,

Psí týden: Odražený pokus o tunel a metály pro komedianty, estébáky a komunistického ministra

Napsal/a Ondřej Neumann 31. října 2015

Vyznamenání dostali komunisti, estébáci, komedianti a pár slušných, shrnul večer k 28. říjnu na Pražském hradě internetový deník Echo24.cz.  „Pražskou kavárnu“ dráždilo především ocenění lidí, kteří se měli zaplést s komunistickou státní policií, Zemanův obdivovatel a zpěvák František „Ringo“ Čech, nebo bývalý komunistický ministr zemědělství Miroslav Toman starší…

 

 

  • Mezi vyznamenanými bylo i mnoho úctyhodných žen a mužů. Jedním z nich byl i František Kriegel. Ten své angažmá v komunistické straně a podíl na zvěrstvech padesátých let minulého století vykoupil statečným postojem v srpnu 1968. Jako jediný z čelných politiků zavlečených po invazi do Moskvy odmítl podepsat dohody, které měly vpád vojsk ospravednil. O Kriegelovi se rozepsal náš brněnský spolupracovník Kristián Chalupa ZDE.

 

  • Miloš Zeman mluví obšírně a rád. Stejně tak rád se i poslouchá. Pokud vám unikl jeho projev k 28. říjnu, nabízíme jeho souhrn v sedmi větách. Došlo i na Wericha...

 

 

 

  • Programovací jazyky by se měly děti učit již na základních školách, tvrdí IT firmy i evropští politici. Evropská unie má však v oblasti vzdělání jen minimum pravomocí; rozhodování je ponecháno v rukou členských států. Státy jako Velká Británie, Estonsko nebo Finsko už s výukou základů programování na prvních stupních škol začaly. Rámcové vzdělávací programy (RVP) českých základních škol s tím zatím vůbec nepočítají, výuka programování je pouze dobrovolná. Měli by tedy české děti začít v šesti letech s programováním? Více v článku Učit programovat už děti v první třídě? Hlavně je tím neodradit.

 

  • Miroslav Kalousek vyzval ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k sázce o deset milionů korun. Je ochoten je Babišovi vyplatit v případě, že se prokáže, že byl vyšetřován kvůli podpisu povolení internetového sázení. Andrej Babiš následně uvedl, že platit 10 milionů Miroslavovi Kalouskovi nehodlá, protože si s ním “na to ruku nepodal”, sázku neuzavřel, jen “ji následně přijal”. Kdo má pravdu a lze platbu při této sázce vymáhat soudně? Odpovídá právník Aleš Rozehnal.

 

  • Veřejná část výročních zpráv BIS bývá obvykle dosti nekonkrétní. Přesto se v té poslední kontrarozvědka rozepsala o tom, jak se „nejmenované vlivové skupiny“ pokusily ovládnout státní podnik Řízení letového provozu a sesadit – jmenovitě – generálního ředitele Jana Klase. Měly důvod. Jím řízené “zlaté vejce” vydělává každoročně slušné peníze. Více v článku BIS: Lobbisti měli zájem o stamilióny z “letů nad Prahou“, ale neuspěli.

 

  • Dva vrcholní ústavní činitelé si přes média vyměňovali vzkazy o tom, jak by se mělo správně informovat o miliardách, jež Česko nevyčerpá z fondů Evropské unie. Nejasnosti si už vysvětlili. Otázka, kolik miliard z fondů EU Česko nevyužije, ale trvá. Na konci července napsala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ostrý dopis prezidentovi NKÚ Miloslavu Kalovi. Vytkla mu publikaci „EU report 2015“, v níž Nejvyšší kontrolní úřad napsal, že objem nedočerpaných prostředků z EU může za roky 2007 – 2014 dosáhnout až 105 miliard korun.

 

 


Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies