Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Pixabay, zdroj

Náhubek pro zvědavce, Babiš na nákupech a čínské vlaky, co nikde nestaví

Potrvá Ficovo odcházení stejně dlouho jako to Mečiarovo? *** Česko vs. Diag Human – spor o 11 franků *** Sólo pro Černínský palác za „cizí“ peníze – 41. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

DETEKTIVOVÉ NAD FOTKOU: I z jedné jediné fotografie se dá nasbírat tolik informací, že se z toho i mocným v Kremlu zatočí hlava. Dokazuje to práce sdružení Bellingcat, které z otevřených zdrojů přineslo řadu důležitých zjištění – ať už v případu sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou, o civilních obětech války v Sýrii či naposledy o údajných ruských turistech, agentech, kteří otrávili v Salisbury Sergeje Skripala.

MĚNIT SVĚT: Jméno podnikatele Radomíra Pruse se do širšího povědomí veřejnosti dostalo v roce 2013. Tehdy jej policie obvinila z dotačních podvodů a pátrala po něm jako po uprchlém, protože byl tou dobou na Seychelách. „Ještě nikdy se mi v mém podnikání nestalo, že bych s projektem, na který jsem sáhl, nedošel úspěšně k cíli,“ tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

VLAKY, CO NIKDE NESTAVÍ: Server čínského vysílání Rádia Svobodná Asie zveřejnil 1. října reportáž o vládou řízených přesunech ujgurského obyvatelstva z jihu autonomní oblasti na sever, a naopak přesunech Kazachů a Kyrgyzů ze severu na jih nebo do sousední provincie Kan-su.

ČTYŘI ROKY BEZ FICA: Do řádných voleb na Slovensku zbývá rok a půl. Hlavní vládní strana SMER si i po výměně premiéra a části vlády vynucené vraždou novináře Kuciaka udržuje stabilní preference. Opozice je už několik posledních let roztříštěná. „Pokud se nebudou schopní sjednotit, tak to bude průšvih a Slovensko si to potom v něčem zaslouží,“ říká organizátor letošních protestů z iniciativy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

 

 

NAŠLI JSME SIROTKY: V souvislosti s kauzou„50 syrských sirotků“ v Česku někteří hlasitě pochybovali, že se vůbec nějaké sirotky v Sýrii podaří nalézt. UNICEF přitom potvrdil, že podle střízlivých odhadů se v Sýrii nachází 100 000, ale zřejmě mnohem více osiřelých dětí. HlídacíPes.org se spojil se sirotčincem v syrském Manbidži a jeho ředitel potvrdil, že během války počty sirotků a dětí bez domova výrazně vzrostly.

PREMIÉR NA NÁKUPECH: Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dál posiluje svůj vliv v médiích. Jeho mediální dům Mafra, „zaparkovaný“ ve svěřenském fondu, kupuje vydavatelství Bauer Media. Pod něj spadá až třetina českých volnočasových časopisů.

SÓLO PRO ČERNÍN: Z rozpočtu Diplomatického servisu by se měla hradit především údržba a oprava historických budov, které Česko pronajímá zahraničních velvyslanectvím. Místo toho příspěvková organizace ministerstva zahraničí desítkami milionů korun dotuje mzdy pro 140 lidí pracujících pro Černínský palác.

NÁHUBKOVÝ PŘÍLEPEK: V červnu 2019 to bude 20 let, co začal platit Zákon o svobodném přístupu k informacím. Za tu dobu si novináři i veřejnost zvykli žádat úřady a instituce o různá data, dokumenty, nahrávky či smlouvy. Právě teď ale hrozí omezení práva na informace „náhubkovým“ přílepkem zákona, kterým se má implementovat nařízení EU k ochraně osobních údajů.

HÁDKA O 11 FRANKŮ: Soudní spory mezi firmou Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy a Českou republikou stále probíhají hned v několika zemích světa. Ne vždy jde ale o celou mnohamiliardovou sumu, kterou si Diag Human nárokuje. V probíhajícím soudním řízení v Lichtenštejnsku, kde má někdejší obchodník s krevní plazmou své oficiální sídlo, jde nyní o pouhých 11 švýcarských franků.

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno