Foto: Ondřej Bičiště / MAFRA / Profimedia

Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám

Napsal/a Robert Malecký 5. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA. Vyřešili jsme „díru“ na Mírovém náměstí, chlubí se ústecké hnutí ANO v příspěvku na Faceboooku. Po osmi letech vlády nad městem si uvědomilo, že vládne, a po měsících tutlání hodilo do zastupitelských lavic granát – vykoupíme díru na Míráku. Po jednání s vlastníkem a tajení před zastupiteli, včetně vlastních, přichází vedení města s nabídkou na odkup městské ostudy, kterou před 14 lety prodalo za 44 milionů. Tentokrát ale za skoro 74 milionů. 

Rozdíl vysvětluje znalecký posudek, který zastupitelé dostali jen týden předtím, než mají rozhodnout.

Díra, jáma, „ústecké metro“ nebo jakkoli se tzv. bloku 004 na Mírovém náměstí říká, byla tématem posledních komunálních voleb. Nejvíc slyšet bylo PRO! Ústí, které uspořádalo i petici za vyhlášení referenda k vyvlastnění bloku.

S dírou se nic neděje roky. Propadnutí stavebního povolení vlastník zabránil relativně nedávno tím, že udělal malé úpravy, třeba oplocení. Se stavbou jako takovou se neděje nic. Podle dostupných informací jsou hotové základy a dvě patra podzemních garáží, přičemž jedno z nich je podle informací ČTK zatopené.

Proč by město mělo blok kupovat a hlavně – proč by ho mělo kupovat za 74 milionů? Kancelářský dům? Park? Primátor Petr Nedvědický mluví o PPP projektu a dotažení stavby multifunkčního domu. Co by v něm mělo být? Nevíme.

Multifunkčních domů v centru města vyrostlo v posledních letech dost. A ty starší, třeba bývalá banka na rohu hlavního rynku (dnes bůhvíproč zvaného Mírové náměstí), už dávno neslouží kancelářím, ale po nesmyslném nápadu, že by v ní mohla být ubytovna, ji obsadili prodejci levného šuntu. Město není od toho, aby stavělo multifunkční dům. Rozhodně ne Ústí, kterému se rozpadá leccos – od zoo přes krematorium po silnice. Vládnoucí ANO s tím za osm let vlády udělalo přesně toto: nic, kuřinec.

Jistota, s jakou ANO bod komunikuje na sítích i v médiích ještě před pondělním jednáním zastupitelstva, je zajímavá. Neznamená nic jiného, než že už v tuhle chvíli má koalice jistotu, že bod projde, jakkoli se opozice bude snažit třeba vyjednávat dál a srazit cenu. Náš tip: Projde nákup za 74 milionů.

Matematika je jasná – koalice ANO + SPD + přeběhlíci Věra Nechybová (dříve UFO, předtím ANO) a Pavel Tošovský (exODS) má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Otázka zbývá jediná – jakým mechanismem odkup projde. S velkou mírou jistoty je možné říct, že kvůli obavám z možné trestněprávní dohry bude hlasování tajné, což koalici zajistí beztrestnost. Proč?

Čistě hypoteticky, mrk mrk: Koalice na prohlasování nepotřebuje 20, ale jen 19 hlasů, nejtěsnější většinu. I kdyby opozice (PRO! Ústí, Vaše Ústí, UFO a ODS) protestně odešla ze sálu a nehlasovala, 20 koaličních zastupitelů zůstane a jeden předem instruovaný hlasovat nebude. Zůstává těsná většina 19 hlasů, která stačí. Nikdo, včetně policie, už nikdy nezjistí, kdo jak hlasoval. Ostatně s hromadnou ztrátou paměti už máme v Ústí nad Labem zkušenost. Kvůli předražené rekonstrukci muzea chodili tehdejší zastupitelé opakovaně vypovídat na policii, která musela případ nakonec odložit. Nepovedlo se jí prokázat, jak který zastupitel hlasoval a město připravil o desítky milionů.

Bude se historie v pondělí odpoledne opakovat?


P.S. V pondělí 5. června 2023 si ústečtí zastupitelé odkup „díry“ schválili. V tajném hlasování.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)