Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.

MAPA JUSTICE: Okamura prosazuje fantasmagorie, Zeman je v praxi neodvolatelný, říká bývalá soudkyně Wagnerová

VIDEO. Odvolatelnost poslanců či senátorů? Nepřijatelná věc, komentuje posilování prvků přímé demokracie v Česku bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu, ex-místopředsedkyně Ústavního soudu a dnes senátorka Eliška Wagnerová v rozhovoru pro HlídacíPes.org v rámci projektu Mapa justice. Podle Wagnerové také Česko nemá funkční způsob, jak korigovat prezidenta, který se dostává za hranu ústavnosti (Video v náhledu článku).

Právě v ústavě je podle Wagnerové jasně zakotveno, jak má český politický systém vypadat a proč do něj nepatří prvky, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.

Protiústavní Okamura

„Systém je postaven na demokracii reprezentativní a já jdu tak daleko, že kdyby měly vyjít všechny fantasmagorie, které slyším od pana Okamury, například odvolávání politiků, všech soudců, včetně ústavních, tak je to jednoznačné porušení toho článku 2, odstavce prvního („Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní.“ – pozn. red.).

První politik, který by se kvůli nedobrovolnému zkrácení svého mandátu soudil, by proto podle Wagnerové měl svůj spor vyhrát.


LÍBÍ SE VÁM, CO DĚLÁ HLÍDACÍ PES? POMOZTE NÁM V TOM POKRAČOVAT

 TŘEBA PRAVIDELNÝM PŘÍSPĚVKEM 100 KČ ZA MĚSÍC NEBO I VYŠŠÍM – DĚKUJEME VÁM!


Expředsedkyně Nejvyššího soudu dále kritizuje prezidenta Miloše Zemana za to, že se i během svého druhého mandátu pohybuje na hraně ústavního systému.

Neodvolatelný Zeman?

„Přešlapy za hranici jsou patrné, a to je si myslím ten největší problém,“ říká s tím, že Česko momentálně nemá funkční nástroj, jak se takovému chování prezidenta bránit.

„Máme jediný nástroj, a tím je ta ústavní žaloba. Ale nešťastnou novelou ústavy a souvisejících zákonů byla přijata úprava, která dnes platí, na rozdíl od toho, co platilo dříve, kdy ústavní žalobu podával jenom senát. Dnes, kdy jsou jak ve sněmovně, tak i v senátu obrovská kvóra a musí s tím souhlasit obě komory, je tento institut prakticky nepoužitelný,“ tvrdí Wagnerová.


Publikace Mapa české justice vyšla v omezeném nákladu 2000 kusů, exkluzivní grafické zpracování je opět dílem Kláry Hegerové. Pořízením publikace podpoříte projekt HlídacíPes.org. 

Publikace Mapa justice obsahuje rozhovory s rozhodujícími představiteli české justice. Vedle Šámala třeba s předsedou Ústavního soudu Pavlem Rychetským, končícím šéfem Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou nebo čestným prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Nechybí ani kontroverzní pohledy na roli státního zastupitelství v trestním procesu. Dva pohledy z jiné strany představují šéf Unie státních zástupců Jan Lata a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce – dnes ovšem advokát Stanislav Mečl.

Publikace vznikla díky velkorysému grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. Za podporu velmi děkujeme. Stejně tak děkujeme stovkám dalších donátorů, kterým není lhostejný osud naší země a podpořili náš projekt Žurnalistiky ve veřejném zájmu.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Tondach napsal:

  Paní doktorka má pravdu! Zeman, Babiš a Okamura jsou naprostou tragedií této země….
  a jejich voliči přímo katastrofou!

 2. Paul Pirovits napsal:

  V ČR je reprezentatívna demokracia tzn. bez občanov? Ale na Slovensku to tak nie je, tam ľud vykonáva štátnu moc podľa Ústavy SR priamo:
  Čl. 2
  (1) Štátna moc pochádza od občanov, ktorí ju vykonávajú prostredníctvom svojich volených zástupcov alebo priamo.

  • petrph napsal:

   Aha.. to paní exsoudkyně Wágnerová zapomněla doplnit, protože se jí to nehodilo. Totiž v české Ustavě dále stojí „Ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo.“.. To co chybí je právě ten ústavní zákon o obecném referendu. Tudíž – nikoliv prezidenta Zemana, leč parlamenty ČR (a i ty dlouhé předešlé) pěkně žalovat pro protiústavní jednání, že tento, z ústavy požadovaný zákon o referendu nezavedly..

 3. petrph napsal:

  Hezky nám to paní exsoudkyně vysvětlila, že lidi nemůžou nic, jenom parlament – čímž se tedy míní dohodnutá vládní 101+ koalice, ovládaná svými stranickými bossy z vlády. Pak ať si tedy nikdo nestěžuje na premiéra Babiše, když se dohodnul s ČSSD a komunisty, a takto pak skrze vládu i parlament ovládá a přeorává celý stát… Totiž touto cestou – s těmito dohodnutými poslanci dělá naprosto to co paní Wagnerová považuje za zcela ústavní…:))

  Mimochodem, ještě zajímavější je to co říká paní Wágnerová asi od 18 minuty „..ano, najdou se i právníci kteří se dopouštějí trestných činů „..jako jsou i mezi soudci lidi kteří holt jsou úplatní „..
  Redaktor dodává, ano, i mezi celníky nebo i berními úředníky“..
  A paní exsoudkyně pokračuje -s tím se musí počítat, musí se nacházet jakési kontrolní mechanismy. ale vždy s citem, ponechat větší prostor pro advokátní komoru,..než aby do toho zasahovalo zvenčí trestní právo,…
  To „obyčejný občan“ doslova čumí, jak se náhle rozšiřuje seznam „nepostižitelných“, pro které nemá platit trestní právo. ale můžou si svou trestnou činnost okecat ruka ruka myje v nějaké politicky určené komoře a pod..)

 4. Blažena Kouřilová napsal:

  Kdo chce najde si spůsob, kdo nechce, najde si výmluvu.

Přidávání komentářů není povoleno