Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Kurdistan Photo كوردستان / Foter / CC BY-SA,

Islámský stát by šlo porazit za týden, vítězí hlavně strachem a propagandou, říká syrský kněz

Po teroristických útocích v Paříži a následném odvetném leteckém úderu Francie se opět dostává na pořad dne zdánlivě jednoduchá otázka: Jak porazit Islámský stát. Otec Benjamin, syrský pravoslavný kněz působící v iráckém Erbílu, s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou vyjednal možnost přijetí 152 křesťanů prchajících z Iráku a Sýrie před Islámským státem. V rozhovoru pro HlídacíPes.org koncem října otevřeně mluvil o islámu, hrozbě, již vidí v současné uprchlické vlně mířící do Evropy, Islámském státě i o tom, jak ho porazit.

Benjamin Shamoun patří k Syrské pravoslavné církvi, je mnich z kláštera sv. Matouše (založeného roku 363), který leží jen pár kilometrů od fronty a území ovládaného Islámským státem. Stará se spolu s dalšími duchovními o uprchlický tábor, v němž žije přes 400 rodin.


Čtětě též:

Islamoložka Zora Hesová: Jsme ve válce s islámem?

Islamolog Zdeněk Müller: Proč mladí muslimové tíhnou k džihádismu

Útoky v Paříži: Zbraně pro zločin i teror do Evropy putují z Afriky a Balkánu


 • Mají podle vás evropské země právo si vybírat uprchlíky, dávat přednost třeba těm křesťanským?

Podle mnoho názoru by vlády měly pomáhat všem, kdo jsou v nouzi a utíkají před válkou, bez ohledu na náboženství. Nutnou podmínkou ale je, aby šlo o lidi, kteří se sami nijak nepodíleli na teroru. Obávám se, že mezi těmi, kdo přicházejí, je řada těch kdo ve jménu islámu zabíjeli na Blízkém východě a nyní se tváří jako uprchlíci.

 • Máte pro taková vážná tvrzení důkazy? otec benjamin

Uprchlická vlna se podobá povodni a ta s sebou vždy strhává bahno, odpad a přináší leccos zlého. Jsem si jistý tím, že mezi těmi, kdo nyní přicházejí do Evropy, jsou lidé, kteří mohou být nebezpeční a mají napojení na teroristy. Proto je velmi důležité, aby evropské vlády trvaly na tom, že ti lidé musí projít pečlivou kontrolou, azylovým řízením. Osobně jsem nikdy neviděl křesťana – teroristu.

 • Má podle vás islám v sobě zakódované násilí?

Podle mé vlastní zkušenosti ano, islám tyto věci obsahuje. Problém je v tom, že islám neakceptuje ostatní takové, jací jsou. Muslimové považují islám za jediné pravé náboženství na zemi a upírají tak ostatním náboženskou svobodu.

 • Ale jsou přeci milióny muslimů, umírněných, slušných, nenásilných…

Každý muslim je normální člověk, samozřejmě, je laskavý, přátelský, mírumilovný – pokud ovšem nezačne vnímat a praktikovat Korán aktivně a doslova.

 • Uprchlíci, o něž se u Erbílu staráte pocházejí odkud? Jsou ze Sýrie?

Jsou z křesťanských oblastí Iráku a Sýrie, které jsou nyní ovládané Islámským státem.

 • Jaká je nyní situace v uprchlických táborech?

V tom jednom konkrétním u Erbílu je asi 400 rodin, celkově se ale naše církev stará asi o 4000 rodin, které přišly o všechno. Jsou to lidé, kteří jsou v nouzi a musí žít jen z mála. Od nás dostávají jen jídlo, pití, nějaké oblečení, aby přežili. Žijí ve stanech, kontejnerech, rodinný život je nemožný… Celé rodiny žijí na pár metrech čtverečních. Žádné soukromí, plno nemocí, špíny… Projevuje se tam stres, někdy přerůstá do duševních chorob. Žádné školy, vzdělávání, žádná budoucnost.

 • Jste tedy spokojen s výsledkem vašich jednání v Česku, je tu příslib přijetí 152 lidí, křesťanů z Iráku?

