Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Mustafa Khayat / Foter / CC BY-ND,

Česko přijme 152 křesťanských uprchlíků z Iráku. Po měsících jednání pomoc slíbil premiér Sobotka

Do České republiky by z iráckého Erbílu měla přijet skupina 152 křesťanských uprchlíků. Po dnešním jednání se syrským pravoslavným knězem Benjaminem Shamounem, který v Erbílu vede jeden z utečeneckých táborů, to slíbil premiér Bohuslav Sobotka.

Rozhovor s otcem Benjaminem o situaci v Iráku, přesídlení uprchlíků či o hrozbě Islámského státu přinese HlídacíPes.org najdete zde.

O přemístění 152 lidí jednal nadační fond Generace 21 s českou vládou několik měsíců. Téma si pak mezi sebou přehazoval Úřad vlády s ministerstvem vnitra.

„Rozhodli jsme se, že pomůžeme 152 křesťanským uprchlíkům z iráckého Erbílu, kteří se obrátili na naši zemi s žádostí o pomoc. Příští týden se ještě definitivně vyjasní při jednání s představiteli OSN status těchto uprchlíků. Návrh na přesídlení této skupiny z Erbílu poté předloží do vlády ministr vnitra. Náklady na toto přesídlení budou sdíleny s neziskovým sektorem,“ řekl po jednání se syrským duchovním Bohuslav Sobotka.

Pro uprchlíky už nadační fond dojednává ubytování u českých rodin, které na výzvu samy odpověděly.

„Většinu z předem vybraných uprchlíků tvoří rodiny, nebo vdovy s dětmi, z nichž mnozí přišli o své nejbližší příbuzné. Nadační fond garantuje, že má zajištěny prostředky na zabezpečení nákladů na bydlení a život těchto lidí v ČR na jeden rok,“ konstatuje Vojtěch Jurásek z Generace 21.

 

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

4 komentáře

 1. teufel3424 napsal:

  …předloží do vlády (soudruh) ministr Chovanec. Vzhledem k jeho přístupu k uprchlíkům si počkáme aspoň dalších 9 měsíců. On se přece kvůli nějaké verbeži nestrhne.

  • Petr napsal:

   Kdyby tohle napsal žid, tak by ho inkvizice upálila zaživa.

 2. Jan Moravec napsal:

  Žehnej Bůh tomuto úmyslu.

 3. K6 napsal:

  152 ? Není to mnoho? Nestačilo by 149 ?
  Tak nějak vidím debatu „zodpovědných“ úředníků.
  S ohledem na počty lidí na útěku mi to připadá jako nedostatečné a nedůstojné občanů této (mojí) země.

Přidávání komentářů není povoleno