Roman Máca: SPD Tomia Okamury jako inkubátor pro české teroristy

Napsal/a Roman Máca 5. listopadu 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Teroristický útok ve Vídni vyvolal v české politice kromě solidarity také jinou očekávanou reakci. Šéf SPD Tomio Okamura mohl znovu vytáhnout staré osvědčené heslo „ne islámu, ne teroristům“. Právě od Okamurova hnutí ale podobné výroky znějí absurdně. Je to on, kdo v sympatizantech dlouhodobě podněcuje násilí a nenávist, které pak vedou k terorismu – a to nejen islámskému.

Připomeňme, že „prvním českým teroristou“ se stal více než sedmdesátiletý podporovatel SPD Jaromír Balda. Senior si nyní odpykává čtyřletý trest odnětí svobody za to, že v červnu a červenci 2017 pokácel stromy na železniční trať. Ohrozil životy dvou desítek cestujících a jen šťastnou shodou okolností se nikomu nic nestalo (Balda nedávno podal žádost o podmínečné propuštění, pozn. red.).

Balda rovněž na místě činu zanechal letáky, které měly vyvolat dojem, že šlo o práci islamistů.

Leták zanechaný na místě činu (facebook.com)

Dobové fotografie ukazují Jaromíra Baldu jako zapáleného účastníka akcí SPD a sympatizanta hnutí Tomia Okamury. Ten byl tehdy Baldovým „duchovním vůdcem“.

 

Pražská SPD se tehdy v reakci na čin Jaromíra Baldy nechala slyšet, že Balda měl pravdu a svým činem se připodobnil k Janu Palachovi. Ve skutečnosti se však Palach upálil na protest proti sovětské okupaci a neohrozil životy nevinných lidí jako Balda.

Já se vrátím a zrádce pobiju…

Jinou zajímavou osobou je Miloš Ouřecký. Ten se v létě 2017 vydal přes Rusko na východ Ukrajiny, kde se zapojil do bojů v řadách organizace Doněcká lidová republika. Na místo odjel jako člen proruského polovojenského uskupení s názvem Českoslovenští vojáci v záloze za mír.

Miloš Ouřecký (vpravo) s ostřelovačskou puškou SVD (repro – Reportér Magazín)

Vedení „Vojáků v záloze“ přišlo s myšlenkou, že vycvičení navrátilci z bojů povedou v Česku partyzánskou válku, včetně teroristických útoků proti civilnímu obyvatelstvu.

Nyní je Ouřecký zpět v České republice a například v květnu 2020 společně s poslancem SPD Jaroslavem Foldynou (na fotce s červenou rouškou) a členem SPD Zdeňkem Luxem (s kravatou) vítal v Praze motorkáře z Nočních vlků.

Miloš Ouřecký opět na „české“ scéně v květnu 2020 (novinky.cz, ČTK)

O případu Ouřeckého jsme na HlídacíPes.org blíže informovali zde.

Jiným „domobrancem“ působícím v rámci tzv. Československých vojáků v záloze za mír je Radek Mansfeld. Ten byl odsouzen za hajlování na demonstraci SPD v květnu 2019.

Hajlující Radek Mansfeld (idnes.cz)

Níže můžeme Mansfelda vidět také během „výcviku“ tzv. Vojáků v záloze. V září 2020 se zúčastnil „vlasteneckého setkání“ na Slapech. To bylo organizováno již zmíněným členem SPD a oblíbencem ruské státní propagandy Zdeňkem Luxem.

Fotografie ze setkání zachycuje Mansfelda v družném rozhovoru s europoslancem za SPD Ivanem Davidem (vlevo), poslancem SPD Jiřím Kobzou (vpravo) a s asistentkou poslance SPD Radovana Vícha Vladimírou Bondarenkovou.

Dalším Ouřeckého a Mansfeldovo „spolubojovníkem“ z tzv. Vojáků v záloze je Alojz Polák, toho času působící na východě Ukrajiny v řadách „Republikánské gardy“ spadající pod organizaci Doněcká lidová republika.

Z Doněcku pak Polák častuje sociální sítě prohlášeními typu: „Já se vrátím se zbraní v ruce a všechny zrádce pobiju… a na to vemte jed.“ V době, kdy Polák byl ještě v ČR, podporoval právě SPD s tím, že Okamurovo hnutí bude také volit. Polákův případ je podrobněji popsán zde.

Češi zapojující se do bojů na východě Ukrajiny jsou v Česku souzeni právě pro terorismus. Například Oldřich Grund byl nedávno uznán vinným z teroristického útoku a (zatím nepravomocně) dostal trest 15 let vězení.

Proč má SPD z útoků radost

Podobně násilnými sklony se netají ani Milan Kubinec. Ten chtěl například na základě článku z proruského dezinformačního webu Aeronet zabíjet české učitele. Na Facebooku se také pochlubil fotkou, na které drží samopal vz. 58, a přidal i snímek zásobníku s ostrou municí.

I Kubinec se hlásí k hnutí Tomia Okamury: „My budeme volit SPD.“ Na obrázku níže můžeme vidět Kubince ve společnosti europoslance za SPD Hynka Blaška (Blaško uprostřed, Kubinec po jeho pravé ruce). O případu Milana Kubince více zde.

Ve výčtu podobně smýšlejících sympatizantů SPD by se dalo samozřejmě pokračovat i nadále. Paradoxně mají mnoho společného s islámskými teroristy, před kterými chce Okamurovo hnutí Česko údajně ochránit.

Podobně jako například terorista z Vídně se tito fanoušci SPD na internetu chlubí zbraněmi a vyjadřují odhodlání zabíjet.

Stejně jako teroristé se i oni radikalizují prostřednictvím na internetu šířených dezinformací a skrze poselství od svých ideologických vzorů, ke kterým nekriticky vzhlíží, ale které v nich podněcují nenávist.

SPD tak islámský terorismus využívá a úspěch strany a její volební preference na něm do určité míry i závisí.

Teroristické útoky islamistů proto řada sympatizantů SPD svým způsobem kvituje. Jednak proto, že podporují rétoriku samotné strany a navíc dávají argumenty jim samotným, aby to pak mohli ostatním „nandat“ v internetových diskusích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)