Seznamování tuleňů v ústecké ZOO / Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Ústecká ZOO končí s Nadačním fondem Folivora. Za tři roky od něj neviděla ani korunu

Napsal/a Robert Malecký 5. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Ústecká zoologická zahrada oznámila, že končí veškerou spolupráci s Nadačním fondem Folivora. Ten se měl starat o dodatečné příjmy městské zahrady, vybrané od drobných dárců i firem. Za tři a půl roku od založení fondu ovšem ZOO nedostala od Folivory ani korunu. Město navíc připravuje trestní oznámení.

Zastupující ředitel Dušan Usvald, který vede ZOO po podzimním odvolání ředitele Romana Končela, jednal s fondem Folivora v polovině prosince. Teď mu došla trpělivost.

„S politováním všem, kteří podpořili naší zoo prostřednictvím Nadačního fondu Folivora, oznamujeme, že s tímto fondem ukončujeme veškerou spolupráci. Od založení Folivory až do dnešního dne jsme neobdrželi žádné sponzorské finanční dary a po jednání se zástupci nadačního fondu se nezdá, že by se situace změnila, neboť z jejich strany není vůle zoologické zahradě tyto prostředky poskytnout,“ uvedla v pátek zoologická zahrada na svém facebookovém profilu.

Zoologická zahrada zároveň vyzvala dárce, aby fond požádali o vrácení peněz.

„15. prosince jsem se sešel s novým ředitelem ZOO a nesl jsem mu hezkou zprávu, že je pro ně připraveno hezkých necelých 100 tisíc korun,“ uvedl pro HlídacíPes.org prezident nadačního fondu Karel Sladký. Transparentní účet, na který dárci přispívali, ovšem v tuto chvíli vykazuje zůstatek necelých 11 tisíc korun. V den schůzky, tedy 15. prosince, z něho odešlo 135 tisíc korun na jiný účet Folivory, který už ovšem není transparentní.

Na tomto účtu podle Sladkého nyní peníze čekají, až o ně zoologická zahrada formálně požádá. Pak si fond strhne dohodnutou provizi 35 % a zhruba 100 tisíc korun skutečně může odejít ve prospěch ZOO. Na přímý dotaz, kolik peněz ZOO za dobu fungování fondu dosud dostala, odpovídá Sladký jednoznačně: „No žádné.“

Problém je v tom, že v uplynulých letech fond vybíral ve prospěch ZOO na netransparentní účet a nyní neexistuje žádná kontrola nad tím, kolik jím proteklo peněz. Šlo ale minimálně o statisíce, spíše ale přes milion korun. Sladký přiznává kolem půl milionu korun, i o ty by ale město muselo prý požádat. Doklady pro toto tvrzení ovšem odmítá předložit.

„Na té schůzce byl vyzván, aby doložil, kolik peněz má na účtu, kam se posílá na Klubík lenochodíka Lubomírka. Řekl, že nic neukáže, nic nedá. Podmínky, které si s ředitelem Končelem ústně dohodl, prý nebyly splněny,“ říká zastupitelka Karolina Žákovská (PRO! Ústí), která byla schůzce za město přítomná. Jako zastupitelka už dříve opakovaně upozorňovala, že je vztah s Nadačním fondem Folivora nestandardní a je třeba smluvně zajistit, že peněžní prostředky poskytované tomuto fondu ZOO skutečně dostane. „Na několika jednáních zastupitelstva města jsem se na stav smlouvy ptala, vždy jsem dostala odpověď, že se na ní pracuje. Podepsána nikdy nebyla,“ uvedla Žákovská.

ZOO pak Sladkého znovu vyzvala, aby dodal podrobné účetní závěrky a stavy účtu, termín uplynul 31. ledna. Pak následovalo zmíněné ukončení spolupráce.

Město nyní po poradě s právníky připravuje trestní oznámení. „Určitě jde o zneužití dobrého jména zoologické zahrady. V podstatě všichni ti přispěvatelé byli uvedeni v omyl, protože v dobré víře, že zoo přispějí finančními prostředky, takto činili, ale ta zoologická zahrada žádné finanční prostředky nedostala,“ citoval radní Evu Novákovou (ANO) Český rozhlas.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)