Facebook: Tomio Okamura, zdroj

Okamurovy fantasmagorie, ozvěny Benešových dekretů a novinářský vzor Láďa Hruška

Napsal/a -pes- 15. září 2018

Proč do Švýcarska neodjede už „odbavený“ český velvyslanec *** V čem současnost podle Pavla Rychetského připomíná nástup nacismu *** Jiří Paroubek v moři otazníků – 37. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

JAKO HROB: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský je dnes otevřeným kritikem postojů současného prezidenta Miloše Zemana, i když býval jeho politickým souputníkem: „Dlouho jsem veřejně mlčel jako hrob, protože jsem ho znal desítky let a věděl jsem, že jeho názory jsou úplně jiné. Dnes nevím, jestli to skutečně bylo jenom účelové,“ říká Rychetský v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice.

KDO Z VÁS TO MÁ? Politický návrat bývalému premiérovi Jiřímu Paroubkovi komplikuje rozvod, výroky manželky, půjčky od přátel a celkově nové otazníky nad jeho příjmy. A vynořují se znovu i otazníky staré. Připomeňte si v přehledné grafice, jak šel čas s Jiřím Paroubkem.

KDYŽ DEKRET NESTAČÍ: Dva české katastrální úřady odmítly s odstupem více než sedmi desítek let respektovat vůli poválečných Benešových dekretů. Nepřepsaly proto na Českou republiku nemovitosti, které zůstaly až do současnosti zapsané na někdejšího lichtenštejnského knížete Franze Josefa II., respektive na jeho dědice – Nadaci knížete z Lichtenštejna.

BUĎ JAKO LÁĎA: Kdyby žáci gymnázií, středních odborných škol a učilišť sestavovali profil průměrného českého novináře, asi by vynikal svým vzděláním. Naopak by měl trochu problém s nezávislostí a seriózností. I to ukazuje čerstvý průzkum o mediální gramotnosti mezi českými středoškoláky. V seznamu nejznámějších novinářů jmenovali studenti i televizního kutila a kuchaře podle bizarních receptů Láďu Hrušku.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


CO VISÍ NA ZDI: V oficiální německé databázi Lost Art, shromažďující informace o uměleckých předmětech ukradených nacisty, je zapsáno přes 200 obrazů, které si přitom mohou běžně prohlížet návštěvníci na státních zámcích Hluboká, Třeboň a Český Krumlov. Další stovky obrazů tam mají brzy přibýt.

OKAMUROVY FANTASMAGORIE: Odvolatelnost poslanců či senátorů? Nepřijatelná věc, komentuje posilování prvků přímé demokracie v Česku bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ex-místopředsedkyně Ústavního soudu a dnes senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. Prezident Miloš Zeman je podle ní v praxi neodvolatelný.

PRÁZDNO V BERNU: Dlouholetý český diplomat Ladislav Škeřík měl už řadu měsíců sbaleno pro odlet na novou velvyslaneckou misi do Švýcarska. Odjezd mu byl opakovaně posunut a nyní už ví, že ambasadorem v Bernu nebude, i když jeho výjezd potvrdilo MZV, vláda i prezident a obě přijímající země, tedy i Lichtenštejnsko. To, že takto „odbavený“ velvyslanec nakonec zůstane doma, je v diplomacii ojedinělý krok.

Čtěte též

Reklama
Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Reklama