrobné informace o hospodaření fondu nebo výroční zprávy – vyjma jediné z roku 2019, o níž jsme psali zde.

Z archivu uložených webových stránek je ovšem možné zrekonstruovat, že vybírané peníze byly přímo určeny pro ústeckou zoo. Plyne to z verze stránek ze srpna 2020, kterou zachytil internetový projekt archive.org.

Aktuální výzva dárcům na stránkách folivora.cz. Zdroj: Screenshot

 

Verze ze srpna 2020. Zdroj: Screenshot

Je pod ní podepsán i tehdejší ředitel zoo Roman Končel. Zdroj: Screenshot

V nové verzi se mluví o tom, že byl fond založen na podporu všech zoo v Česku. Zdroj: Screenshot

V původní verzi se ovšem píše výhradně o ústecké zoo. Zdroj: Screenshot


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

27 komentářů

 1. martin napsal:

  700tis za 3 roky, to je to same jako lehce nadprumernej duchod, nebo jedna odmena vyssiho urednika na ministerstvu financi.
  jestli z toho platili provoz, tak mi to za 3 roky zas tam moc neprijde.
  samozrejme divny je, ze penize hromadili na uctu a tem pro ktere se vybiraly se nedostaly

  • Robert napsal:

   Jestli celá činnost fondu spočívala v tom, že měl stránky a účet, tak je to drahé dost.

  • Jarin napsal:

   Tak se musím přiznat, že jsem nepochopil smysl existence zmíněného fondu. Peníze se k nim pouze sbíhaly, aby se z nich uhradily jakési ,,provozní náklady,, , ale zbytek jim zůstával ,,za nehty,, . To přece zavání zlodějnou, šmejdovstvím apod.

   • martin napsal:

    to jsou všechny fondy, zakládající členové fondů musí přece z něčeho žít. no a do projektů, kvůli kterým vznikly, občas něco málo také spadne, něco málo, občas.

  • Venccc napsal:

   Jednožnačně v tom vidím .. pokus a podvod ( ani ne pokus ale zřejmě jde o Úmysl )

  • cikr napsal:

   Vybrat 2 mil. a nechat si 700tis.je podle Vás OK? Pak že se různé tzv.neziskovky nemají mít dobře.Nakonec si stejně přivlastní i ten zbytek!!Hlavně,že jsou u nás takové lumpárny některými ještě obhajovány.

  • J.pinkas napsal:

   Všechny neziskovky, kde berou na výplaty peníze bych zakázal. Většinou ti nahoře s i z toho udělaly byznys-je mi z nich špatně.

   ´t

 2. Tondach napsal:

  Tak mě při čtení napadlo, jak vláda ODS chtěla udělat důchodovou reformu, taky postavenou na fondech…

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Konečně Vás napadlo aspoň něco. Při takové důchodové reformě, by důchodci museli místo pobírání důchodů, ještě doplácet na platy zaměstnancům fondů, hlavně pro ty vedoucí.

  • evzenbenes napsal:

   No ještě že k tomu nedošlo – důchodci by zaplakali.

 3. fanda napsal:

  Pamatujete jak fungovaly dárcovské SMS cca před 5 lety? DMS 30 korun, 6 korun poplatek operátorovi, takže z účtu strhli 36 Kč. 21 % DPH (-7,56 Kč). 35 % náklady provozovatele sbírky (počítáno z hodnoty DMS .. -10,70Kč ). Zaplatili jste 36 Kč a příjemce (v ideálním případě) dostal 11,70 Kč.

  • laco napsal:

   takto nyní fungují
   rybářské některé revíry. Musíte být zaevidován a při návštěvě nejenže musíte mít samozřejmě drahou povolenku a musíte odeslat SMS na jejich účet kde nad jejich částkou si operátor ještě přiklepne taky pěkný peníz. Nic se nezměnilo. Kde se dá tak trhnout.

   • martin napsal:

    to jsou všechny fondy, zakládající členové fondů musí přece z něčeho žít. no a do projektů, kvůli kterým vznikly, občas něco málo také spadne, něco málo, občas.

 4. Jakub napsal:

  Ten kdo psal tento clanek ma na hlave asi pytel . TAKZE ja jako clovek pisu : Diky pane Babis za snizeni dani .. Mi to pomohlo moc. Parada. Pracujeme 2 takze se to projevi. Diky za penize navic ktere by mi zamestnavatem ani ve snu nedal mozna tak dohromady za 5 let. A ten kdo napise, ze to nic neni tak je mimo realitu. A pro ty dalsi, ja potrebuji penize ted ne za 5 let. A pro ty co napisou ze koblihar – radeji kobliha ted, nez hovno a plna huba kecu.

  • Mispulyn napsal:

   No doufam ze az vam za pet let predlozi ucet na pul milionu bude ta kobliha stat za to

 5. Nikolas napsal:

  …no konečně. ..já se pomátuju dobře ak paní z jednoho podobného fondu řekla že příspěvek 500 Kč je ponižující pro fond…😂😂😂😂😂😂😂

 6. Milan napsal:

  Jarin napsal:
  11.2.2021 (13:54)
  Tak se musím přiznat, že jsem nepochopil smysl existence zmíněného fondu. Peníze se k nim pouze sbíhaly, aby se z nich uhradily jakési ,,provozní náklady,, , ale zbytek jim zůstával ,,za nehty,, . To přece zavání zlodějnou, šmejdovstvím apod.
  X X X X X
  Pane Jarine, myslím, že jste to pochopil velmi dobře!
  Už mnoho let, ode mne žádný žadatel, fond, nadace, …, atd., neviděl ani 1 halíř. Ne proto, že bych byl lakomý, ale jsem dost chytrý, abych ze sebe nenechal dělat hlupáka.

