Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou, říká syrský kněz

Napsal/a Robert Břešťan 16. listopadu 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Po teroristických útocích v Paříži a následném odvetném leteckém úderu Francie se opět dostává na pořad dne zdánlivě jednoduchá otázka: Jak porazit Islámský stát. Otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící v iráckém Erbílu, s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednal možnost přijetí 152 křesťanů prchajících z Iráku a Sýrie před Islámským státem. V rozhovoru pro HlídacíPes.org koncem října otevřeně mluvil o islámu, hrozbě, již vidí v současné uprchlické vlně mířící do Evropy, Islámském státě i o tom, jak ho porazit.

Benjamin Shamoun patří k Syrské pravoslavné církvi, je mnich z kláštera sv. Matouše (založeného roku 363), který leží jen pár kilometrů od fronty a území ovládaného Islámským státem. Stará se spolu s dalšími duchovními o uprchlický tábor, v němž žije přes 400 rodin.


Čtětě též:

Islamoložka Zora Hesová: Jsme ve válce s islámem?

Islamolog Zdeněk Müller: Proč mladí muslimové tíhnou k džihádismu

Útoky v Paříži: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu


 • Mají podle vás evropské země právo si vybírat uprchlíky, dávat přednost třeba těm křesťanským?

Podle mnoho názoru by vlády měly pomáhat všem, kdo jsou v nouzi a utíkají před válkou, bez ohledu na náboženství. Nutnou podmínkou ale je, aby šlo o lidi, kteří se sami nijak nepodíleli na teroru. Obávám se, že mezi těmi, kdo přicházejí, je řada těch kdo ve jménu islámu zabíjeli na Blízkém východě a nyní se tváří jako uprchlíci.

 • Máte pro taková vážná tvrzení důkazy? otec benjamin

Uprchlická vlna se podobá povodni a ta s sebou vždy strhává bahno, odpad a přináší leccos zlého. Jsem si jistý tím, že mezi těmi, kdo nyní přicházejí do Evropy, jsou lidé, kteří mohou být nebezpeční a mají napojení na teroristy. Proto je velmi důležité, aby evropské vlády trvaly na tom, že ti lidé musí projít pečlivou kontrolou, azylovým řízením. Osobně jsem nikdy neviděl křesťana – teroristu.

 • Má podle vás islám v sobě zakódované násilí?

Podle mé vlastní zkušenosti ano, islám tyto věci obsahuje. Problém je v tom, že islám neakceptuje ostatní takové, jací jsou. Muslimové považují islám za jediné pravé náboženství na zemi a upírají tak ostatním náboženskou svobodu.

 • Ale jsou přeci milióny muslimů, umírněných, slušných, nenásilných…

Každý muslim je normální člověk, samozřejmě, je laskavý, přátelský, mírumilovný – pokud ovšem nezačne vnímat a praktikovat Korán aktivně a doslova.

 • Uprchlíci, o něž se u Erbílu staráte pocházejí odkud? Jsou ze Sýrie?

Jsou z křesťanských oblastí Iráku a Sýrie, které jsou nyní ovládané Islámským státem.

 • Jaká je nyní situace v uprchlických táborech?

V tom jednom konkrétním u Erbílu je asi 400 rodin, celkově se ale naše církev stará asi o 4000 rodin, které přišly o všechno. Jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a musí žít jen z mála. Od nás dostávají jen jídlo, pití, nějaké oblečení, aby přežili. Žijí ve stanech, kontejnerech, rodinný život je nemožný… Celé rodiny žijí na pár metrech čtverečních. Žádné soukromí, plno nemocí, špíny… Projevuje se tam stres, někdy přerůstá do duševních chorob. Žádné školy, vzdělávání, žádná budoucnost.

 • Jste tedy spokojen s výsledkem vašich jednání v Česku, je tu příslib přijetí 152 lidí, křesťanů z Iráku?

Jsem samozřejmě potěšen tím, co premiér řekl, to je velmi pozitivní. Měl pro naši věc velké porozumění, zejména s ohledem na situaci křesťanů v Iráku. Nedostali jsme stoprocentní ujištění, že se to stane hned, ale pan premiér byl velmi vstřícný. Dokud neuvidíme na vlastní oči, že se oněch 152 lidí podařilo dostat do bezpečí, nebudeme tomu věřit. Nicméně doufáme, že to bude do konce tohoto roku, případně počátkem roku příštího

 •  Proč jste se vlastně obrátili právě na českou vládu?

Naše křesťanská organizace je v kontaktu s českým Nadačním fondem Generace 21 a skoro rok jsme o tom vedli diskusi s českými úřady, které projevily zájem i vůli pomoct. Naše úsilí se soustředí hlavně na vdovy, sirotky, na ty, kteří jsou ve vážné situaci a nemohou si pomoct sami. Zatím tedy zůstáváme u počtu 152 lidí, i když nevíme, jak se situace vyvine.