Jsem samozřejmě potěšen tím, co premiér řekl, to je velmi pozitivní. Měl pro naši věc velké porozumění, zejména s ohledem na situaci křesťanů v Iráku. Nedostali jsme stoprocentní ujištění, že se to stane hned, ale pan premiér byl velmi vstřícný. Dokud neuvidíme na vlastní oči, že se oněch 152 lidí podařilo dostat do bezpečí, nebudeme tomu věřit. Nicméně doufáme, že to bude do konce tohoto roku, případně počátkem roku příštího

 •  Proč jste se vlastně obrátili právě na českou vládu?

Naše křesťanská organizace je v kontaktu s českým Nadačním fondem Generace 21 a skoro rok jsme o tom vedli diskusi s českými úřady, které projevily zájem i vůli pomoct. Naše úsilí se soustředí hlavně na vdovy, sirotky, na ty, kteří jsou ve vážné situaci a nemohou si pomoct sami. Zatím tedy zůstáváme u počtu 152 lidí, i když nevíme, jak se situace vyvine.

 • Často se argumentuje tím, že bohaté muslimské země, zejména v Perském zálivu, uprchlíkům nepomáhají. Je to podle vaší zkušenosti pravda?

My, jako křesťané, z těchto zemí žádnou pomoc nedostáváme. Pokud nějak finančně pomáhají vládám, je to možné, ale já o tom nevím. My rozhodně odtamtud nedostáváme nic, jsme závislí jen na humanitárních organizacích.

 • Myslíte, že uprchlíci ze Sýrie i dalších zemí, kteří dnes míří do Evropy, se budou chtít do zničené země vrátit třeba za rok, tři, pět let, nebo už v Evropě zůstanou?

Starší generace, která je více vázaná na svou zemi, se jistě bude chtít vrátit. Problém bude s mladší generací, dětmi, které v Evropě začnou studovat, naučí se jazyk. Pro ně už bude takřka nemožné či nepředstavitelné se vrátit…

 • Poměrně velká část veřejnosti se toho obává, bojí se budoucí radikalizace, změny Evropy, islamizace… Vidíte na těch obavách něco reálného?

S lidmi, kteří přicházejí, s uprchlíky, je nutné pracovat od samého počátku. Pokud vlády nebudou vynucovat dodržování svých zákonů, je velmi pravděpodobná budoucí radikalizace. Je to jako se stromem, který se dá tvarovat jen dokud je malý a mladý. Přál bych si, aby si to evropské vlády uvědomovaly, aby se Evropa vyhnula tomu, co se dnes děje na Blízkém východě…

 • Takže ale je v rukou a v možnostech evropských vlád vyhnout se budoucím problémům?

To hlavní je, že by politici měli jasně sdělit, že právo na to být v Evropě mají jen ti, kdo žádají ochranu jako uprchlíci před válkou. Nic víc.

 • Rozumím tomu dobře, že říkáte, že by měli být po uklidnění situace, někdy v budoucnu, aktivně posláni zpět?

V zásadě ano. Ale kdyby chtěli zůstat, musí vědět, že platí, ok zůstaňte, ale musíte respektovat zákony této země. Evropa nesmí připustit, aby se někdo snažil jejich zemi měnit podle islámského práva a zneužíval zákony ke svému vlastnímu prospěchu.

 • Co by vás, jako křesťany čekalo, kdybyste padli do rukou Islámského státu?

Kdyby nás chytili, udělali by to, co dělají jinde, co udělali třeba v Mosulu. Tam každá žena musí nosit nikáb, všichni muži musí mít plnovous, ženy nesmějí opouštět dům bez doprovodu muže a tresty jsou tvrdé. Měli bychom podle nich žít jako se žilo před tisícem let. A pokud jde o nás, jako o křesťany, kdyby mne chytili, nutili by mne konvertovat. Pokud bych to odmítl, mohl bych se vyplatit speciální daní. Pokud bych odmítl i toto, popravili by mne. To dělali už před tisíci roky.

 • Ono to ale navenek vypadá, že Islámský stát „bezvěrce“ vraždí okamžitě…

V zásadě máte pravdu, protože křesťané odmítnou konvertovat a pak jsou popraveni.

