Náhubek pro zvědavce, Babiš na nákupech a čínské vlaky, co nikde nestaví

Napsal/a -pes- 13. října 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

Potrvá Ficovo odcházení stejně dlouho jako to Mečiarovo? *** Česko vs. Diag Human – spor o 11 franků *** Sólo pro Černínský palác za „cizí“ peníze – 41. týden roku 2018 na HlídacíPes.org.

DETEKTIVOVÉ NAD FOTKOU: I z jedné jediné fotografie se dá nasbírat tolik informací, že se z toho i mocným v Kremlu zatočí hlava. Dokazuje to práce sdružení Bellingcat, které z otevřených zdrojů přineslo řadu důležitých zjištění – ať už v případu sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou, o civilních obětech války v Sýrii či naposledy o údajných ruských turistech, agentech, kteří otrávili v Salisbury Sergeje Skripala.

MĚNIT SVĚT: Jméno podnikatele Radomíra Pruse se do širšího povědomí veřejnosti dostalo v roce 2013. Tehdy jej policie obvinila z dotačních podvodů a pátrala po něm jako po uprchlém, protože byl tou dobou na Seychelách. „Ještě nikdy se mi v mém podnikání nestalo, že bych s projektem, na který jsem sáhl, nedošel úspěšně k cíli,“ tvrdí v rozhovoru pro HlídacíPes.org.

VLAKY, CO NIKDE NESTAVÍ: Server čínského vysílání Rádia Svobodná Asie zveřejnil 1. října reportáž o vládou řízených přesunech ujgurského obyvatelstva z jihu autonomní oblasti na sever, a naopak přesunech Kazachů a Kyrgyzů ze severu na jih nebo do sousední provincie Kan-su.

ČTYŘI ROKY BEZ FICA: Do řádných voleb na Slovensku zbývá rok a půl. Hlavní vládní strana SMER si i po výměně premiéra a části vlády vynucené vraždou novináře Kuciaka udržuje stabilní preference. Opozice je už několik posledních let roztříštěná. „Pokud se nebudou schopní sjednotit, tak to bude průšvih a Slovensko si to potom v něčem zaslouží,“ říká organizátor letošních protestů z iniciativy Za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

 

 

NAŠLI JSME SIROTKY: V souvislosti s kauzou„50 syrských sirotků“ v Česku někteří hlasitě pochybovali, že se vůbec nějaké sirotky v Sýrii podaří nalézt. UNICEF přitom potvrdil, že podle střízlivých odhadů se v Sýrii nachází 100 000, ale zřejmě mnohem více osiřelých dětí. HlídacíPes.org se spojil se sirotčincem v syrském Manbidži a jeho ředitel potvrdil, že během války počty sirotků a dětí bez domova výrazně vzrostly.

PREMIÉR NA NÁKUPECH: Předseda vlády a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dál posiluje svůj vliv v médiích. Jeho mediální dům Mafra, „zaparkovaný“ ve svěřenském fondu, kupuje vydavatelství Bauer Media. Pod něj spadá až třetina českých volnočasových časopisů.

SÓLO PRO ČERNÍN: Z rozpočtu Diplomatického servisu by se měla hradit především údržba a oprava historických budov, které Česko pronajímá zahraničních velvyslanectvím. Místo toho příspěvková organizace ministerstva zahraničí desítkami milionů korun dotuje mzdy pro 140 lidí pracujících pro Černínský palác.

NÁHUBKOVÝ PŘÍLEPEK: V červnu 2019 to bude 20 let, co začal platit Zákon o svobodném přístupu k informacím. Za tu dobu si novináři i veřejnost zvykli žádat úřady a instituce o různá data, dokumenty, nahrávky či smlouvy. Právě teď ale hrozí omezení práva na informace „náhubkovým“ přílepkem zákona, kterým se má implementovat nařízení EU k ochraně osobních údajů.

HÁDKA O 11 FRANKŮ: Soudní spory mezi firmou Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy a Českou republikou stále probíhají hned v několika zemích světa. Ne vždy jde ale o celou mnohamiliardovou sumu, kterou si Diag Human nárokuje. V probíhajícím soudním řízení v Lichtenštejnsku, kde má někdejší obchodník s krevní plazmou své oficiální sídlo, jde nyní o pouhých 11 švýcarských franků.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)