Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ilustrační foto: Prezident Beneš, Jan Masaryk a hosté na oslavě výročí vzniku Československa, rok 1943, Londýn.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR, zdroj

Katastr odmítl převést majetek na Česko. Jen Benešovy dekrety k přepisu nestačí, argumentuje

Dva české katastrální úřady odmítly s odstupem více než sedmi desítek let respektovat vůli poválečných Benešových dekretů. Nepřepsaly proto na Českou republiku nemovitosti, které zůstaly až do současnosti zapsané na někdejšího lichtenštejnského knížete Franze Josefa II., respektive na jeho dědice – Nadaci knížete z Lichtenštejna.

Konkrétně jde o pozemky u obce Plumlov na Hané a pozemky v katastru Praha – východ. Katastrální úřady odmítly pozemky přepsat s tím, že konfiskační dekret „nesplňuje žádné znaky žádné z listin, na základě nichž lze provést zápis do katastru a proto nelze vklad povolit“.

Zamítavé stanovisko katastru v případě orné půdy u Plumlova padlo vloni v listopadu, od té doby trvá spor s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Dokumenty ke sporu nyní HlídacíPes.org získal.

Totožně jako úřad v Prostějově argumentovali již dříve, v říjnu 2016, i úředníci katastrálního pracoviště Praha – východ v případě pozemků v Nehvizdech.

Vlastníkem už od roku 1945?

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) namítá, že se Česká republika (respektive tehdejší Československo) stala vlastníkem už v červnu 1945 na základě konfiskace dle dekretu prezidenta republiky 12/1945 „o konfiskaci a urychleném rozdělení zemědělského majetku Němců, Maďarů, jakož i zrádců a nepřátel českého a slovenského národa“ a dodává, že „František Josef Liechtenstein byl označen za osobu německé národnosti“.

„Lichtenštejnové celou dobu od roku 1945 tvrdí, že právně Benešovým dekretům nepodléhají. Nejsou proti nim jako takovým, jen opakují, že na ně neměly být aplikované, protože oni nebyli Němci, ani kolaboranti,“ argumentuje ale právník lichtenštejnské nadace Aleš Linhart.


HlídacíPes.org chystá další exkluzivní publikaci, po Babišovi a Zemanovi je na řadě

TOMIO OKAMURA – nekorunovaný král českých populistů. Podpořte nás!


ÚZSVM v žalobě vyjadřuje přesvědčení, že konfiskační vyhláška je závazná pro všechny orgány, tedy i pro katastrální úřad a že „nelze dost dobře u listin ze 40. let minulého století vyžadovat podobu s ohledem na znění současných právních předpisů“.

Žádá proto soud, aby vydal rozsudek, kterým povolí v katastru nemovitostí vklad vlastnického práva na ČR.

„Česká republika, za níž vystupuje Úřad, podala žalobu o přezkoumání rozhodnutí správního orgánu (uvedeného katastrálního úřadu),“ potvrdil mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Část z rozhodnutí Katastrálního úřadu pro Olomoucký kraj, Katastrální pracoviště Prostějov

Stát v tomto případě volí jiný postup než v případě rozhodnutí z roku 2016 na Praze – východ. Zde ve sporu o zhruba 600 hektarů lesa na Říčansku volil cestu přímé žaloby na Nadaci knížete z Lichtenštejna. Soudy daly za pravdu zástupcům státu, případ po sérii odvolání doputoval až k Ústavnímu soudu.

Nadace knížete z Lichtenštejna je účastníkem řízení i v případě současného sporu státu s katastrálním pracovištěm v Prostějově. Upozorňuje mimo jiné, že v katastru byl desítky let zapsaný kníže Franz Josef II. a snaha přepsat nyní majetek na Českou republiku podle ní „odporuje principu právní jistoty“.

Nová aplikace dekretů

Česká republika podle zástupců nadace pokračuje v křivdě, kterou v 50. letech 20. století završilo komunistické Československo. Snahu přepsat i po sedmdesáti letech konfiskovaný majetek na stát označují za novou aplikaci Benešových dekretů.

„Tzv. Benešovy dekrety jsou platnou součástí českého právního řádu a logicky se tedy lze dovolávat účinků, které podle nich již nastaly. Nejde tedy o žádnou „novou aplikaci“ Benešových dekretů,“ odmítá ale podobnou argumentaci mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka.

Lichtenštejnové se konfiskaci začali bránit soudní cestou ihned v roce 1945, definitivní verdikt vynesl až komunistický Nejvyšší správní soud v roce 1951.

Mezi lichtenštejnským knížectvím a Českou republikou kvůli probíhajícím soudním sporům v posledních letech vzniklo značné diplomatické napětí. Diplomatické vztahy mezi oběma zeměmi se přitom podařilo navázat až v roce 2009.

