Učit programovat už děti v první třídě? Hlavně je tím neodradit

Napsal/a Eliška Kubátová 29. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Programovací jazyky by se měly děti učit již na základních školách, tvrdí IT firmy i evropští politici.

Evropská unie má však v oblasti vzdělání jen minimum pravomocí; rozhodování je ponecháno v rukou členských států. Státy jako Velká Británie, Estonsko nebo Finsko už s výukou základů programování na prvních stupních škol začaly.

Rámcové vzdělávací programy (RVP) českých základních škol s tím zatím vůbec nepočítají, výuka programování je pouze dobrovolná.

Do roku 2020…

Umět vytvořit na počítači tabulku, nebo být zběhlý v práci s internetem dnes sice patří mezi základní dovednosti, stále se stupňující rozvoj digitálních technologií však naznačuje, že už dnes je to málo a bude hůř.

Lidé, kteří se budou za pár let ucházet o práci, by měli mít základní povědomí o tom, jak se vytváří software, internetové stránky nebo aplikace.

Na pracovním trhu už nyní zoufale chybí experti v oblasti digitálních technologií. Čím dřív děti s rozvojem těchto dovedností začnou, tím větší je pravděpodobnost, že se v budoucnu rozhodnou IT obor studovat, jsou přesvědčeni experti i politici.

„Povinné výuce programování už od první třídy říkám ano, ale hlavně jde o to, aby to děti bavilo a naopak je to neodradilo od  dalšího vzdělávání v této oblasti,“ upozorňuje  viceprezident Svazu průmyslu Radek Špicar.

Podle předseda Jednoty školských informatiků Petr Naskeho nemá být cílem z každého dítěte udělat programátora. Díky nahlédnutí do tajů programování však děti mají získat řadu dalších dovedností jako je analytické a kritické myšlení a rozvoj tvůrčí činnosti.

Brusel to zaplatí

„Programování by nemuselo být součástí jen matematiky nebo fyziky, ale například i základů společenských věd. Děti mohou například vytvořit stránku, kde budou volit do školního parlamentu,“ nabízí možnosti využití vedoucí komunikace společnosti EDUin Bob Kartous.

Jednu z řady svých strategií ministerstvo školství vloni věnovalo právě i „digitálnímu vzdělávání do roku 2020“. Pokud se představa o povinné výuce programování naplní, nebude to tedy dříve než v roce 2020. Dříve než děti se totiž programování musí naučit ti, kteří jej mají na základních školách vyučovat. Na jejich vzdělávání chce ministerstvo využít peníze z evropských fondů.

“Aprobaci na informatiku má pouze 31 % učitelů, takže dvě třetiny kantorů, kteří tento předmět učí, na to kvalifikace nemají,” říká Ondřej Neumajer z Katedry informačních
technologií a technické výchovy Pedagogické fakulty UK.

Nyní se základy práce na počítači na základních školách vyučuje povinně jen hodinu týdně, a to pouze rok na prvním i druhém stupni.

Autorka je redaktorkou EurActiv.cz

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)