 • Často se argumentuje tím, že bohaté muslimské země, zejména v Perském zálivu, uprchlíkům nepomáhají. Je to podle vaší zkušenosti pravda?

My, jako křesťané, z těchto zemí žádnou pomoc nedostáváme. Pokud nějak finančně pomáhají vládám, je to možné, ale já o tom nevím. My rozhodně odtamtud nedostáváme nic, jsme závislí jen na humanitárních organizacích.

 • Myslíte, že uprchlíci ze Sýrie i dalších zemí, kteří dnes míří do Evropy, se budou chtít do zničené země vrátit třeba za rok, tři, pět let, nebo už v Evropě zůstanou?

Starší generace, která je více vázaná na svou zemi, se jistě bude chtít vrátit. Problém bude s mladší generací, dětmi, které v Evropě začnou studovat, naučí se jazyk. Pro ně už bude takřka nemožné či nepředstavitelné se vrátit…

 • Poměrně velká část veřejnosti se toho obává, bojí se budoucí radikalizace, změny Evropy, islamizace… Vidíte na těch obavách něco reálného?

S lidmi, kteří přicházejí, s uprchlíky, je nutné pracovat od samého počátku. Pokud vlády nebudou vynucovat dodržování svých zákonů, je velmi pravděpodobná budoucí radikalizace. Je to jako se stromem, který se dá tvarovat jen dokud je malý a mladý. Přál bych si, aby si to evropské vlády uvědomovaly, aby se Evropa vyhnula tomu, co se dnes děje na Blízkém východě…

 • Takže ale je v rukou a v možnostech evropských vlád vyhnout se budoucím problémům?

To hlavní je, že by politici měli jasně sdělit, že právo na to být v Evropě mají jen ti, kdo žádají ochranu jako uprchlíci před válkou. Nic víc.

 • Rozumím tomu dobře, že říkáte, že by měli být po uklidnění situace, někdy v budoucnu, aktivně posláni zpět?

V zásadě ano. Ale kdyby chtěli zůstat, musí vědět, že platí, ok zůstaňte, ale musíte respektovat zákony této země. Evropa nesmí připustit, aby se někdo snažil jejich zemi měnit podle islámského práva a zneužíval zákony ke svému vlastnímu prospěchu.

 • Co by vás, jako křesťany čekalo, kdybyste padli do rukou Islámského státu?

Kdyby nás chytili, udělali by to, co dělají jinde, co udělali třeba v Mosulu. Tam každá žena musí nosit nikáb, všichni muži musí mít plnovous, ženy nesmějí opouštět dům bez doprovodu muže a tresty jsou tvrdé. Měli bychom podle nich žít jako se žilo před tisícem let. A pokud jde o nás, jako o křesťany, kdyby mne chytili, nutili by mne konvertovat. Pokud bych to odmítl, mohl bych se vyplatit speciální daní. Pokud bych odmítl i toto, popravili by mne. To dělali už před tisíci roky.

 • Ono to ale navenek vypadá, že Islámský stát „bezvěrce“ vraždí okamžitě…

V zásadě máte pravdu, protože křesťané odmítnou konvertovat a pak jsou popraveni.

 • Věříte, že Islámský stát bude poražený?

Realita je, že jakákoli vojenská síla, která by chtěla skutečně ISIL porazit, by to zvládla za týden. ISIL kontroluje obrovské území hlavně prostřednictvím propagandy a tím, že šíří strach a páchá zločiny. To, že vojenská síla funguje, vidíme nyní na ruském postupu.

 • Ale Rusko – aspoň podle dostupných zpráv – bombarduje spíše protiasadovskou opozici než Islámský stát…

Rusové shodili v regionu spoustu bomb. Cílem je nastolit v Sýrii znovu mír a je pravda, že bomby padají i na opozici. I v tomto konfliktu ale hraje velkou roli propaganda. Máme lidi v oblasti a víme, kam bomby padají. Rusko útočí na všechny, kdo chtějí zničit Sýrii.

 • Vy sám podporujete Asadův režim?

Já jsem zástupce pravoslavné církve a jako takový nepodporuji žádnou vládu. Nicméně jakákoli vláda, která má vůli pomáhat lidem bez ohledu na víru a chce mír a prosperitu, si zaslouží podporu.

 • Asad – podle vás – takový cíl má?

Žili jsme s ním v mírových časech, a v té době podporoval a chránil křesťany, více než kdokoli jiný.

 • Máte jako člen pravoslavné církve nějaké kontakty na Rusko?

Jsme ve spojení se všemi pravoslavnými církvemi, jsme stará ortodoxní církev, které nemá nic společného s ruskou ortodoxií. Ale Rusové nám mnohokrát pomohli, to ano.


Křesťanské uprchlíky v Erbílu je možné podpořit prostřednictvím  ICOM (International Christian Outreach Ministry)

Číslo účtu: 670100-2209769813/6210

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)