Psí týden: Co mají společného komunisti s nacisty. Pravda o českých platech. České děti v Norsku

Napsal/a Ondřej Neumann 10. října 2015

Komunisti 40 let vtloukali lidem do hlavy, že není větších bojovníků proti nacistům nad stoupence rudé barvy, srpů a kladiv. Že není větších protikladů. Extrémy se však zjevně tak odpuzují, až se na konci kruhu jejich cesty protnou…  

 

 • Unikátní projekt evropského dosahu publikoval v končícím týdnu na serveru HlídacíPes.org datový analytik a politolog Kamil Gregor.  Vizualizace historických dat ukazuje, jak hlasovali Joseph Goebbles, Hermann Göring či Wilhelm Frick a kdo s kým vládl v Říšském sněmu těsně před nástupem Hitlera k moci. Je ironické, že ačkoli nacisté a komunisté byli doslova smrtelnými nepřáteli, v parlamentu hlasovali ke konci demokratické republiky stále více a více společně: Unikátní vizualizace: Nacisté a komunisté hlasovali v parlamentu tzv. Výmarské republiky společně.

 

 

 • HlídacíPes.org si zakládá na věcném, analytickém přístupu. A snažíme se maximálně dbát na přísných žurnalistických standardech. To se kolegům z jiných médií ne úplně dařilo v kauze nazvané „děti Michalákové“. O tom ostatně psal člen správní rady Ústavu nezávislé žurnalistiky Aleš Rozehnal již v únoru  Odebírání dětí v Norsku. Česká média selhávají. Další kolo vášní se roztočilo po verdiktu, který matce oba syny vzal. Emoce planou pouze na české straně, upozornil náš šéfredaktor Robert Břešťan, který tento týden pobýval v Norsku. A přidal i vysvětlení proč, přičemž v mnohém dal zapravdu únorovému článku právníka Rozehnala: Reakce na kauzu Michaláková: V Česku silná slova, v Norsku naprosté ticho.

 

 • A trocha odlehčení na závěr. Po ranní zmínce na svém twitterovém účtu, že si nejmenované médium zadalo výrobu kompromitující fotomontáže, přišel ministr vnitra Milan Chovanec v pondělí odpoledne s detaily „závažného obvinění“. Více zde: Ministr Chovanec zveřejnil fotku, jež ho měla kompromitovat.


3 komentáře

 1. JUDr.Karel Vlk napsal:

  Já se tomu nedivím, největším nepřítelem sovětských komunistů byla sociální demokracie.Doporučuji esej-Politika života a smrti-Holocaust mezi Hitlerem a Stalinem, Timothy Snyder

 2. český maloměšťák napsal:

  Gregorův objev žádným objevem není, je nesmyslem – tak jak je interpretován. Bohužel novinářské zpracování dat už bývá takové – že se např. pomocí tlachů vytvoří
  “ Gregorův objev“. Cílem je opětovné zjednodušení historického porozumění na primitivní verdikty typu “ nacismus rovná se komunismus“, “ NSDAP a Komunisté jedno byli“ , “ obě totality jsou stejné“ apod. žvásty úrovně hospod IV. cenové skupiny.
  Znovu opakuji, nacistům v rovině hlasování v parlamentu stvrdili jejich totalitní moc katolická strana Zentrum (údajně směnili své hlasy za Reichskonkordat) a bavorští lidovci – “ takykřesťané“ – viz tkzv. Zmocňovací zákon. Sociální demokraté hlasovali proti, komunisté již byli zlikvidováni. Kdo tahal za loutky a kdo loutky vyřezal a co to bylo za nožík…to je už na jinou diskuzi – ale ne stylem kdy každý už má jasno na počátku diskuze, už jen dohledává ta správná fakta a vylučuje ta, která se mu nehodí. Potažmo rovnou jemu nehodící se komentáře smaže. To je pak “ diskuze“ jak hrom, takového „hlídacího“ psa je nejlepší utratit.

  • Kamil Gregor napsal:

   Cílem článku nic takového není, to je jen vaše domněnka – podsouváte mi skryté motivace, které ve skutečnosti nemám. Naopak článek zcela výslovně říká, že postoje komunistů a nacistů byly ke konci Výmarské republiky paradoxně velmi odlišné. Že v Reichstagu hlasovali shodně, to je je pravda a tyto dva výroky se navzájem nevylučují.

Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies