Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

SPD do vlády, kádry na to má. Květinový náměstek a rasistický dopravák z Ústí

Napsal/a Robert Malecký 9. listopadu 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

GLOSA.  Zeptáte-li se před volbami kteréhokoli politika, s kým by chtěl vládnout, dostanete tradiční odpověď: Koalice se sestavují až po volbách. Zeptáte-li se na totéž politického komentátora v polovině volebního období, rozjasní se mu mysl, zrychlí otáčky jeho mozkových závitů a jeho oči dostanou jakýsi podivný lesk. Zejména to platí v polovině volebního období, krátce po dalším neúspěšném pokusu o shození vlády, tedy prakticky z nedostatku jiných témat.

V posledních týdnech jsme svědky jakési podivné emancipace Okamurovy SPD, která jednak vybízí ke společnému postupu s hnutím ANO na svržení vlády a zároveň vyhlašuje, že je po letech v opozici připravena vládnout. Což stojí za bližší prozkoumání.

„Teď není čas politikařit a hrát si na svém písečku, je potřeba abychom nyní tahali za jeden provaz s cílem ukončení Fialovy vlády v zájmu většiny občanů. Nechápu, proč vy v hnutí ANO stále odmítáte v tomto spolupráci, proč jste solitéři. Myslíte, pane Babiši, že ANO samo svrhne vládu?“ řekl Tomio Okamura před pár dny ve sněmovně.

Nabízí se samozřejmě otázka, jak to myslel, když je zcela zřejmé, že ke svržení vlády má daleko i dvojblok ANO a SPD. Což s poněkud rozštěpenou myslí vzápětí přiznává i Okamura: „Uvidíte, že ne, přehlasují nás. Sami nemáte šanci. Fialova vláda se drží jako klíšťata. Pojďme spolupracovat, naši voliči to od nás očekávají. Zahoďme naše osobní antipatie.“

Osobní antipatie mají kořeny v době po lednových prezidentských volbách, kdy Babiš jakoukoli vládní spolupráci s SPD kategoricky vyloučil. A mimochodem se tak tehdy připravil o výslovnou podporu pro druhé kolo volby, do kterého nepostoupil kandidát SPD Jaroslav Bašta. „Není to náš koaliční partner, a ani nebude,“ řekl Babiš jako prezidentský kandidát v debatě Novinek.cz. Platí to zřejmě dosud, jak zopakovala šéfka poslanců ANO Alena Schillerová před pár dny pro Seznam Zprávy:

„Já si neumím představit, že bychom vládli se stranou, která chce vystoupit s EU a z NATO. Pro nás je to nepřekročitelné.“

Nám nezbývá než zkoumat, co tímto ne úplně čitelným krokem nyní Okamura sleduje. Případně se ptát, jaké kádry šéf SPD nabízí, když říká, že je SPD připravena vládnout. Příklady tu jsou.

Kádry by tu byly…

Jako už tradičně, můžeme si pro příklady spolupráce ANO a SPD dojít na komunální úroveň na sever Čech. A jak už to bývá, když se národovci chápou vlády, bývá u toho občas veselo.

SPD šla do loňských komunálních voleb s hesly o zastavení zdražování a ukončení války. Což v sobě samozřejmě skrývalo chyták, který ovšem voliči SPD ne zcela odhalili.

Když se ustavila společná koalice ANO a SPD v okresním Děčíně, zahájila své vládnutí zdražením ZOO, následovat měla MHD (SPD tady před volbami naopak slibovala MHD zdarma) a poplatky za odpad. Koalice vydržela půl roku a kvůli vnitřním sporům se rozpadla. V jednom ale měli její představitelé jasno: Za nepopulární kroky a nedodržení předvolebních slibů nemohli oni, ale Fialova vláda.

