Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
foter.com, zdroj

Návrh na rozdělení ČEZ: stát by mohl odkoupit jaderné elektrárny Dukovany a Temelín

Návrhy na možné způsoby financování stavby nových jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně stály na počátku debat o tom, zda jak by se mohla rozdělit polostátní energetická společnost ČEZ.

Jak jako první už na konci září upozornila agentura Reuters, vláda zadala ČEZ vypracovat varianty možného rozdělení strategické firmy. Ještě před tím ale konkrétní návrh na rozdělení ČEZ přinesla analýza „vhodného investorského modelu pro výstavbu nového jaderného zdroje“.

Státní jaderné elektrárny

Ta počítá s možností, že se ČEZ rozdělí na jadernou a nejadernou část. Jadernou část – fungující elektrárny Dukovany a Temelín plus speciálně založené dceřiné firmy připravující dostavbu nových bloků – by koupil do svého 100% vlastnictví stát. Znění analýzy získal HlídacíPes.org na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. 

„Skupina ČEZ se rozdělí na dvě části, z nichž jedna bude obsahovat veškerá existující jaderná aktiva, která jsou v provozu, a v druhém kroku Česká republika vykoupí podíly minoritních akcionářů v části obsahující jaderná aktiva. Část společnosti ČEZ vlastnící jaderná aktiva bude rovněž 100% vlastníkem SPV (speciálně vytvořené projektové společnosti, pozn. red.),“ konstatuje analýza.

Druhou možností je vyčlenění existujících jaderných aktiv (provozované elektrárny i SPV) do nově vzniklé dceřiné společnosti a odprodej této společnosti státu.

Text obsahuje i začerněné pasáže, jež ministerstvo průmyslu zdůvodnilo ochranou obchodního tajemství. Neveřejné pasáže se v drtivé většině vztahují právě k tématu dělení ČEZ.

O možnosti, že by stát převzal část firmy ČEZ, „která by kupříkladu mohla zahrnovat jaderné elektrárny“, mluvil už letos v červnu premiér Bohuslav Sobotka.

„Na téma této varianty nyní běží analytické práce, ale práce běží i na přípravě prvních dvou variant (tj., že stavbu nového bloku zajistí dceřiná společnost ČEZ nebo stát, který by tuto dceřinou společnost od ČEZ odkoupil, pozn. red.),“ říká na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Podklady prý budou k dispozici nové vládě. „Dokončeny by měly být zhruba do začátku příštího roku, protože na jaře se má podle harmonogramu stálého výboru pro jadernou energetiku rozběhnout výběr dodavatele na nový jaderný blok a je třeba, aby bylo jasné, kdo bude zadavatelem,“ dodává Kříž.

Jádro, uhlí, teplo

Rozdělení ČEZ, jež má podporu stávajícího managementu firmy i (končícího) ministra financí Ivana Pilného, se ale nabízí i v mnohem pestřejších variantách.

Oddělit by se od sebe mohla regulovaná činnost od té neregulované. Tedy na jedné straně veškerá výroba – jaderné, uhelné elektrárny a teplárny. Na straně druhé distribuce, obchod, a obnovitelné zdroje.

„Tedy oblasti, kde stát nemusí mít přímou kontrolu, protože tuto činnost ovládá přes orgány jako jsou licence ministerstva průmyslu nebo přes Energetický regulační úřad,“ vysvětluje analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Takový zásah lze udělat „shora“, administrativně, podobně jako se v Německu před časem rozdělily na „starou a novou energetiku“ společnosti RWE a E.ON.

Část podílu v regulovaných oblastech by stát mohl prodat a z takto získaných zdrojů pak vykoupit minoritní podíly ve výrobní části.

„Když se podíváte na portfolio ČEZ, výrobní část má vlastní uhlí, jaderné elektrárny navýšily všechny výkon, nepotřebují nyní žádné investice, a veškeré cash-flow by tak pomohlo financovat právě budoucí stavbu – ať to bude jádro, plynové elektrárny, či jakýkoli jiný koncept zajištění energetické bezpečnosti,“ říká Michal Šnobr.

 


Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

9 komentářů

 1. likvidátor napsal:

  Jak může stát kupovat něco co neprodal a současný provozovatel za to státu nikdy nezaplatil?

  • petrph napsal:

   Já bych řekl že když bude premiérem Babiš a přivede si do vedení státu svoje specialisty z Agrofertu, tak to půjde. Pár nově založených s.r.oček s vlastníky na Bahamách, něco se přepíše na příbuzné, takhle se to 2x prožene tam a zpátky, a bude to hotové :)))

 2. Petr Kaminsky napsal:

  Docela hruza. Pozoruhodny je ten spech. Nejspis proto, aby kdyz se s tim jednou zacne neco delat, neslo to uz zastavit. Clovek zacina mit pocit, ze tady skutecnou vladu ma v ruce nejaka skupina na pozadi. Kdysi to byla zamerna necinnost parlamentu (postuchovani Mirka s Jirkou), ktera zpusobila, ze behem solarniho boomu ziskala rada firem neopodstatne vysokou podporu a neslo s tim nic delat.

 3. František napsal:

  Takže stát má platit za něco s ohromnými skrytými náklady. Navíc již platil stavbu, ale z výdělků měl jen část. Tohle vypadá jak loupež za bílého dne před zraky celého davu.

  • František napsal:

   Tedy ne, že bych si myslel, že to může dopadnout jinak. Po tom co elektrárny budou na konci své životnosti pochybuji, že likvidaci a starost o vyhořelé palivo padne na někoho jiného než stát.

   • liberal shark napsal:

    Už jste někdy četl Atomový zákon a tu pasáž o jaderném účtu ? Asi ne, co ?

 4. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Zajímavé, o zajištění t.zv. energetické bezpečnosti se všichni najednou podezřele moc starají, ale k čemu nám, tedy občanům, bude když : a) nijak nás, spotřebitelů nepřibývá
  b) spotřebiče jsou čím dál tím úspornější
  Nebylo by logičtější, starat se spíše o : a) kvalitnější potraviny
  b) lepší životní prostředí,
  (na př. výrazným zvýhodněním veřejné
  dopravy před individuální dopravou auty a pod.)
  Je zřejmé, že spíše než o blaho všech občanů, jde o blaho občanů jen některých, prostě o to, jak ukrást to, co ještě ukradeno nebylo.

  • liberal shark napsal:

   Možná proto, že do roku 2035 odstavíme 2/3 uhelných elektráren a Dukovany ?

 5. liberal shark napsal:

  Celé tyhle tanečky jsou jen výsledkem neschopnosti Sobotkovy vlády udělat skutečné zásadní rozhodnutí – buď zrušit bezdůvodnou veřejnou podporu OZE, nebo alespoň zavést transparentní podporu nízkoemisních zdrojů po britském vzoru.

Přidávání komentářů není povoleno