Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Crys, zdroj

Psí týden: Co mají společného komunisti s nacisty. Pravda o českých platech. České děti v Norsku

Komunisti 40 let vtloukali lidem do hlavy, že není větších bojovníků proti nacistům nad stoupence rudé barvy, srpů a kladiv. Že není větších protikladů. Extrémy se však zjevně tak odpuzují, až se na konci kruhu jejich cesty protnou…  

 

 • Unikátní projekt evropského dosahu publikoval v končícím týdnu na serveru HlídacíPes.org datový analytik a politolog Kamil Gregor.  Vizualizace historických dat ukazuje, jak hlasovali Joseph Goebbles, Hermann Göring či Wilhelm Frick a kdo s kým vládl v Říšském sněmu těsně před nástupem Hitlera k moci. Je ironické, že ačkoli nacisté a komunisté byli doslova smrtelnými nepřáteli, v parlamentu hlasovali ke konci demokratické republiky stále více a více společně: Unikátní vizualizace: Nacisté a komunisté hlasovali v parlamentu tzv. Výmarské republiky společně.

 

 

 • HlídacíPes.org si zakládá na věcném, analytickém přístupu. A snažíme se maximálně dbát na přísných žurnalistických standardech. To se kolegům z jiných médií ne úplně dařilo v kauze nazvané „děti Michalákové“. O tom ostatně psal člen správní rady Ústavu nezávislé žurnalistiky Aleš Rozehnal již v únoru  Odebírání dětí v Norsku. Česká média selhávají. Další kolo vášní se roztočilo po verdiktu, který matce oba syny vzal. Emoce planou pouze na české straně, upozornil náš šéfredaktor Robert Břešťan, který tento týden pobýval v Norsku. A přidal i vysvětlení proč, přičemž v mnohém dal zapravdu únorovému článku právníka Rozehnala: Reakce na kauzu Michaláková: V Česku silná slova, v Norsku naprosté ticho.

 

 • Emoce a kritiku budí i snaha Maďarska bránit silou svoje (a schengenské) hranice. Bezpečnostní expert Tomáš Pojar v rozhovoru pro DVTV označil tuto kritiku za skandální. I on byl na sociálních sítích následně částí diskutérů ostře kritizován. Jak je to tedy se Schengenskou dohodou a ochranou vnějších hranic Evropy? Aleš Rozehnal: Ostnaté dráty? Maďarsko má povinnost bránit schengenské hranice.
 • A trocha odlehčení na závěr. Po ranní zmínce na svém twitterovém účtu, že si nejmenované médium zadalo výrobu kompromitující fotomontáže, přišel ministr vnitra Milan Chovanec v pondělí odpoledne s detaily „závažného obvinění“. Více zde: Ministr Chovanec zveřejnil fotku, jež ho měla kompromitovat.


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

3 komentáře

 1. JUDr.Karel Vlk napsal:

  Já se tomu nedivím, největším nepřítelem sovětských komunistů byla sociální demokracie.Doporučuji esej-Politika života a smrti-Holocaust mezi Hitlerem a Stalinem, Timothy Snyder

 2. český maloměšťák napsal:

  Gregorův objev žádným objevem není, je nesmyslem – tak jak je interpretován. Bohužel novinářské zpracování dat už bývá takové – že se např. pomocí tlachů vytvoří
  “ Gregorův objev“. Cílem je opětovné zjednodušení historického porozumění na primitivní verdikty typu “ nacismus rovná se komunismus“, “ NSDAP a Komunisté jedno byli“ , “ obě totality jsou stejné“ apod. žvásty úrovně hospod IV. cenové skupiny.
  Znovu opakuji, nacistům v rovině hlasování v parlamentu stvrdili jejich totalitní moc katolická strana Zentrum (údajně směnili své hlasy za Reichskonkordat) a bavorští lidovci – “ takykřesťané“ – viz tkzv. Zmocňovací zákon. Sociální demokraté hlasovali proti, komunisté již byli zlikvidováni. Kdo tahal za loutky a kdo loutky vyřezal a co to bylo za nožík…to je už na jinou diskuzi – ale ne stylem kdy každý už má jasno na počátku diskuze, už jen dohledává ta správná fakta a vylučuje ta, která se mu nehodí. Potažmo rovnou jemu nehodící se komentáře smaže. To je pak “ diskuze“ jak hrom, takového „hlídacího“ psa je nejlepší utratit.

  • Kamil Gregor napsal:

   Cílem článku nic takového není, to je jen vaše domněnka – podsouváte mi skryté motivace, které ve skutečnosti nemám. Naopak článek zcela výslovně říká, že postoje komunistů a nacistů byly ke konci Výmarské republiky paradoxně velmi odlišné. Že v Reichstagu hlasovali shodně, to je je pravda a tyto dva výroky se navzájem nevylučují.

Přidávání komentářů není povoleno