Do té doby Lichtenštejnsko existenci samostatné České republiky neuznávalo právě kvůli nevyřešeným nárokům na rozsáhlé pozemky a kvůli nevyřešenému odškodnění za majetek, které Československo zabavilo v rámci Benešových dekretů.

Podle lichtenštejnské strany je český postup „v příkrém rozporu se společnými deklaracemi z let 2009 a 2014“.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

15 komentářů

 1. petrph napsal:

  No jistě, o tohle jde.. Není podstatné zda byli Lichtenštejni Němci, leč že čeští úředníci ani za celých 40 let komunistické vlády nedokázali – v souladu s tehdy platným zákonem přepsat ty pozemky na stát. Je to dost neuvěřitelné, to snad vypadá jako kdyby tehdy na katastrálních úřadech fungoval nějaký třetí odboj? :))))) Neměli by za to dnes dostat nějaké medajle?:)))

  • nováček napsal:

   I naší rodině se stalo, že komunističtí úředníci opominuli znárodnit jednu parcelu a při restituci se zjistilo, že žádáme o navrácení parcely, která byla podle knihy vlastníků naše a nikdy naše být nepřestala. Chybička se vloudila i do znárodňovacích dekretů a určitě nešlo o třetí odboj, ale o běžný úřednický šlendrián. Katastr nemovitostí rozhodl správně.

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Co kdyby se ty zlocinne dekrety proste zrusily? Nejsem pravnik. Takze co vymysli diskutujici? A prosil bych: 1) najit cestu, jak to udelat (s analyzou pripadnych dusledku domahani se navraceni majetku), 2) vyhnout se tradicnim bolsevickym argumentum postavenych na kolektivni vine.

  • petrph napsal:

   Oukej, zkusíme to.
   Za prvé – je nutné si říct, zda požadujete zrušit ke dnešnímu dni, nebo zrušit zpětně, jako by nikdy neplatily.
   a)V případě zrušení ke dnešnímu dni to neřeší vůbec nic. Ty převody na stát byly udělány skoro všechny v letech 1945-1946. Dneska je to pár vyjímek, které nehrají roli.
   b) Pokud uvažujete zrušení zpětně.. No-prakticky to nejde. Zrušit zpětně všechny Benešovy dekrety by tady zpětně restaurovalo nacistickej režim. Takže – spíše (a o to Vám asi jde), z toho vyrušit jen ty věty o konfiskacích majetku Němců (tedy jen toho který nabyli legálně a nesebrali někomu za války??..). Vracet jim ho je zase prakticky nemožné, protože už je dávno v držení jiných subjektů než státu. (rozprodalo se v rámci privatizace po sametu), takže by nastoupily finanční náhrady.

   Čili se pokusím udělat strašně hrubý odhad,..budu rád když někdo dodá přesnější čísla. Bylo odsunuto 3 miliony Němců. Počítejme 5 člennou rodinu, to máme 600 000 rodin. Kdyby každá z těch rodin řekněme vlastnila domek s polem.** V dnešních cenách (ať jsem škrob) 10 milionů Kč. Což máme…6 tisíc miliard Kč… Asi tak 4 naše státní roční rozpočty. Pokud by se to mělo splácet po splátkách řekněme 100 miliard ročně? Splácelo by se to „pouhých 60 let“ . To je to co jste chtěl vědět?
   ** samozřejmě některé rodiny či rody vlastnily řádově mnohem víc než domek a políčko, třeba ti zde zmínění Lichtenštejni

   • Petr Novák napsal:

    Možná by stačilo zrušit dekrety teď bez zpětné platnosti s tím,
    že jsme to tenkrát (i s ohledem na válečné hrůzy) pěkně podělali, je nám líto, že jsme okradli a vyhnali 3 miliony lidí na základě kolektivní viny.
    Omlouváme se! Ale nelze nikomu nic vracet, protože by tím vznikly další křivdy. To ovšem neplatí pro majetek, na který byly dekrety uplatněny neoprávněně (třeba zrovna pro zmiňované Lichtenštejny). Pokud se srovnáme s naší vinou při poválečném vyhánění Němců a Maďarů z Československa, posune nás to daleko víc do Evropy než bychom tušili a o obnoveném sebevědomí lidí v České republice ani nemluvě.

    • Marketa napsal:

     Pane Petre Novaku, ja neverim svym ocim. Benesovymi dekrety jsme nikoho neokradli, ani nevyhnali. Ale odsunuli. Jako nasledek druhe svetove valky a genocidy naseho naroda, vite? A coz takhle, kdyby Nemecko zaplatilo CR valecne reparace za tisice zmasakrovanych ceskych lidi a deti, za Terezin, Lezaky a Lidice. Samozrejme, jsem pro vzajembe odpusteni a dobrych vztahu s Nemeckem, ale ne za cenu, ze CR bude odskodnovat nemeckou slechtu. To snad nemyslite vazne. Benesovo dekrety se tykaji kolaborantu a zradcu a zrusit je zadaj zase jenom kolaburanti a zradci. Tohle je pro evropske zeme velmi citliva doba, meni se tvar i bezpecnost Evropy, lide maj opravnene pocity nejistoty a ja bych je podobnymi uvahami nedrazdila.

