Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Facebook Andreje Babiše, zdroj

Právníci, které si najali Babiš s Faltýnkem: bratři Bartončíkovi se politicky citlivých kauz nebojí

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek si ke svému zastupování v kauze Čapí hnízdo zvolili stejnou brněnskou advokátní kancelář bratrů Michaela a Josefa Bartončíkových. Jde o renomované právníky, jejichž jména se do povědomí veřejnosti dostala i kvůli jejich účasti na tragické nehodě. 

Andrej Babiš si sice ještě obvinění v kauze údajného dotačního podvodu od policie nevyslechl, už má ale vybraného právníka, který jej bude v případu zastupovat.

Podle zjištění HlídacíPes.org pověřil Babiš zastupováním brněnského advokáta Michaela Bartončíka. Jeho bratr Josef pak zastupuje Babišova nejbližšího spolupracovníka, poslance ANO Jaroslava Faltýnka, jehož chce policie v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo také stíhat.

Oba právníci své klienty doprovázeli již při středečním jednání mandátového a imunitního výboru v Poslanecké sněmovně.

Ani jejich proslovy nakonec nepomohly zvrátit rozhodnutí výboru, který doporučil Babiše s Faltýnkem k trestnímu stíhání vydat. O zbavení imunity bude jednat příští týden sněmovna, dá se očekávat, že oba poslance ke stíhání vydají.

Proč si ze škály prominentních právníků najali Babiš s Faltýnkem právě brněnské advokáty, ani jeden z nich neobjasnil. Babiš na SMS zprávu nereagoval, Faltýnek mobil nezvedal a i on zprávu nechal bez odpovědi.

„Nevím to, a nevidím důvod, proč bych vám to měla zjišťovat,“ reagovala Babišova mluvčí Lucie Kubovičová. Podobně dopadla i snaha kontaktovat právníka Michaela Bartončíka.

Za Babiše!

Dokument o právním zastoupení poslanců Michaelem Bartončíkem před Ústavním soudem.

Důvodem by mohl být fakt, že současná kauza není prvním případem, při kterém se Andrej Babiš s brněnskou právní kanceláří Bartončík & Bartončík setkává.

Podle zjištění HlídacíPes.org je Michael Bartončík podepsán coby právní zástupce také pod ústavní stížností 44 poslanců na novelu zákona o střetu zájmů, takzvaný lex Babiš. Tu podal advokát letos v březnu.

Kromě poslanců ANO se tehdy pod stížnost podepsali také poslanci hnutí Úsvit.

Poslanci žádali zrušení tří paragrafů zákona o střetu zájmů, které omezují právo firem vlastněných členem vlády získat státní dotace a zakazují členům vlády vlastnit média.

Vaškůj, Toflův gang a StB

Bratři Bartončíkové, jejichž práce nyní bude mít vliv na (nejen) politickou budoucnost Andreje Babiše, patří na Moravě k renomovaným právníkům. Zastupují klienty ve složitých ekonomických i trestních kauzách.

Michael Bartončík například zastupoval podnikatele Romana Vaškůje v rozsáhlé kauze podvodů s leteckým palivem, v nichž byla státu způsobena škoda přes 157 milionů korun.

Vaškůj byl tehdy odsouzen na devět let. Vrchní soud sice verdikt zrušil a vrátil jej k novému projednání, rozsudek byl ale potvrzen, jen výše trestu byla Vaškůjovi o jeden rok snížena.

Bartončík zastupoval Vaškůje také v případě údajného pokusu o uplácení svědkyně v korupčním případu Jiřího Čunka.

Oba bratři vystupovali také jako obhájci v kauze takzvaného Toflova gangu, kde zastupovali jednoho z členů skupiny Romana Procházku.

Babišův právní zástupce Michael Bartončík. repro TV Prima

Právníci jsou syny bývalého předsedy lidové strany Josefa Bartončíka, kterého – podobně jako nyní Babiše – dostihla krátce před prvními svobodnými volbami v roce 1990 jeho minulost. Objevila se totiž informace, že Josef Bartončík spolupracoval s StB.

I když to Bartončík popíral, vystoupil proti němu tehdejší náměstek ministra vnitra Jan Ruml a také prezident Václav Havel.

Bartončík ovšem z kandidátky neodstoupil a strana nakonec místo očekávaných 20 % získala pouze 9 % voličských hlasů. Lux posléze odmítl Bartončíkovu rehabilitaci s tím, že bylo jasně prokázáno, že s tajnou policií spolupracoval.

Otec Bartončík se nakonec z politiky stáhl a později svým synům pomáhal v jejich právní kanceláři.

