Reakce na kauzu Michaláková: V Česku silná slova, v Norsku naprosté ticho
Český velvyslanec v Norsku se na konzultace do Česka nechystá, norská média se tématu vůbec nevěnují.
„Žádná instrukce k tomuto tématu na naši ambasádu nedorazila,“ říká zástupce velvyslance v Norsku Josef Smyček. Odpovídá tak na otázku serveru HlídacíPes.org, zda bude velvyslanec v Norsku Milan Dufek povolán ke konzultacím do Prahy kvůli rozhodnutí norských úřadů zbavit Evu Michalákovou rodičovských práv ve vztahu k jejím dvěma synům.
Na rozdíl od mediální pozornosti, kterou tématu věnují česká média, nelze v těch norských o kauze, ani o výrocích českých politiků o možném odvolání norské velvyslankyně v ČR, najít ani zmínku.
Jako ministr vnitra…
„Za posledních 24 hodin ani slovo v norských médiích,“ říká Josef Smyček. Jeho slova potvrzuje i surfování na norských webech, listování středečním vydáním norských deníků včetně nejčtenějšího Aftenposten i sledování zpravodajských relací. Ve vztahu k rozhodnutím Úřadu na ochranu dětí Barnevernet to ale není žádné překvapení.
„Barnevernet řeší tisíce případů norských dětí a mediálně se o tom nikdy nic nezveřejňuje. Když to někdy udělá jedna ze stran sporu, bývá to vnímáno jako přitěžující okolnost. Je za tím absolutní ochrana dítěte. Zveřejní se maximálně fakt, že jde o dítě a v jakém okrese,“ říká zástupce českého velvyslance v Norsku Smyček.
Čtětě též analýzu: Odebírání dětí v Norsku. Česká média selhávají
Podle něj nelze očekávat ani jakékoli vyjádření norských politiků. „Ti se do toho ani nesmějí zapojovat, pokud by to udělali a média na to přišla, tak skončí,“ upozorňuje Smyček. A nabízí paralelu – případ islandského ministra vnitra, který musel z funkce odejít poté, co jeden z jeho blízkých spolupracovníků vynesl informaci týkající se konkrétního případu žádosti o azyl.
Úřad děti nekrade
I když je Barnevernet v Norsku považován za funkční úřad, politici už zhruba před půl rokem oznámili, že chystají dílčí reformy. Čeho se budou týkat ne ní jasné. „Pokud se něco kritizuje, je to nejčastěji uzavřenost úřadu a omezené množství expertů, psychologů, psychiatrů a znalců, s nimiž Barnevernet spolupracuje,“ říká Josef Smyček.
Jednou ze změn by mohla být například větší sjednocení praxe. Barnevernet v Norsku totiž nepředstavuje žádnou centralizovanou instituci; jde o oddělení péče o díte v rámci jednotlivých obecních úřadů v Norsku. „Rozhodně to není profitní úřad, který krade děti a má z toho peníze, jak se v Česku někdy píše,“ říká Josef Smyček.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Norské úřady chrání děti a chrání je dobře. Děti nevychovává jen matka ale také společnost. Ale společnost, která má prezidenta zvoleného za pochybné peníze a obklopeného pochybnými lidmi, rozhodně nesplňuje představu o morálce. Toto si nedovolí říci žádná velvyslankyně ale já. My, co jsme vyrůstali bez rodičů máme navíc svoji morálku.
„Za posledních 24 hodin ani slovo v norských médiích??? No proč asi, když jde o děti odebrané nějaké podřadné imigrantce:)
Nejde o emigrantku, ale o to, že prezident jiné země vyhrožoval odvoláním vevyslankyně. To by mohlo Nory zaujmout – kdyby správně nepochopili, že jsou to jen tanečky pro tuzemská média …
Že si na tom případu honí triko prezident republiky, není nijak překvapující a je to v podstatě celkem jedno.
Docela mi ale vadí, že do toho zasahuje vláda (nótou). Má snad být nějaká paní v právu jen proto, že je Češka? Přitom je ta paní zcela nevěrohodná a člověk by si od ní nekoupil ani párek v rohlíku. S ohledem na zájmy dětí není možné zveřejnit, jak se k nim chovala, ale podle všech dostupných informací to na zbavení rodičovských práv úplně stačí. Pro mě za mě, ať si jde stěžovat k ESLP do Štrasburku. Ale bez podpory ČR.
Pokusil bych se na to odpovědět.
Za prvé,ano,ta paní má jako občanka ČR nárok na to aby se za ní stát ČR postavil a hájil její nároky a práva-a zejména (a proboha co víc než to) její děti. Když už stát neumí ani to, potom vlastně není důvod aby ten stát legitimně existoval. Každý si-jak doporučoval už pan Sládek pořídí zbraně a bude proti každému hájit sebe, svou rodinu a svůj matek sám. Stačí říct.
Ale na druhou stranu náš stát v té věci dosud neudělal nic, pouze se jen nechal oblbovat sliby norské diplomacie že postupováno spravedlivě,a že k té adopci nedojde… Což jak se ukázalo nyní byla drzá lež. Taže, ostrá nóta je to vlastně to první co náš stát udělat musí,pokud chce vůbec něco dělat..
Základní otázka: má ČR hájit „nároky a práva“ každého svého občana, i když v právu není? Jinak řečeno: má se ČR zastávat Radovana Krejčíře, kterému v té Jižní Africe tak strašně ubližují?