    • petrph napsal:

     Za prvé, my jsme se už mnohokrát omluvili! Omlouval se za nás Havel, omlouval se na sudetoněmeckých shromáždění Nečas, omlouval se Bělobrádek. Omluva je vyjádřená v česko-německé deklaraci. Nevěřte lidem kteří tvrdí že jsme se stále neomluvili a že na to jako sudetští Němci čekají. I to je totiž bohužel součást současné informační války, alias fake news na všech stranách.
     Za druhé, i na Lichtenštejny byly byly dekrety uplatněny oprávněně – přesně dle znění dekretu, který říkal že „za osoby německé národnosti se (pro účely vyvlastnění majetku) považují ti, kteří se k německé národnosti sami přihlásili na počátku 30.let při sčítání obyvatel. Což se u Lichštejnů stalo, ten formulář zveřejnili před nějakou dobou i tady na HP. Zákony mají platit pro všechny stejně.
     Za třetí, nevěřte tomu že “ nás to posune daleko víc do Evropy“. Abych ostatně dal příklad, naše církevní restituce z roku 2012. Které šly mnohem dál než v jiných postkomunistických státech (ani v katolickém Polsku nevraceli tolik !) Máte snad dojem že jsme díky tomu teď západní Evropě blíž a víc si nás tam teď váží?? Bohužel, ten rozpor mezi starými a novými státy v EU je velmi hluboký, což se – jak snad dobře víte, otvírá při většině jednání..

     A ještě tedy k prvotní otázce – zda by tedy bylo vhodné ty dekrety zrušit bez zpětné platnosti. Bohužel, právě takové případy jako jsou Lichštejni, (a podobných jsou desítky, možná stovky) mne utvrzuje v tom že nikoliv. Jak vidíte, i přes všechny ty projevy o zlepšení vztahů jde všem zase jen o ty vracené majetky.

   • nováček napsal:

    „Restaurovat nacistckej režim“ by následně přinesl restauraci konce válkya tedy i restauraci českých nároků na válečné reparace vůči Německu. Z těch by se ovšem zcela bez problémů uhradily náhrady odsunutým Němcům a ještě by hodně zbylo. Těch Němců, jen tak mimochodem, nepřišlo v důsledku odsunu o život 360.000 jako přišlo o život Českých občanů v důsledku německé nacistické okupace.

 3. Filip napsal:

  Majetek samozřejmě vrátit a pak už jen šoupat nohama.

  • skodafil napsal:

   Samozrejme. On dnes neni „nas“, neboli, jak si asi myslite, castecne i „Vas“. Je statu a to je entita vesmes lina, zkorumpovana a odpudiva. Vracem neceho, co nepotrebuje a jen zneuziva ho nasmerujeme zpet k tomu, co delat ma.

 4. Nemec napsal:

  Soudní pře jasná jak facka. Jelikož se komunisti zase derou k moci, měl by soud zasáhnout včas, než zase začnou rozkrádat stát. Také je nebezpečí, že si na jejich pozemcích bube pěstovat pan Babiš řepku a nám ničit přírodu potažmo náš stát.

  • petrph napsal:

   bohužel, zasahovat preventivně „než někdo něco udělá“, to bylo právě pro komunisty typické (soudruh Stalin si na to vytvořil přímo novou ideologii se kterou likvidoval své odpůrce ), takže to bych našim soudům nedoporučoval vůbec. At soudy rozhodnou dle zákona zda vrátit nebo nebo, ale do toho co s tím bude dělat starý nebo staronový vlastník, jim nic není..

 5. a co GDPR napsal:

  Pane Břešťane, „objevil“ jste Ameriku., Takových případů je mnoooohem více. Na „katastru“ je řada pozemků, které by (teoreticky) měly být státu, ale jsou stále napsány na šlechtické rody, podléhající „Benešovým dekretům“.

  A úřady nyní dokonce hledají dědice, aby pozemky mohly vydat – jinými slovy tam mají neskutečný brajgl = Lichtensteinům to vydat nechtějí – Hohenzollernům a dalším by to rádi vrátilii :-))).

 6. Vladimír M. napsal:

  Lichtenštejnsko opravdu není Německo a Lichtenštejnci nejsou Němci. S dekrety nemají nic společného.

 7. Alena napsal:

  Dobře napsané!.. A 100% souhlas! Historie je dost pokroucena těmi, kteří neví nebo nechtějí potvrdit co se opravdu dělo! Moji prarodiče byli v r. 1938 vyhnáni s dětmi v naučí a s rancem na zádech!… Vše tam nechali… :(…

Přidávání komentářů není povoleno