Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
janwillemsen / Foter / CC BY-NC-SA,

Učit programovat už děti v první třídě? Hlavně je tím neodradit

Programovací jazyky by se měly děti učit již na základních školách, tvrdí IT firmy i evropští politici.

Evropská unie má však v oblasti vzdělání jen minimum pravomocí; rozhodování je ponecháno v rukou členských států. Státy jako Velká Británie, Estonsko nebo Finsko už s výukou základů programování na prvních stupních škol začaly.

Rámcové vzdělávací programy (RVP) českých základních škol s tím zatím vůbec nepočítají, výuka programování je pouze dobrovolná.

Do roku 2020…

Umět vytvořit na počítači tabulku, nebo být zběhlý v práci s internetem dnes sice patří mezi základní dovednosti, stále se stupňující rozvoj digitálních technologií však naznačuje, že už dnes je to málo a bude hůř.

Lidé, kteří se budou za pár let ucházet o práci, by měli mít základní povědomí o tom, jak se vytváří software, internetové stránky nebo aplikace.

Na pracovním trhu už nyní zoufale chybí experti v oblasti digitálních technologií. Čím dřív děti s rozvojem těchto dovedností začnou, tím větší je pravděpodobnost, že se v budoucnu rozhodnou IT obor studovat, jsou přesvědčeni experti i politici.

„Povinné výuce programování už od první třídy říkám ano, ale hlavně jde o to, aby to děti bavilo a naopak je to neodradilo od  dalšího vzdělávání v této oblasti,“ upozorňuje  viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar.

Podle předseda Jednoty školských informatiků Petr Naskeho nemá být cílem z každého dítěte udělat programátora. Díky nahlédnutí do tajů programování však děti mají získat řadu dalších dovedností jako je analytické a kritické myšlení a rozvoj tvůrčí činnosti.

Brusel to zaplatí

„Programování by nemuselo být součástí jen matematiky nebo fyziky, ale například i základů společenských věd. Děti mohou například vytvořit stránku, kde budou volit do školního parlamentu,“ nabízí možnosti využití vedoucí komunikace společnosti EDUin Bob Kartous.

Jednu z řady svých strategií ministerstvo školství vloni věnovalo právě i „digitálnímu vzdělávání do roku 2020“. Pokud se představa o povinné výuce programování naplní, nebude to tedy dříve než v roce 2020. Dříve než děti se totiž programování musí naučit ti, kteří jej mají na základních školách vyučovat. Na jejich vzdělávání chce ministerstvo využít peníze z evropských fondů.

“Aprobaci na informatiku má pouze 31 % učitelů, takže dvě třetiny kantorů, kteří tento předmět učí, na to kvalifikace nemají,” říká Ondřej Neumajer z Katedry informačních
technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty UK.

Nyní se základy práce na počítači na základních školách vyučuje povinně jen hodinu týdně, a to pouze rok na prvním i druhém stupni.

Autorka je redaktorkou EurActiv.cz

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. petrph napsal:

  Tak to by ne opravdu zajímalo jak chcete v první třídě učit programovat,když se ty děti teprve učí,jedno po druhém rozeznávat písmenka? A to samotné,teprve se učí číslíčka, napřed rozeznávat pak pomalu skoro na prstech základní operace,sčítání, odečítání,porovnávání.Ptám se, existují nějaké ověřené programovací jazyky pro děti v 1.třídě,které by toto nějak obcházely? Díval jsem se třeba na Baltíka-ten vypadá slibně .Ovšem, i u toho je napsáno i pro začatečníky rozpětí 6-11 let. Takže asi bych se zeptal,jaké jsou zkušenosti s jeho výukou právě a jen v 1.třídě běžné školy..(Nepočítaje nějaké talentovky kam příjdou chytré děti nabušené ze školky,umějíc už odtamtud číst psát počítat a ovládat počítač).
  A mimochodem,když už tady někdo mluví o Aprobaci na informatiku-docela by mne zajímalo kolik z těch učitelů má aprobaci pro tu první třídu. Kde (logicky) ty děti si nedokáží ani napsat poznámky z výkladu,ani si pak tu látku nepřečtou a nezopakují v učebnici,ani jinde ani na internetu. Slovem tedy učitel je to musí skutečně všechny -naučit- v pravém smyslu toho slova během té vyučovací hodiny. Podobně jako jeho kolega vedle který je vedle pomalu a trpělivě učí číst a psát ta písmenka a číslíčka . Kdopak z informatiků umí tohle?

  • RomcaKonecna napsal:

   Souhlasim ze to je tezke a u nas skoro nemozne, staci se podivat na vyuku matematiky, kterou ucitele neumi ucit a zaky akorat odradi. Ale pokud vam neco rika Karel tak v tomto stylu by to ,mohlo jit. Ucilo se tim zaklady programovani v 80tych letech.

   • petrph napsal:

    Já Karla pamatuju-ve skutečnosti jsem se na něm i kdysi učil, ale to už jsem byl přece jen o trochu starší, takže jsem už uměl dobře číst a psát. To je právě ta moje výhrada pro 1. třídy kde tohle ty děti ještě pořádně neumí.. Protože Karel byl v tom při psaní programů čistě textový, tam se musel ten program psát
    KROK VLEVO POLOŽ, atd..
    (A když tedy myslím psát (program), tak tedy opravdu myslím psát program, mít v hlavě ten algoritmus,rozvíjet si ho, ladit,atd.. což pochybuju že jde v případě kdy si to dítě (když už) v hlavě teprve skládá to slovíčko z pomalu rozpoznaných písmenek K – R – O – K 

    A zase -když píšete „.. staci se podivat na vyuku matematiky, kterou ucitele neumi ucit a zaky akorat odradi. „- já to beru-ale říkám „umět (dobře) učit na urovni těch dětí“ (čili tedy v té 1.třídě.. Čili zda i pro ně se zdá ten výklad logický a příklady zajímavé..

 2. Petys napsal:

  Hlavně neodradit to jistě.
  Pořád užitečnější než úpravy mnohočlenů, kterými trápí české děti ve škole dodnes, přestože od dob kalkulaček nikdy nebyly potřebné. Zábavnější a užitečnější je diskuze o tom kolik andělů se vejde na špičku jehly jak ve středověku.

  • petrph napsal:

   Tohle je právě zádrhel těch nových moderních vyučovacích metod, které (možná) dokáží děti zaujmout. Totiž-jak jsem jich pár viděl, a jak jsou třeba i prezentované, tak se týkají leda základních operací s malými čisly tak do 20..
   A jak správně díte, tak na složitější úseky matematiky (třeba ty úpravy mnohočlenů) žádné zázračné metody které by děti zaujaly a neodradily- nejsou. To už je totiž na zcela jiném principu, to už se totiž ty starší děti měly naučit že škola a učení je pro ně povinnost-a musí se to tedy učit (s dobrou podporou učitele, jistě) i když se jim nechce..

Přidávání komentářů není povoleno