 7. Milan napsal:

  fanda napsal:
  11.2.2021 (14:25)
  Pamatujete jak fungovaly dárcovské SMS cca před 5 lety? DMS 30 korun, 6 korun poplatek operátorovi, takže z účtu strhli 36 Kč. 21 % DPH (-7,56 Kč). 35 % náklady provozovatele sbírky (počítáno z hodnoty DMS .. -10,70Kč ). Zaplatili jste 36 Kč a příjemce (v ideálním případě) dostal 11,70 Kč.
  X X X X X
  Toto je další z řady podvodů: Posílejte sms, hlasujte. Do všemožných anket a soutěží. Někdy dokonce lákají plátce sms, na výhry! Jak to říkal Švejk: To se nám to hoduje, když nám blázni platí!

 8. Josef Jiříček napsal:

  Z tohoto důvodu jsem přestal dávat jakoukoli částku na nějaké fondy. Jsou to normální šmejdi. Vím od přátel, co se tím zabývají a např i fondy pro postižené děti, prostě pro ti, pro které je fond založen a vybírají se finance, nedostanou nakonec ani 10% z té vybrané částky.!!!!! 🙁 Smutné, že ? Všechno ostatní shrábnou ti šéfové fondu, ( nechají se vlastně živit na úkor toho fondu) a také si nechají zaplatit nemalé sumy tváře toho kterého fondu..:( Proto dám finance pouze přímo tomu dotyčnému do ruky, nebo přímo odpovědnému člověku. Nikdy na účet fondu. Jsou to naprosto zbytečné instituce a ještě podporované z financí státu, jako neziskovky..:( To co vykonal pan Sladký, je podle mě jak už tu někdo napsal, šmejdství. Ještě horší, že vybíral a stále ještě vybírá od institucí a i od lidí finance a přitom nemá se ŽÁDNOU ZOO písemnou smlouvu..:( Kdo mu toto dovolil ? 😛 Co dělá policie ? Na co čeká ? 😛 Je mi naprosto jasné, když chci podpořit ZOO nebo i jen jednotlivé zvířátka, jdu přímo na sekretariát ZOO a tam na smlouvu převedu finance. To je platba přímo, kam to patří a určitě ne nějaké pofiderní nadaci. Dále se mi vůbec nelíbí, že když budou muset z nadace vracet ( jakože budou) finance dárcům, proč by měli dostat zpět o 35% !!!!! zpět méně ? 😛 Nooo pan Sladký už finance prohýřil ? Měl by vrátit celou částku.!!! Věřte pane Sladký, že Vám nikdo z dárců platit jakékoliv vymyšlené Vaše náklady platit nebude. !!! Podnikáte ? Tak si je plat’te ze svého.:P

 9. LIBO napsal:

  NEROZUMÍM TOMU, ŽE SE POD NĚCO TAKOVÉHO PODEPÍŠE ŘEDITEL ZOO TOTO JE JEDNOZNAČNÝ OUTSORCING ZOO MUSÍ MÍT AGENTURU NA DARY PROČ TO NENÍ SOUČÁSTÍ ADMINISTATIVY ZOO ODPOVĚD ABY NĚKDO DALŠÍ SE MOHL PŘIŽIVIT

 10. Bohuslav. napsal:

  A co kdo čekal. To je přesně to, proč na žádnou vychcanou sbírku nedám ani korunu. Nehodlám živit příživníky a radši dávám bezdomovcům na nádraží, na alkohol. Aspon se za to napijou i když jim to nepomůže. Takhle by jim to taky nepomohlo a jen by nějakej vychcanec pěkně žil. Vzpomínám si když se pár let zpátky dělala sbírka na Ukrajinu a nějaká organizace na třebíčsku vybrala prachy s tím, že jim na Ukrajinu doveze věci. Prachů se vybralo dost a zaměstnanci se jeli podívat na Ukrajinu, co by bylo potřeba. Po návratu se ta parta vrátila, nakoupila pár butylek s pitnou vodou a zaplatila dodávku a jeli se na Ukrajinu podívat podruhé. A takhle funguje většina zbírek na potřebné.

 11. laco napsal:

  přesně pro tento důvod již nechtějí lidi na něco přispívat. V Tescu sedí stále někdo a doslova žebrá.Dejte na postižené děti“ další přispějte na pomoc pejskům,“ A podobně. Spíše bylo úsměvné když se setkali na parkovišti a po vzájemném oťukáváním se dohodli na vzájemném postupu aby si nelezli sobě do zelí. Jeden ve vnittř a druhá honila nakupující na parkovišti a docela mně potěšila, že mně ohodnotila „ten mi nic nedá a nešla vůbec ke mně.

 12. Josef napsal:

  Možná vám to nedává smysl ale to je čistý kapitalismus.

 13. Pavel Šmíd napsal:

  To zdaleka není jediná nadace nebo fond, které takto fungují.

 14. Josef napsal:

  Co se tady rozčilujete na neziskovku, Ods je zažaluje za krádež nápadu s fondy na důchody.

Přidávání komentářů není povoleno