Přijímačky na gymnázium. Foto: Profimedia

Proč nejsou místa na středních školách, o které je zájem? Přednost má byznys

Napsal/a Tereza Engelová 22. května 2025
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Na požadovanou střední školu se v Praze nedostalo každé páté dítě. Ministerstvo školství tvrdí, že kapacit je dost. Místa jsou i na gymnáziích. Když ale nahlédnete do seznamu škol, které vypsaly místa do druhého kola přijímaček, zjistíte, že většina z nich jsou soukromá gymnázia, kde se platí školné od 84 tisíc až po téměř milion a půl korun za rok.

Z devátých tříd se letos v Česku hlásilo na čtyřleté obory sto tisíc sto uchazečů. Podle statistik Cermatu se v prvním kole dostalo na požadovanou školu 93 700 dětí, tedy 94 %. Zbylých 6400 dětí teď hledá školu v druhém kole.

Nejsložitější to mají opět deváťáci v hlavním městě. Respektive, nemají, pokud jsou jejich rodiče ochotni a schopni zaplatit statisícové roční školné.

Bez zájmu o změnu

Celorepublikový průměrný počet bodů z všeobecných přijímacích testů Cermatu byl podle studie vypracované Deníkem N z českého jazyka kolem 29 bodů a z matematiky 10 bodů. Tedy celkem kolem 40 bodů.

Na mimopražská gymnázia stačil uchazečům lepší nadprůměr, tedy dostali se, pokud z testů dosáhli kolem padesáti bodů. V Praze to ale na spodní místa většiny gymnázií bylo mezi 70 až 80 body.

Důvodem je, že se v metropoli na střední školy hlásí i řada uchazečů ze Středočeského kraje a také tu žijí rodiny, pro něž je vyšší vzdělání potomků větší prioritou, tudíž mají o místa na gymnáziích větší zájem.

Nemá smysl rozebírat neférovost celého systému, který značně zvýhodňuje rodiče, kteří svým dětem zaplatí nejrůznější přípravné kursy (jsou i tací, kteří platí soukromé psychology).

To už bylo v médiích opakovaně popsáno a nikdo se nemůže na rodiče, ani organizátory kursů zlobit, jen se přizpůsobují podmínkám a ti druzí využívají poptávku na trhu.

Špatný a neférový je zkrátka systém, který nastavil stát a politici nejeví příliš velkou snahu na něm moc měnit. Je těžké dobrat se důvodů, protože většina otázek skončí s odpovědí, že je to „složité“ nebo „nereálné“ změnit. Proč, to už se nedozvíte.

Ministerstvo školství se navíc vyvazuje z odpovědnosti za přetlak v hlavním městě tím, že to není jeho starost, protože není zřizovatelem škol, tudíž o tom, kolik dětí se reálně v metropoli dostane na střední školu, „vlastně“ rozhodují radní! A jejich zodpovědnost?

Vůči školství nulová. Zajímají je především rozpočty. A v jejich rámci zjevně dostávají prioritu jiné resorty.

I proto se zjevně může pražský primátor Bohuslav Svoboda tvářit, že „o problému s kapacitami nic neví“ a do veřejného prostoru vypouštět nestoudná prohlášení typu: „Má-li mít gymnázium nějakou kvalitu, vyžaduje určitou hodnotu IQ u těch, co na něj žádají.“

Hloupé děti prý nemají stahovat ty chytré. Znamená to, že na většině gymnázií po České republice studují „hloupé“ děti?

Absurdnost podobných komentářů od lidí, kteří jsou za kapacity středních škol v hlavním městě zodpovědní, pak dokreslují počty míst, která vyplula na povrch s otevřením druhého kola přijímacího řízení.

Ukazuje se totiž, že potřeby „upíchnout se na gymnáziu“ – což lze ale také brát jako umožnění nezralému 15tiletému člověku odložit do zletilosti zásadní životní rozhodnutí, čemu se bude v životě hlouběji věnovat – Praha naplňuje, ale téměř výhradně prostřednictvím kapacit na soukromých školách.

Po Svobodovi potopa

Ještě před prvním kolem přijímacích zkoušek zveřejnil portál Seznam.cz, že Praha dokázala za poslední dva roky navýšit kapacity na státních gymnáziích o 1112 míst, na soukromých gymnáziích jich ale vzniklo téměř pětkrát víc 5374.

Tento do očí bijící nepoměr dokreslují i aktuální zveřejněné seznamy. Do druhého kola na čtyřletých gymnáziích přijímá studenty celkem 47 škol. Pokud z toho vyřadíme gymnázia pro zrakově a sluchově postižené a dálkové studium, kdy žák přichází o status studenta, je to 44 škol. Z toho je státních gymnázií devět.

Na třech běžných je k dispozici osm míst a na zbytku jsou to gymnaziální třídy s ekonomickým, geografickým a převážně technickým zaměřením, kde je celkem 78 míst. O ta se v druhém kole popere přes 1600 zájemců.

Samozřejmě se můžou přihlásit i na učební obory nebo odborné střední školy, ale pokud budeme vycházet z reálné poptávky v Praze a odbouráme „státem vynucené strategizování“, tedy umělé vytváření poptávky po „méně náročných oborech“, které rodiče volí ze strachu, že se dítě na náročnější školu nedostane, pak primátor Svoboda pokryje zhruba čtyři procenta poptávky dětí.

Jak HlídacíPes.org prozradil vysoce postavený zdroj z Ministerstva školství, který si nepřeje být jmenován, vedení radnice hlavního města Prahy s tím ale nic dělat nechce, protože výhodnější je pro ni přenechat volné prostory soukromým školám. Nepřímo tuto verzi potvrdil i sám primátor Svoboda, když prohlásil, že Praha kapacity navyšovat nepotřebuje, protože jich má dost.

A má pravdu, pokud odmyslíme fakt, že je supluje soukromý sektor, což ve svém výsledku překládá náklady, které normálně nese stát, na rodiče dětí z hlavního města Prahy. A nejsou malé.

Na nejlevnějších ze současné nabídky rodiče zaplatí roční školné 80 tisíc korun, na nejdražší jeden milion 356 tisíc korun. Průměrné školné na zbytku nabízených gymnázií se pohybuje mezi 200 tisíci až 500 tisíci korun na roční studium.

To je pro většinu průměrně vydělávajících rodičů, neřknu-li pak třeba samoživitelů, zcela mimo jejich možnosti. Přesto mají politici tolik drzosti vydávat „tyto nedostupné kapacity“ za reálné kapacity na pražských středních školách.

„Je to prostě dobrý byznys,“ komentuje nejen podnikání kolem přípravek na přijímačky, „hodnotitelský průmysl kolem Cermat testů,“ ale i rostoucí počet soukromých škol, většina odborníků na vzdělávání. Co z něj mají pražští radní? To je otázka, na kterou ale není nikdo schopen dát odpověď.

Nová kniha
Kniha České průšvihy 1989–2024
HlídacíPes.org vydává novou knihu

České průšvihy 1945–1948

Publikaci, jež se věnuje období takzvané třetí republiky, můžete získat pouze jako odměnu za dar v minimální výši 699 korun na činnost redakce HlídacíPes.org.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)