V Lounech se koalice ANO, SPD, ČSSD a Lounských patriotů uvedla hned po volbách, když z městských úřadů nechala odstranit ukrajinskou vlajku. „Z radnic mizí ukrajinské vlajky a nahrazují je české. Pro SPD je Česká republika a čeští občané na prvním místě,“ komentoval to tehdy na sociálních sítích Tomio Okamura a je to tak zhruba všechno, co k tématu potřebujeme vědět.

A pak je tu už tradičně Ústí nad Labem. Jediné krajské město, kde se ANO domluvilo na spolupráci s SPD, a jako takové nejbližší příklad možné povolební spolupráce na vládní úrovni.

Povolební vyjednávání zde zdrželo druhé kolo senátních voleb, do něhož postoupil i dosavadní a na budoucího aspirující primátor Petr Nedvědický z hnutí ANO. Nějakou dobu byly v úvaze různé varianty bez SPD, když ale Nedvědický druhé kolo tvrdě prohrál s historikem Martinem Krskem, věci se daly rychle do pohybu. Dohodl se s SPD, za placené funkce v městské radě „nakoupil“ dva přeběhlíky z ODS a hnutí UFO a dal dohromady většinovou koalici.

SPD (v koalici s Trikolórou) má v zastupitelstvu 5 křesel, získala křeslo náměstka pro školství a radního pro vyloučené lokality. Prezentace náměstka Bohumila Ježka na sociálních sítích je celkem blízká konceptu hnutí ANO. Střídají se fotografie, na nichž je náměstek Ježek, s fotografiemi květin, a to zhruba v poměru jedna ku jedné.


Dokonce kvůli tomu nedávno došlo k menší přestřelce s radním pro vyloučené lokality Michalem Mohrem.

 

 

 

 

 

Netrvalo ale dlouho, příspěvek byl smazán a mezi radními za SPD zase zavládl mír.

I v Ústí nad Labem sice SPD slibovala zastavit zdražování, dopadlo to ale podobně jako v Děčíně. Od 1. ledna platí Ústečané za svoz odpadu 720 korun, senioři polovic. Dosud byl systém bezplatný. Městské zastupitelstvo to loni na konci listopadu schválilo hlasy ANO, SPD a dvou zmíněných přeběhlíků. Když se podíváme do předvolebního programu SPD, najdeme tam přirozeně úplně jiné sliby:

„Zachováme bezplatný svoz komunálního odpadu, zřídíme městskou organizaci na úklid města.“ Když došlo na vysvětlování, ukázala SPD opět na Fialovu vládu: „Byli jsme nuceni uvedenou vyhlášku podpořit a platby za odpady opět zavést. Nikdo z nás neočekával, že nás v tom současná pětikoaliční vláda nechá samotné a neudělá zhola NIC pro zmírnění dopadu na občany i obce.“

A pak je tu dopravák Jaromír Hůla, který již svými vystoupeními na zastupitelstvu stihl získat jistou proslulost. Třeba svým příspěvkem k tématu zrušení přímé trolejbusové linky do problémové lokality v Mojžíři.


„Řeknu vám zkušenost z Paříže. Protože jsem šetřil, tak jsem si objednal levnej hotel, ale ten byl v senegalský čtvrti na konečný metra. Do toho metra nastoupili dva policisti, průvodčí a do příští zastávky zkontrolovali jízdenky. Sem tam nějakou černou držku vyloučili, a tím to bylo hotový.“

Hůla svůj výrok nejprve omlouval plánovanou operací žlučníku, později přidal vysvětlení, že „černými“ prý myslel černé pasažéry a nic rasistického v tom nebylo.

Hůla se zaskvěl i v září, když se Reportéři ČT pídili po okolnostech tajného hlasování o odkupu tzv. ústecké díry na hlavním zdejším rynku. Zastupitelé hlasovali tajně, aby v budoucnu nebylo možné zjistit, kdo z nich zvedl ruku pro nákup staveniště za 70 milionů korun, který vzbuzuje podezření z předražení. „Je mi 80 let, takže mám nárok být sklerotický,“ řekl Hůla a bylo.

Čili kádry by tu byly a spolupráci ANO a SPD je na čem budovat.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)