Majetek premiéra v demisi: Není to jen Agrofert, Babišovi osobně patří i desítky hektarů pozemků

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 28. května 2018
FacebookTwitterPocketE-mail

INTERAKTIVNÍ MAPA. Co všechno vlastní obří konglomerát předsedy vlády v demisi, je známá věc. Ovšem, že i sám Andrej Babiš investoval do nemovitostí, zůstávalo dosud stranou pozornosti. Ve svém portfoliu má přitom pozemky o rozloze přes 28 hektarů.

CHCETE VĚDĚT VÍC?

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) je nejen velkopodnikatel, ale svůj majetek rozšířil také prostřednictvím nemovitostí a finančních nástrojů.

Podle zjištění HlídacíPes.org nakoupil v rozmezí let 2009 až 2012 rozlehlé pozemky převážně v okolí Teplic. Část z nich tvoří parcely u severočeské obce Modlany vedené v katastru nemovitostí jako dobývací prostory.

Nejrozlehlejší komplex pozemků se nachází v okolí obce Bžany a Lysce nedaleko Teplic, které dohromady zabírají přes 18 hektarů.

Kromě pozemků vlastní Babiš také vilu v Průhonicích, kde má trvalé bydliště, a byt v luxusní rezidenci poblíž ruské čtvrti v pražské Bubenči.

INTERAKTIVNÍ MAPA NEMOVITOSTÍ VE VLASTNICTVÍ ANDREJE BABIŠE

Zdroj dat: katastr nemovitostí ©HlídacíPes.org

Babišův Herodes

Pozemky o největší rozloze koupil Andrej Babiš postupně v letech 2010, 2011 a na konci roku 2012 od Pozemkového fondu.

Získat je od státu mohl díky tomu, že byl tehdy akcionářem společnosti První Žatecká, která na zmíněných parcelách hospodařila. Musel prokázat, že na pozemcích hospodařila minimálně tři roky před uskutečněním obchodu.

Při všech těchto transakcích se nechal už tehdy zastupovat Martinem Herodesem – bratrem své současné ženy Moniky Babišové, který později sehrál i důležitou roli v kauze údajného dotačního podvodu na výstavbu areálu Čapí hnízdo.

Herodes je nyní společně s manžely Babišovými a dvěma dětmi Babiše z prvního manželství v kauze Čapí hnízdo také obviněn.

Babišova stížnost na trestní stíhání byla zamítnuta, a je tak i nadále je stíhán coby premiér v demisi.

Právě v době, kdy farma Čapí hnízdo vznikala, se Babiš pustil do nákupu pozemků coby soukromá osoba. Soubor parcel o rozloze zhruba 8 hektarů koupil Babiš v roce 2009 od podnikatele Josefa Maryšky. Tři pozemky jsou v katastru nemovitostí evidovány jako dobývací prostory.

Z kupní smlouvy vyplývá, že za parcely u obce Suché a Věšťany zaplatil tehdy Babiš přes 213 tisíc korun. Pozemky v Pohradicích a v Hostomicích nad Bílinou získal od Pozemkového fondu za 433 tisíc korun.

Za jakým účelem Babiš polnosti koupil jako soukromá osoba, když tyto aktivity zastává v jeho holdingu společnost Imoba, není jasné. Na položené dotazy Babiš nereagoval, otázky nezodpověděla ani jeho mluvčí.

Pozemky, byt, akcie i pohledávky

Kromě pozemků v severních Čechách vlastní současný premiér v demisi Andrej Babiš luxusní vilu v Průhonicích, kde s rodinou žije. V Praze je ještě majitelem bytu v hlídaném komplexu Villa Bianca v Bubenči.

Za byt o rozloze 98m² ve čtvrtém patře se sklepem a garáží v roce 2003 zaplatil 231 000 eur (7,3 milionu Kč dle tehdejšího kurzu). Plnou částku uhradil ještě před podpisem. K čemu byt v současnosti využívá, nebo komu jej pronajímá, není jasné.

Bezpečnostní služba střežící objekt odmítla tyto informace sdělit a Andrej Babiš na opakované dotazy ohledně této nemovitosti nereagoval.

Současně vlastní Babiš také čtyři nemovitosti v zahraničí. Podle oznámení o majetku, které Andrej Babiš coby člen vlády podával, má k dispozici na účtu přes 43 milionů korun, dalších 170 milionů korun pak eviduje v pohledávkách. Ačkoliv v dotazníku není uvedeno, kdo konkrétně Babišovi dluží, z veřejně dostupných informací lze vyvozovat, že hlavním dlužníkem je jeho hnutí ANO.

Přes 102 milionů korun má uloženo v kapitálovém životním pojištění. Vlastní také dluhopisy, akcie a podílové listy. Z majetkového oznámení ale není dohledatelné, k jakým společnostem se váží. Podle týdeníku Euro vlastní akcie čokoládovny Nestlé, výrobce výtahů Schindler Group a producenta léčiv Roche.

U dluhopisů lze ale předpokládat, že jde o bondy Agrofertu. Jen na úrocích si v období od ledna do října 2017 připsal 90,4 milionu korun.

Právě v souvislosti s dluhopisy společnosti Agrofert se stal Babiš terčem kritiky. Díky emisi korunových dluhopisů obešel povinnost placení daní – tento druh dluhopisů byl totiž ze zákona od zdanění osvobozen. V případu padlo také trestní oznámení – za krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Takový výklad ale Babiš odmítá.

Klíčové holdingy

Podstata Babišova bohatství tkví v holdingu Agrofert a skupině SynBiol, které založil a které nyní kvůli střetu zájmů formálně spravuje svěřenský fond.

Prostřednictvím těchto dvou skupin vlastní více než 200 firem v Česku i zahraničí. Jeho podnikání zasahuje široké spektrum odvětví – mlékárenství, zemědělství, masná výroba, ale i zdravotnictví či nemovitosti.

HlídacíPes.org podrobně zmapoval celou strukturu firem, které pod oba koncerny spadají.

V současné době odhaduje časopis Forbes hodnotu majetku Andreje Babiše na 4,6 miliardy dolarů. Řadí se tak na druhé místo žebříčku nejbohatších lidí v Česku.


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes skupinu Agrofert

Ke stažení ve vysokém rozlišení (z publikace HlídacíPes.org: Babiš. Vůdce pro 21. století)

©HlídacíPes.org


Vizualizace vlastnických vazeb Andreje Babiše přes koncern SynBiol

©HlídacíPes.org


Podpořte nezávislou žurnalistiku. Jako odměnu za dar ve výši 499 korun obdržíte exkluzivní 100stránkovou publikaci Babiš. Vůdce pro 21. století

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)