Babiš, Pod Kaštany 19

Ostře hlídané bydlení: ministr Babiš vlastní byt v unikátním pražském komplexu

Napsal/a Eliška Hradilková Bártová 12. února 2016
FacebookTwitterPocketE-mail

Vysoký plot, kamery téměř na každém kroku a u vstupní brány nonstop hlídkující bezpečnostní služba, tak vypadá luxusní komplex v jádru diplomatické čtvrti v pražské Bubenči, v němž vlastní byt místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zatímco bydliště současného ministra financí Babiše v Průhonicích u Prahy je obecně známé, o tom, že mu patří také byt v Praze, se dosud nevědělo.

Ve střeženém areálu v diplomatické čtvrti bydlí převážně zahraniční, ruskojazyčná klientela. Jak zjistil HlídacíPes.org z veřejně dostupných zdrojů ve střežené rezidenci Villa Bianca si Andrej Babiš pořídil byt o rozloze 98m2 na podzim roku 2003.   

Jak vyplývá z dokumentů, které má redakce k dispozici, Babiš za byt ve čtvrtém patře se sklepem a garáží tehdy zaplatil 231 000 eur, v přepočtu dle tehdejšího kurzu 7,3 milionů korun. Plnou částku uhradil ještě před podpisem smlouvy. Suma, kterou Babiš tehdy zaplatil, odpovídá tehdejším cenám, dnes je hodnota bytu zhruba dvojnásobná.Villa Bianca-FINAL

Babiš vlastnictví bytu ve svém majetkovém přiznání neuváděl. Ani nemusel, protože jej nabyl ještě před svým vstupem do politiky.

Proč si byt pořídil, k čemu a zda jej využívá, není ale jasné. Ministr Babiš na zaslané dotazy nereagoval. Podle pracovníků ochranky rezidence Andrej Babiš v komplexu nebydlí: „Nikdy jsme ho tu neviděli,“ konstatoval jeden z hlídačů. „Kdo bydlí v jeho bytě, to vám ale říct nesmíme,“ naznačil alespoň to, že byt bez pravidelného uživatele či nájemníka nezůstává.

Na dohled od Rusů

Komplex Villa Bianca se šesti luxusními bytovými domy byl předurčen pro specifickou klientelu už díky svému unikátnímu umístění. Ploty obehnaný areál se totiž nachází v samém srdci diplomatické čtvrti, jen pár set metrů od budovy ruského, čínského i amerického velvyslanectví.

Ostatně přímo v uzavřeném areálu Villa Bianca je vedle bytových domů umístěna i rezidence chorvatského velvyslanectví.

Byt Andreje Babiše, Řepky, Zenklové

Babišův byt se nachází v centru diplomatické čtvrti.

Doslova za rohem se pak vine ulice Na Zátorce, která je známá především dýchánky proruských politiků v tamních budovách patřících Rusku. Právě Rusové tvoří také nemalou skupinu obyvatel Villy Bianca.

V rezidenci vlastní byt například ruský podnikatel Sergej Kvašuk , jenž adresu komplexu využívá také pro svoji firmu Juseko, ačkoliv fyzicky zde firma nesídlí. Byt tu vlastní kupříkladu také jeho krajan a bývalý spolupracovník Mychajlo Čaplik.

Kromě zahraničního osazenstva má Babiš, respektive jím vlastněný byt, i další zajímavé sousedy. Byt si zde například pořídil majitel skláren ve Světlé nad Sázavou Lubor Cerva, nebo fotbalista Tomáš Řepka s manželkou.

Za nemovitost o rozloze 148m2 zaplatili Řepkovi v roce 2004 v přepočtu 10,3 milionů korun. V současné době je ale jejich byt v exekuci, kvůli dluhu Řepky na alimentech.

Zajímaví sousedé

Byt o stejné rozloze jako Řepkovi si koupila v rezidenci také Radka Zachová, jež byla se svým bratrem spolumajitelkou televize Prima. Nemovitost, za kterou zaplatila 11 milionů korun, si pořídila měsíc poté, co smlouvu na byt uzavřel Andrej Babiš.

Pod Kaštany 19, P6

Rezidence Villa Bianca

Zachová už v FTV Prima nefiguruje, spekuluje se však o tom, že o televizi má zájem její „papírový“ soused Babiš. Ten ale informace o tom, že by měl o televizi Prima zájem, popřel.

Zpravodajské i publicistické pořady TV Prima nicméně působí ve vztahu k Babišovi vstřícně. Například v nedělní diskusní Partii vystoupil Babiš opakovaně bez názorového oponenta. Spíše než nemovitost na stejné adrese s Radkou Zachovou za tím mohou být inzertní zájmy; případně fakt, že na vedoucí pozici v televizi Prima před necelým rokem nastoupil bývalý manažer Agrofertu Ladislav Dianiška.

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)