Tragická rallye

Kariéru obou bratrů poznamenala v roce 2012 tragická událost. Tehdy při závodech rallye v Lopeníku na Slovácku svým závodním vozem ve vysoké rychlosti smetli čtyři mladé dívky, jež nehodu nepřežily.

Za volantem tehdy seděl Michael Bartončík, jeho bratr byl navigátorem.

Podle závěrů znalců za nehodu sice mohl řidič vozu, nicméně obviněn nebyl, protože se závod konal na uzavřené trati a diváci proto na místě být neměli. U soudu se proto zodpovídal traťový komisař Petr Plášek, který podle obžaloby nevykázal dívky z míst v blízkosti trati.

Právník Michael Bartončík coby řidič vozu sice vinu odmítl, ale po této nehodě avizoval, že se už nehodlá automobilových závodů nikdy účastnit.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

22 komentářů

 1. Martin napsal:

  No těpic, to je teda výkvět. Vrána k vráně sedá…

  • jan rich napsal:

   Pane,nechte ty vrány na pokoji.Každá z těch čtyř udělají pro společnost za týden více užitečností,než Vy za celý život.

 2. Kain Václav napsal:

  Ano vrána k vráně aneb jablko od stromu nepadá daleko.Pane to je výkvět,že by jeden plakal.

  • jan rich napsal:

   Neopisujte.Pro Vás platí totéž co pro pana Martina v předešlém přípěvku.Umíte jen kydat hnůj.

 3. Nemec napsal:

  Velmi úsměvný článek. Pan Martin mne předběhl s konstatováním, že vrána k vráně sedá. Je to naprosto přesné. A to , že byl viníkem uznán řidič Bartoníček ale odsouzen traťový komisař je výkvět naši advokacie. Hrůza. Máme se na co těšit až bude vládnout Andrej a jeho parta.

  • jan rich napsal:

   Vy kauzu bratrů Bartoníčků v předmětném automobilovém závodě znáte?Jsem přesvědčen,že ne.Já ji taky neznám.Ale tolik vím,že závodníkovi patří trať beze zbytku k tomu,aby podal maximální rychlostní výkon.Objeví-li se osoby na trati,nemůže přeci za střet závodník.Od toho jsou pořadatelé.Tak kušujte s jednoznačným obviňováním,soudní znalče.

 4. Kristián Balšán Pacovský napsal:

  Jako vyšití pro Babiše. S kým jiným by se mohl spolčit než opět s grázly. A ta nehoda? No, asi by se mi těžko žilo s vědomím, že jsem zabil čtyři lidi – okruh neokruh, prostě jsem je zabil.

  • Weber napsal:

   Závodníky Bartončíky plést do Babišova „díla“ je dosti nesmyslné, to patří nepochybně do jiné pasáže hodnocení, ale již dosti dlouho je mi zřejmé, že basu spolu drží a potřebně si pomáhají bývalí i současní komunisté, různí spolupracovníci, spoluagenti bývalého režimu, zřejmě nejen pro provázané známosti, ale také „stavovskou“ spolehlivost v nesnázích. Jen nevím, zda bychom si měli z těchto struktur vzít příklad spolehlivosti, nebo ne. Mně se to zatím šprajcuje v kebuli, ale kdoví, kam se společnost posune za pár roků po vítězství těch správných sil. Mám stále v paměti, jak se lidé ve své době rychle naučili hajlovat, soudruhovat a vidět v dáli zářné zítřky. Dnes je zcela běžné, že lidé neanonymně chválí dobu minulou a volají po návratu té „prosperity“, která jim svědčila.

  • jan rich napsal:

   Vy víte,jak se Bartoníčkovým po havárii žilo a žije?Že za to mohli žalovat organizátory pro újmu na pověsti a duševním zdraví?Byli do tohoto neštěstí vtaženi bez svého přičinění.Znám ale vraha,který vraždil vědomě a cíleně a přesto dostal prezidentskou milost.Pane,protestoval jste tehdy?Pochybuji.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Zřejmě se jim nežije tak špatně, nikdo z těch, které dle článku obhajovali, není tak zvaná holá pr..l. A pokud byst měl na mysli svědomí, tak katolící na to mají spolehlivý lék – zpověď, svatou zpověď! Jistě se jim žije lépe, než rodinám těch mrtvých děvčat!
    A k tomu žalování organizátorů „pro pro újmu na pověsti a duševním zdraví“ – žalovat by mohli, za jejich vyjádření, že smrt čtyř mladých dívek zavinil řidič, jen ty znalce. Jako advokáti jistě dobře vědí proč to neudělali! Konec konců, nutili organizátoři snad Michaela Bartončíka, aby auto řídil a aby jel tak že auto neovládl a zabil čtyři nic netušící mladé dívky? Jinak Vám snad zdraví slouží, že ano?