 • Věříte, že Islámský stát bude poražený?

Realita je, že jakákoli vojenská síla, která by chtěla skutečně ISIL porazit, by to zvládla za týden. ISIL kontroluje obrovské území hlavně prostřednictvím propagandy a tím, že šíří strach a páchá zločiny. To, že vojenská síla funguje, vidíme nyní na ruském postupu.

 • Ale Rusko – aspoň podle dostupných zpráv – bombarduje spíše protiasadovskou opozici než Islámský stát…

Rusové shodili v regionu spoustu bomb. Cílem je nastolit v Sýrii znovu mír a je pravda, že bomby padají i na opozici. I v tomto konfliktu ale hraje velkou roli propaganda. Máme lidi v oblasti a víme, kam bomby padají. Rusko útočí na všechny, kdo chtějí zničit Sýrii.

 • Vy sám podporujete Asadův režim?

Já jsem zástupce pravoslavné církve a jako takový nepodporuji žádnou vládu. Nicméně jakákoli vláda, která má vůli pomáhat lidem bez ohledu na víru a chce mír a prosperitu, si zaslouží podporu.

 • Asad – podle vás – takový cíl má?

Žili jsme s ním v mírových časech, a v té době podporoval a chránil křesťany, více než kdokoli jiný.

 • Máte jako člen pravoslavné církve nějaké kontakty na Rusko?

Jsme ve spojení se všemi pravoslavnými církvemi, jsme stará ortodoxní církev, které nemá nic společného s ruskou ortodoxií. Ale Rusové nám mnohokrát pomohli, to ano.


Křesťanské uprchlíky v Erbílu je možné podpořit prostřednictvím  ICOM (International Christian Outreach Ministry)

Číslo účtu: 670100-2209769813/6210

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

11 komentářů

 1. český maloměšťák napsal:

  Ufff, jaké to překvapení !!!
  Pokud totiž hlidaci pes zveřejní neseškrtaný a necenzurovaný rozhovor, dokáže být i on objektivním.
  Jen tak dál, tímdle se dosahuje čtenosti, nikolivěk neškodným poštěkáváním a spokojeným vrtěním ocáskem.

  • Robert Břešťan napsal:

   Můžete uvést nějaké příklady seškrtaných a cenzurovaných rozhovorů, které jste u nás viděl?

   • český maloměšťák napsal:

    Já snad něco takového tvrdil ?
    Špatně jste mě pochopil, šlo o to, že pokud zde zveřejníte neseškrtaný a necenzurovaný rozhovor a nikolivěk komentáře charakteru tvrzení často to předpojatých východisek , obsahů a závěrů, které se mají ke skutečnosti jak zajíc čokoládový k zajíci z masa, šlach, kostí, srsti atd….tak se to zde objektivitou přímo rozzáří – to je zejména o síle kontrastu, jestli mi rozumíte.
    Copak i Vy už nejste přesycen všech těch komentáříčků “ dohadovaného“ , nejste s povděkem za každé přímé svědectví kompetentní osoby, kompetentní k tomu, aby její tvrzení bylo možné považovat i za porozumění ?
    Hezký zbytek večera.
    P.S. Omlouvám se, že jsem Vás zklamal a neuvedl žádný překroucený či zcenzurovaný rozhovor, ale kde nic není , tak tam ani pes nechcípne.
    🙂

 2. Petr Homoláč napsal:

  Ale za 300 tisíc mrtvých může právě Asadovo vládnutí, nebo snad ne?

  • David Petrla napsal:

   Vůbec nepochybuji o tom, že Asad je brutální diktátor. A mám velkou obavu z Rusů. Ale čím přesně je podloženo toto číslo? Obávám se, že jenom tím, že je deklarují nějaké organizace. Víte o nějaké aspoň solidně vypadající detailní analýze této cifry?

