Andrej Babiš na pranýři. Policejní žádost označil na smyšlenou verzi a hájil především svoji manželku

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 30. srpna 2017
FacebookTwitterPocketE-mail

EXKLUZIVNĚ. Předseda hnutí ANO dnes předstoupil před poslanecký výbor, který jedná o jeho vydání k trestnímu stíhání, s připraveným projevem. V něm podle informací HlídacíPes.org označil policejní vyšetřování za „naprosto absurdní,“ a především se snažil argumentačně hájit svou rodinu.

Policie viní bývalého místopředsedu vlády a šéfa nejsilnější strany Andreje Babiše z dotačního podvodu a poškozování zájmů Evropské unie. Poslanci mandátového a imunitního výboru ve středu jednali o tom, zda jej vydají k trestnímu stíhání.

Babiš sám o zbavení imunity před výborem nepožádal, ani jeho stranický kolega Jaroslav Faltýnek.

Jak na to přišli?

Podle kusých informací, které se redakci HlídacíPes.org podařilo z jednání výboru získat, označil Andrej Babiš policejní hypotézu o fiktivním a účelovém vyvedení firmy za účelem získání 50 milionové dotace za „smyšlenou verzi.“

Babiš zároveň před poslanci poukázal na to, že pro argumentaci, na které policie dále staví, tedy, že byly účelově převáděny akcie mezi jeho rodinnými příslušníky, chybí důkazy, a neví, „jak na to policie přišla“.

„O převodu akcií existují písemné protokoly,“ konstatoval Babiš před výborem. Pro připomenutí – v době získání dotace měla farma akcie na majitele, tedy anonymní a takové, které bylo možné předávat z ruky do ruky.

Podle dřívějšího tvrzení Babiše měly tehdy akcie ve vlastnictví jeho dvě děti z prvního manželství Adriana a Andrej a bratr manželky Martin Herodes.

Podle policie nejprve deset akcií vlastnila Monika Babišová, aby je posléze převedla na svého bratra. Ten po jedné akcii získal také od obou Babišových dětí. Podle hypotézy policie měl tento krok zastřít příbuzenský vztah k Babišovi, ale zároveň umožňoval ponechání si jisté kontroly.

Trestná činnost manželky?

Babiš na jednání před výborem hájil především svoji manželku Moniku. V proslovu před poslanci podle informací HlídacíPes.org uvedl například: „Jak mohla moje manželka spáchat trestnou činnost tím, že prodala akcie svému bratrovi? To je přece naprostý nesmysl!“

„Vykonávala práva akcionářů a tím se měla dopustit páchání trestné činnosti?“ tázal se Babiš řečnicky.

Zároveň poukázal na to, že kdyby chtěl „organizovat a páchat trestnou činnost a skrýt svou identitu,“ tak  by se neschovával za nejbližší příbuzné a firmu by umístil například na Kypr a „nikdo nikdy by nezjistil, kdo byl skutečným vlastníkem“, dodal Babiš na dnešním jednání.

Argumentoval i tím, že jeho rodina má právo podnikat a vlastnit akcie na majitele.

Andrej Babiš čelí podezření, že vyvedením firmy z holdingu Agrofert tak, aby získal dotace EU pro malé a střední podniky, na které by jeho koncern nikdy nedosáhl, spáchal dotační podvod.

Kromě něj chce policie obvinit také poslance ANO Jaroslava Faltýnka a svoji pozornost zaměřila také na Babišovy příbuzné, které sám Babiš označil v minulosti za držitele akcií.

Jak Babiše, tak Faltýnka dnes poslanecký výbor doporučil vydat k trestnímu stíhání.


©HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)