Primátor Petr Nedvědický. Foto: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Rok s SPD a přeběhlíky. Ústecké ANO skočilo šipku do hluboké jámy politické nekultury

Napsal/a Robert Malecký 14. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Hrát jak král, když máš v rukou jen samý trumfy, umí prý každý. Když k vládnutí dostaneš SPD a dvojici přeběhlíků, která nijak nezastírá skutečný smysl své vůle podílet se na správě města, už to žádných sto sedum v červených není. Další rok vlády hnutí ANO rozmetal všeobecné přesvědčení, že v Ústí nad Labem jako laboratoři politiky už nemůže být hůř.

Končící rok 2023 byl po loňských podzimních komunálních volbách prvním uceleným obdobím, kdy mohla úzce utilitárně sestavená koalice ukázat, co dokáže. Ukázala to měrou vrchovatou, jen asi trochu jinak, než sama původně zamýšlela.

Připomeňme si výchozí situaci.

Na sestavení koalice se čekalo až na dobu po druhém kole senátních voleb, do kterého postoupili dosavadní primátor Petr Nedvědický (ANO) a opoziční zastupitel Martin Krsek (PRO! Ústí). Nedvědického sen, že svou dosavadní komunální kariérku promění v celostátní, se rozplynul. Ve druhém kole nedokázal zvednout ani své voliče z kola prvního a krutě s Krskem prohrál. Výchozí situace pro vyjednávání koalice tak v sobě obsahovala prvek ublíženosti a zároveň potřeby udržet aspoň křeslo primátora za každou cenu.

Zájem hnutí ANO se potkal s touhou SPD dostat se konečně k moci aspoň na lokální úrovni. Ústí nad Labem získalo smutný primát jediného krajského města, kde se okamurovci dostali do rady města. Je to v mnohém podobné tomu, když Česku dodalo prvního komunistického hejtmana. Někde se začít musí, Ústí tuto roli plní spolehlivě.

Aby byla koalice vůbec možná, stále chyběl jeden hlas, aby byla pokud možno stabilní, byly třeba dva. Překvapení se odehrálo během ustavujícího jednání zastupitelstva, kdy se k ANO a SPD přidali přeběhlíci Věra Nechybová (UFO) a Pavel Tošovský (ODS). Oba to stálo vyloučení ze svých stran, což jim bylo upřímně jedno. Šlo jim o placené funkce náměstků a radních, které dostali.

Že je pohodlnější 20členná většina lepší než nejtěsnější 19členná, se mělo ukázat již brzy. Je to i podstata jednoho z příběhů roku 2023, který jsme vybrali.

Kdo jinému jámu jámá…

Vyřešili jsme „díru“ na Mírovém náměstí, začalo se na konci května na Facebooku chlubit ústecké hnutí ANO. Šlo o výkup rozestavěného zabetonovaného pozemku s výkopem, který město před 14 lety prodalo investorovi za 44 milionů korun, aby ho teď odkoupilo zpátky za částku o 30 milionů vyšší.


Úspěch to byl obrovský, dokonce tak velký, že ho koalice tajila i před vlastními zastupiteli. Chystalo se jednání zastupitelstva a v kuloárech se objevila šuškanda, že se chystá ne úplně standardní hlasování. Řečeno sportovní terminologií: v dlouhodobých dostizích o město s nejhorší pověstí komunální politiky se Ústí nad Labem chystalo vyzvat Brno. A podařilo se.

Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám

 

V článku jsme mimo jiné psali:

Náš tip: Projde nákup za 74 milionů.

Matematika je jasná – koalice ANO + SPD + přeběhlíci Věra Nechybová (dříve UFO, předtím ANO) a Pavel Tošovský (exODS) má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Otázka zbývá jediná – jakým mechanismem odkup projde. S velkou mírou jistoty je možné říct, že kvůli obavám z možné trestněprávní dohry bude hlasování tajné, což koalici zajistí beztrestnost. Proč?

Čistě hypoteticky, mrk mrk: Koalice na prohlasování nepotřebuje 20, ale jen 19 hlasů, nejtěsnější většinu. I kdyby opozice (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO a ODS) protestně odešla ze sálu a nehlasovala, 20 koaličních zastupitelů zůstane a jeden předem instruovaný hlasovat nebude. Zůstává těsná většina 19 hlasů, která stačí. Nikdo, včetně policie, už nikdy nezjistí, kdo jak hlasoval. Ostatně s hromadnou ztrátou paměti už máme v Ústí nad Labem zkušenost. Kvůli předražené rekonstrukci muzea chodili tehdejší zastupitelé opakovaně vypovídat na policii, která musela případ nakonec odložit. Nepovedlo se jí prokázat, jak který zastupitel hlasoval a město připravil o desítky milionů.

Bude se historie v pondělí odpoledne opakovat?

Stalo se. Koaliční zastupitelé nákup odklepli přesně naznačeným způsobem.

Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury

Kdyby měl kdokoli, třeba zájemci z řad orgánů činných v trestním řízení zájem, zde je seznam dvaceti zastupitelů, kteří si vyzvedli hlasovací lístky. Opozice se na tomto obchodě století podílet odmítla.

Zdroj: HlídacíPes.org

To bylo na začátku června. V létě si pak koalice nechala schválit rozpočtové opatření ve výši 73 milionů, aby mělo tzv. Blok 004 z čeho zaplatit. A následovala příprava kupní smlouvy, kterou 28. srpna podepsal za město primátor Petr Nedvědický. Jenže – smlouvu ani její návrh zastupitelé předem neviděli. V čemž by mohl být problém.

Smlouva zveřejněná v registru totiž obsahuje ustanovení, podle kterého měla být předem schválena zastupitelstvem města.

Zdroj: Registr smluv

Jenže nikdo ze zastupitelů, tedy těch, co na protest opustili sál, ale ani těch, kteří v něm zůstali a hlasovali, žádnou smlouvu neviděl, nečetl, neznal její obsah, a těžko tak s ní mohl vyslovit souhlas. Což potvrzuje i odpovídající usnesení, které hovoří o nabytí nemovitosti.

Zdroj: Usnesení z 6. zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem ze dne 5. 6. 2023

 

Smlouva se na veřejnosti objevila až 30. srpna, dva dny poté, co ji primátor Petr Nedvědický podepsal. Dokládá to zápis v registru smluv.

Zdroj: Registr smluv

Zajímavé na celém vývoji této konkrétní kauzy je, že od září je ticho po pěšině. Koalice dál v klidu svými dvaceti hlasy opozici válcuje, naposledy třeba při jednání o případném odvolání tajemníka Miloše Studenovského. Ten je z minulosti usvědčeným zneužívačem funkce ve sporu o odpíraní informací, město za něho muselo dokonce zaplatit pokutu, nikdo po něm nic nevymáhá a nyní je navíc nepravomocně soudem odsouzen k další pokutě a zákazu činnosti. Vedení města za ním ale stojí.

Laboratoř politiky: Úřednická zpupnost a festival marnosti ústeckých zastupitelů

Závěr je smutný. Koalice úzkých zájmů ukázala, že prostá většina stačí k ovládnutí města a nikdo s tím mnoho nezmůže. Účast soudně uznané fašistické strany ve vedení města naznačuje, jak by mohla vypadat případná spolupráce ANO a SPD na republikové úrovni.

SPD do vlády, kádry na to má. Květinový náměstek a rasistický dopravák z Ústí

Ústí opět dalo republice něco navíc a jako obvykle to není nic, na co by mohlo být město pyšné. A to má stávající koalice před sebou ještě tři roky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)