 3. český maloměšťák napsal:

  Je chválihodné, že tento článek je nyní posunut na místo v popředí. V době kdy např. Duka opět vystoupil se svými zjednodušujícími tezemi (neštítíc se vytáhnout na temno Boží dokonce i postavu Pacelliho, jednoho z mozků handlu „Reichskonkordat za tkzv. Zmocňovací zákon“, jež instaloval v Německu fuhrerovský systém) a Fiala vyzývá k celoevropské neokruciátě, přičemž není známo, že by se chystal poslat do boje svého 22 letého, jistě zdravého a bojeschopného syna….či že by sám si naložil plnou polní a mašíroval neznámo kam (leda by mu Asad , Putin, potažmo někdo z Pentagonu dali přesné souřadnice…kdy ale ani tak by nebylo jisté zda náš novodobý Švejk náhodou nepostřílí členy oné “ hodné“ opozice, namísto zlých isisáků).
  Ano, dnes (kdy ale bylo ?) tomu není tak, že na jedné straně je čisté dobro, které bojuje s čistým zlem ….

  Porazit ale ISIL nejde, zpacifikovat ano. Hodně bude záležet na Dni Poté, zde by mnoho mohlo poradit Německo (denacifikace alá poválečné Západní Německo), jak deasadizovat státní organizace syrské tak, aby se především z asadovců nestal „syrský ISIL“ – to by totiž bylo velmi hořké “ vítězství“ (viz “ porážka“ saddamovců v Iráku a násl vývoj).

 4. petrph napsal:

  Mimochodem, jak je vidět, i mírní odpírači migrace používají špatný právní argument.
  Žádný právní stát si nemůže a nesmí vynucovat na nikom dodržování svých zákonů (leda za mimořadných okolností mimořádnými prostředky.) Může leda-až po porušení toho zákona dost nejistým a zdlouhavým justičním postupem-a za dodržování presumpce neviny dotyčného provinilce soudit a (možná) potrestat. Přičemž-vlastně ani toto nezáleží na něm a nemůže to tedy nikomu (ani svým občanům) slibovat, protože moc soudní je od moci politické ústavně oddělena a je na ní nezávislá…
  Což tedy při těch statisích (milionech) migrantů z cizího prostředí, nejen neuznávajících, ale dokonce ani neznajících naše zákony nezní moc povzbudivě.

  • český maloměšťák napsal:

   To je pravda, těžko si např. Irák nebo Afghanistán může prakticky chtít vynutit dodržování zákonů, například zákonů, které zakazují, aby se na území státu mohla volně pohybovat cizí vojska, například britská či americká.
   Ale ani Syrie si toto nemůže jen tak vynucovat, musí (může však) za toto bojovat..ale i tak musí umět vážit, to aby náhodou pak právničící mouchu nerozmázla agresivní tlapa slona.
   Prostě zákonnost je relativní pojem , pokud je v konfliktu zákonnost a síla, pak záleží spíše na parametrech, než na univerzáliích logicko-etických.

 5. J.Němec napsal:

  Patřím k lidem, kteří víře nerozumí. Dokonce si myslím, že škodlivá je každá víra, protože věřící člověk jedná podle nějaké víry a ne podle svého mozku a svědomí. Proto mohou věřící zabíjet a okrádat. Oni si to dovedou odůvodnit.
  Jinak článek pana kněze považuji za Ruskou propagandu. I nám Rusové pomohli. Někomu ke korytům, jiným do hrobu. Já se zastávám těch mrtvých.

  • český maloměšťák napsal:

   Právě jste na sobě prokázal, že víra (věříte, že článek patriarchy je ruskou propagandou) skutečně může i poškozovat. Což jistě ve Vás vyvolá velkou radost, každý je rád, když si sám sobě a na sobě potvrdí svou víru.
   🙂

 6. J.Němec napsal:

  Něco, co si říká Islámský stát nevítězí strachem a propagandou. JE ale pravda, že IS má perfektní informace. Nejlepší špionáž na světě má Rusko a to se tvoří velmi dlouho. Také zajímavá spojitost. A pokud pan farář mluví o návratu obyvatel nazpět do Syrie. Tak já si nedovedu představit, že po zásahu Ruska na podporu Asada by se tam vraceli, když před jeho zvěrstvem prchají.

  Nic nebrání panu knězi si vzít pušku a jít bojovat i s našim prezidentem .Ale i já sdílím názor, proč by Evropané měli někde umírat a těch co se to týká utéct a popíjet kávu v kavárnách v Evropě.

Přidávání komentářů není povoleno