Poslední bitva maršála Koněva. Jak v Praze ruská státní televize rozehrála dezinformační hru

Napsal/a Robert Malecký 12. září 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Na počátku bylo slovo, a to slovo byla lež. Obalená střípky faktů, aby se lépe maskovala. Jedno ze základních pravidel hybridní informační války se plně osvědčuje i v bitvě o sochu maršála Koněva v pražském Bubenči. Kremelský narativ o fašistech, kteří chtějí z paměti vymazat hrdinství vojáků Rudé armády, pomáhají šířit i obvyklí podezřelí – ruská státní média i ta zdejší dezinformační.

Ve čtvrtek od rána zasedá zastupitelstvo Městské části Praha 6. A očekává se bouřlivé jednání. Na 11. hodinu pevně zařazený bod by měl rozhodnout o dalším osudu sochy maršála Koněva.

Odehrálo se toho kolem ní za poslední měsíc hodně. My si povšimneme způsobu, jakým se tématu zhostila prokremelská média; zejména ruská televize Rossia24 a tuzemský Aeronet.

To snad ne, soudruhu profesore!

Na úvod malá osobní vzpomínka.

Měli jsme kdysi, hluboko v 80. letech minulého století, na gymnáziu učitele biologie, který měl k oboru poněkud vlažnější vztah. Jeho znalosti se pohybovaly několik lekcí před žactvem, takže si pravidelně bral k výkladu učebnici, ze které předčítal. A aby to nevypadalo podezřele, vždy se pokusil memorovat dvě tři věty, které pak se vztyčenou hlavou odpřednášel.

Čili samozřejmě docházelo k situacím tohoto typu: „Kolibřík mávne křídly až třistatisíckrát za vteřinu,” deklamuje učitel.

„Ale to snad ne, soudruhu profesore!” ozve se z lavice, kde sedí nedřímající studentka.

Učitel znovu zaboří oči do textu a vítězoslavně praví: „Třistakrát za minutu.”

Zatímco u soudruha profesora šlo o kombinaci nevzdělanosti a přílišného sebevědomí, podobný vztah k faktům je u dezinformačních médií záměrný.

Podobný kousek se podařil před dvěma lety Kremlem placenému webu Sputnik, když informoval o jednom z protestních shromáždění, které se u Koněvovy sochy konaly.

Sputnik, 22. listopadu 2017

Sto tisíc demonstrujících je číslo na první pohled natolik nadsazené, že se o věc začala ihned zajímat normální média.

Server Echo24 se tehdy zeptal na radnici a policejních mluvčích, redakce Sputniku teprve poté počet účastníků opravila na správný údaj: Bylo jich 100. „Ve článku jsme původně uváděli chybný počet účastníků. Za chybu se omlouváme,” najdeme po opravě v textu.

Kdo pozval ruskou televizi?

Tato dva roky stará vzpomínka ožila při sledování reportáže, kterou 2. září na náměstí Interbrigády pořídila ruská televize Rossia24, v den, kdy se u pomníku konala demonstrace proti jeho zakrytí lešením a plachtou.

Zásluhy za zájem ruského štábu o dění v Praze si na síti přivlastňuje server Aeronet.

„Ruská televize si konečně začala všímat událostí na Praze 6. Poté, co naše redakce ruské televizi před více jak týdnem poslala informace a materiály o situaci v Praze okolo sochy maršála Ivana Koněva, se konečně v pondělí tento týden objevil v Praze štáb ruské televize a redaktoři z elitního pořadu Vesti natočili reportáž, kterou vám přinášíme nahoře ve videu s integrovanými českými titulky,” píše se na webu.

Původní reportáž najdete zde, níže pak vkládáme verzi s českými titulky, pořízenými Aeronetem.

Hned na úvod moderátor relace hovoří o spontánní demonstraci, která se u sochy sešla. I v doprovodném textu je jasně řečeno, že se lidé u sochy sešli spontánně.

„Участники стихийного митинга в защиту монумента советскому военачальнику развесили призывы остановить идеологическую вакханалию и признать место подвига Красной армии не только в прошлом Чехии, но и в её настоящем.“

Ve skutečnosti demosntrace zase tak spontánní nebyla. Událost svolala facebooková skupina Proti zakrytí sochy maršála Koněva…

Zdroj: facebooková stránka Proti zakrytí sochy maršála Koněva

… a aktivně ji šířila zejména strana Česká suverenita Jany Volfové. Na jejím transparentním účtu se také v těchto dnech scházejí finanční prostředky na zaplacení pokuty za pořádání nepovolené demonstrace.

Zdroj: facebookový profil Česká suverenita

Menšina proti památníku?

Samotná okolnost, nakolik byla demonstrace spontánní, či organizovaná, je ale jen drobnost proti tvrdému zneužití čísel – podobně jako před časem v reportáži Sputniku.

V reportáži doslova zazní:

„Хотя цифры говорят об обратном. Опрос, проведенный чешским статистическим управлением показал, что против памятника лишь 0,43 сотые процента местных жителей — абсолютное меньшинство.“

Z reportáže TV Rossia24, titulky Aeronet

Přeloženo: „I když čísla hovoří o opaku. Průzkum provedený Českým statistickým úřadem ukázal, že pouze 0,43 procent místních obyvatel je proti památníku, tedy absolutní menšina.”

Vzhledem k okolnostem jde znovu o údaj natolik podezřelý, že jsme se ho rozhodli blíž prozkoumat. První dotaz přirozeně směřoval na Český statistický úřad.

„Je to samozřejmě nesmysl, protože Český statistický úřad žádné průzkumy veřejného mínění neprovádí,” říká jeho mluvčí Jan Cieslar.

Kde hledat dál? Žádný relevantní průzkum nálad kolem památníku v Praze nebo její části zveřejněn v poslední době nebyl.

Jisté vodítko skrývá Wikipedie, konkrétně v článku o soše maršála Koněva v Praze. „Ve volbách do zastupitelstva Městské části Praha 6 v roce 2018 kandidovala volební strana Občané za odstranění pomníku maršála Koněva, v nichž získala 0,15 % hlasů,” stojí v textu.

Ne, že by 0,15 % a 0,43 % byla nějak podobná čísla, ale při troše dobré vůle… Wikipedie navíc jak známo může obsahovat nepřesné údaje. Pátráme tedy dál, zejména proto, že web volby.cz, kde jsou volební výsledky zveřejňovány a archivovány, provozuje právě Český statistický úřad.

A bingo:

Volební výsledky v Praze 6 v komunálních volbách 2018, zdroj: www.volby.cz

Stručně řečeno: Rossia24 vzala výsledky marginálního volebního uskupení a vydává je za reprezentativní průzkum veřejného mínění, zaštítěný respektovanou institucí.

Jak bylo řečeno v úvodu: vezměte lež a zabalte ji do uvěřitelných faktů. Miliony diváků ruské vládní televize dostaly informaci, že radnice vedená starostou Ondřejem Kolářem, kterého ruský ministr kultury přirovnal k nacistickým vůdcům, má podporu necelého půl procenta vlastních obyvatel.

Tak se hraje hybridní informační válka v ruském podání.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)