 5. Jaroslav Fohl napsal:

  Mám takový dojem, ze Babišovi a Faltýnkovi ani bratři Bartoníčkové už nepomohou! Babiš totiž už dlouhodobě „nazrál“ na právní zúčtování. Bude to pro něj ale hodně hořké!
  Babiš totiž navíc porušil i základní zákon italské mafie, totiž do svých kšeftů a podrazů nikdy nezatahovat své rodinné příslušníky a ohrožovat dokonce i své děti!

  • jan rich napsal:

   Pane,jen bůvol by odolal takovému frontálnímu útoku politických stran,které Babiš svými volebními preferencemi ohrožuje.Hlavně ty,které si stále dělají čáku na volební vítězství.Zahlušením dosavadního lídra mohou povyskočit politické „dvojky“ či „trojky“.Proto ta úporná snaha co nejvíce Babiše pomluvit.Údajné prohřešky Babiše jsou známé řadu let.Gradace jejich odhalení do právě tohoto času je i slepcovi zřejmá.Má právě před volbami Babišovi ublížit.Bez posečkání na soudní výrok.Věřím,že se jeho voliči nedají pomluvami zviklat a budou ho volit tak,jako já.Jeho positiva daleko převyšují negativa.
   A své blízké neohrozil,jen jim věnoval část svého majetku.Jako dobrý manžel,otec a švagr.Počkejte na výrok soudu a výsledek voleb.

   • Jan Jan napsal:

    jan rich: Vy jste skusne mimo misu

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Babiše netřeba pomlouvat, stačí si sám.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Nedá mně, abych se zdržel poznámky k : „A své blízké neohrozil,jen jim věnoval část svého majetku.Jako dobrý manžel,otec a švagr“.
    „Dobrý manžel,otec a švagr“ jim to, co jim věnoval, po pěti letech zase sebral! Skutečně, „dobrý manžel,otec a švagr“! Jak z udělání jde o lhůtu v které se nesmí změnit majitel firmy, která dostala dotaci a jak z udělání obdarovaní najednou, po uplynutí lhůty, krachovat.

   • Jaroslav Fohl napsal:

    Vy tomu moc nerozumíte, pane Rich, Babiš své blízké přece ohrozil právě proto, že je zatáhl do kauzy Čapiho hnízda a vystavil je tak možnému trestnímu stíhání, protože napomáhali podvodu!

 6. jan rich napsal:

  Je neprofesionální od autorky článku zmínka o sportovní nehodě advokátů Babiše a Faltýnka.To s chystaným procesem nemá nic společného.Ale pustit jedovatou slinu za každou cenu patří k rétorice protibabišovského bloku,že paní pisatelko.Vím o řadě VIP osob,které měly spoluúčast na smrti při dopravní nehodě.Fungují ve společnosti dál a nikdo toho nezneužívá.Jen tady.Asi za dobrý peníz.

  • Tondach napsal:

   Pane jane richu! Vás taky Babiš s Faltýnkem platí? A stojí to alespoň za to, být tady potom za fanatického hlupáka?
   A jinak, pouštět neopodstatněné jedovaté sliny je vlastní právě Babišovi …..

  • Oskar (hanák z Hané) napsal:

   Co se stalo, to se zpravidla nemůže odestát, a ty čtyři mrtvé by neměly být zapomenuty. Za dobrý peníz „fungují dál ve společnosti“ právě bratři Bartončíkové! Nebo myslíte, že ty obhajoby podezřelých dělají z křesťanské (a katolické zvláště) lásky?

  • Jaroslav Fohl napsal:

   U nás je ovšem už téměř „neprofesionální“, zmiňovat se o komunistické a STB-ácké minulosti různých politických aktérů! To je ten hlavní problém, spoustě lidí to u nás očividně vůbec nevadí! To, že jsme se nepostavili naší minulosti, která nám hrozí v blízké budoucnosti v jiné podobě zase spadnout na naši hlavu, potvrzuje jen prastarou zkušenost s takovými historickými souvislostmi!

 7. Ales Vojacek napsal:

  Je asi tezke uhodnout komu pan Rich fandí 🙂 Bez Ohledu na to že Burese nesnáším doufám že alespoň v tomto případě soud rozhodne rychle a spravedlivě a nebude to jak s krabici vína, kde je z laického hlediska všechno jasné, ale vleče se to létá.

 8. Vladimir Bayer napsal:

  Jestli budou Bureše obhajovat tak, jak oba lemplové řídí závodní auto, Babiš půjde bručet. No, „vrána k vráně sedá…….!“

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost