Mezi prezidentem NKÚ a ministryní Šlechtovou létala slova o lži. Kvůli fondům EU

Napsal/a Robert Břešťan 27. října 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Dva vrcholní ústavní činitelé si přes média vyměňovali vzkazy o tom, jak by se mělo správně informovat o miliardách, jež Česko nevyčerpá z fondů Evropské unie. Nejasnosti si už vysvětlili. Otázka, kolik miliard z fondů EU Česko nevyužije, ale trvá.

Na konci července napsala ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová ostrý dopis prezidentovi NKÚ Miloslavu Kalovi. Vytkla mu publikaci „EU report 2015“, v níž Nejvyšší kontrolní úřad napsal, že objem nedočerpaných prostředků z EU může za roky 2007 – 2014 dosáhnout až 105 miliard korun.

Myslím, že neodpoví

„Zpráva se nezakládá na aktuálních údajích. Zveřejnění takto citlivých údajů zcela zbytečně vzbuzuje v očích veřejnosti a především pak Evropské komise obavy nad výší nedočerpaných prostředků z rozpočtu Evropské unie,“ napsala Šlechtová s tím, že taková práce s informace má negativní dopad na práci „mého resortu i celé vlády“.

O dva týdny putovala zpět odpověď. Miloslav Kala v ní napsal, že zprávu NKÚ s ministerstvem detailně konzultoval. „Údaje o možném nevyčerpání jsme ve shodě s vámi označili jako odhad a navíc uvedli i podmínky, za jakých se podmínky naplní. Celkově zpráva vyznívá pozitivně a nemyslím si, že by znepokojovala Evropskou komisi víc, než česká realita,“ napsal 13. srpna Kala.


Rozhovor z dubna 2015. Prezident NKÚ: Z evropských fondů nevyčerpáme až 100 miliard


Někde se ale stala chyba. Svého adresáta – ministryni Šlechtovou – dopis zaslaný prostřednictvím datové schránky nezastihl.

Ministryně Šlechtová si na to, že prezident Kala neodpověděl, postěžovala před několika dny v živém vysílání Radiožurnálu: „Já jsem panu Kalovi napsala, myslím si, že i celkem ostrý dopis. (…) Neodpověděl. A myslím, že neodpoví.“

A to si zase nenechal líbit Kala. „Prezident NKÚ uvádí na pravou míru lživá vyjádření ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, která zazněla v jejím rozhovoru pro ČRo Radiožurnál,“ rozeslal NKÚ do médií reakci s tím, že odpověď byla doručena 13. srpna 2015 MMR prostřednictvím datové schránky (Odpověď na dopis ministryně Šlechtové).

„Paní ministryně by si měla nejdřív udělat pořádek ve svém sekretariátu, než začne někoho v médiích obviňovat z nečinnosti. Nezbývá než doufat, že v oblasti čerpání evropských prostředků je větší pořádek, než v úřední korespondenci Ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal prezident NKÚ Miloslav Kala.

Až po téhle výtce byl dopis na ministerstvu objeven, respektive doputoval k rukám ministryně. Ta poté na NKÚ adresovala další psaní, tentokrát omluvné.

30,40,50 nebo možná 80 miliard?

Spor mezi ústavními činiteli je sice, jak se zdá, zažehnán, ale kolik peněz Česko z fondů EU skutečně nevyčerpá zůstává nejasné. Ministryně Šlechtová odhaduje sumu na 30 – 40 miliard korun.

Kvůli nesouhlasu Evropské komise s tím, jak Česko implementuje směrnici o EIA, tedy jak hodnotí dopady velkých staveb na životní prostředí, ale hrozí, že Česko nevyužije z fondů EU výrazně více, než nyní vláda říká.


Nedočerpané peníze z EU. Desítky miliard za dálnice a železnice si možná Česko zaplatí ze svého


Za „pesimistický odhad“ ministerstvo pro místní rozvoj označuje částku 50 miliard korun.

„Pokud budou naplněny všechny podmínky, platí současný pesimistický odhad ve výši 50 miliard Kč. Nicméně pokud se tak nestane, částka může být opět výrazně vyšší,“ připustil za ministerstvo pro místní rozvoj mluvčí Vilém Frčka.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)